דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 20 באפריל 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אחרי הפיגוע הביטחוני: בהר אדר חוששים מפיגוע אקולוגי

"לא נאפשר לפגוע ביער שלנו". הפגנת מחאה ביער המורים

לאחר הפיגוע הקשה והכואב בישוב הר אדר, אירוע שהביא לרציחתם של שלושה אנשי בטחון ולפציעתו של הרבש"ץ, תושבי הר אדר והסביבה חוששים מפיגוע נוסף, והפעם פיגוע אקולוגי. מיד בתום תקופת חגי תשרי מתכוונת חברת 'מקורות' לממש את תכניתה להקמת מאגר מים ענק בלב יער המורים הסמוך להר אדר.

בשבוע שעבר, ערב הפיגוע בישוב הר אדר, נערך כנס חירום להצלת יער המורים בהשתתפות תושבים מהר אדר, מעלה החמישה, בית נקופה ועוד. את הכנס יזם ועד הפעולה "מצילים את יער הר אדר" שהציג בפני התושבים המודאגים את ההשלכות של בניית מאגר מים ענקי, המיועד לספק מים לשכונות הצפוניות של ירושלים וכן גם לעיר רמאללה ולכפרים הסמוכים לה, ובהם הכפר בית סוריכ ממנו הגיע המחבל שביצע את הפיגוע הרצחני.

התוכנית להקמת מאגר המורים של חברת מקורות כוללת בשלב הראשון כריתה של545 עצים מוגנים ביער המורים, סמוך לישוב הר אדר. בהמשך מתכננת מקורות לסלול כביש אספלט באורך של כקילומטר בלב היער ובעקבות זאת יכרתו עצים נוספים ברצועה של 12-18 מטר. המאגר עצמו ייבנה בקוטר של 100 מטר עם תכולה של 50,000 מ"ק המחייב חפירה בקרקע בעומק של 8 מטר והוצאת 90,000 מ"ק של עפר שייגרס במקום. את כמויות העפר האדירות יעבירו אלפי משאיות שינועו על הכבישים הצרים של האזור במשך כשלוש עד חמש שנים וללא מועד מובטח לסיום העבודות.

לדברי מקורות עלות בניית מאגר המורים מגיעה לכ-40 מיליון שקל ו-30 מיליון שקל נוספים יושקעו בהקמת קו המים החוצה את הישוב אבו גוש ויתחבר דרך מעלה החמישה לבריכה.

פעילי סביבה בהר אדר טוענים כי חשים מרומים ונבגדים לנוכח התנהגות חברת מקורות, שאינה מתחשבת במצוקתם וכן מההשלכות הסביבתיות והאקולוגיות של הקמת בריכת המורים, אשר לדבריהם יגרמו למפגעים קשים ובהם: אבק, רעש, פגיעה בנוף, פקקי תנועה, סכנה ממשית לתאונות דרכים ביציאה ובכניסה לישוב ועוד.

בישיבה שהתקיימה בלשכת ראש המועצה בהר אדר הבהיר ראש המועצה, חן פליפוביץ' לאנשי מקורות כי הוא מתנגד לחלוטין להקמת מאגר המורים במיקומו הנוכחי ולא יאפשר למקורות לבצע את העבודות לפני שימצאו פתרון הולם ובטוח למעבר אלפי המשאיות שיובילו עפר, חומרי בניין ועצים, הצפויים לשבש את הכניסה והיציאה מהישוב הר אדר ולסכן חיי אדם.

יצחק רביחיא, יוזם וחבר ועד הפעולה "מצילים את יער הר אדר" הזהיר מפני ההשלכות הסביבתיות, האקולוגיות והתחבורתיות מהקמת המאגר הענק והמיותר. "חברת מקורות אינה עובדת בשקיפות, הגישה נספח סביבתי עמום ומסרבת לכל דיון, להצגת התוכניות או לשיתוף פעולה שיקל על תושבי האזור" הדגיש רביחיא, "לצערי חברת מקורות התעלמה עד כה מהמחאה הציבורית. נעמוד איתן בהתנגדותנו ולא נאפשר לפגוע ביער שלנו שבו עצי יער מוגנים ובהם אורנים בני כ-50 שנה, ברושים, אלון מצוי ואלון תולע, וכן צמחיה נדירה הכוללת 7 מיני סחלבים, נוריות, דודאים, כלניות ועוד. בעקבות עקירת היער יינזקו גם בעלי החיים ביער ובראשם עדר צבאים גדול, חזירי בר, חיוואים ועוד”.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?