דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 22 באפריל 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

האם משתלם להתקין מערכת סולארית ביתית?

33.jpg

בשנים האחרונות, הממשלה הכירה ביתרונות הרבים בניצול אנרגיית השמש הקיימת בשפע במדינתנו, וכפועל יוצא הקלה משמעותית ברגולציה ובבירוקרטיה לאימוץ הטכנולוגיה הסולארית. שימוש באנרגיה סולארית לטובת ייצור חשמל לשימוש ביתי מתגלה כאופציה משתלמת, המביאה לחיסכון משמעותי בהוצאות החשמל למשק הבית, לתרומה לאיכות הסביבה, וגם השבחת ערך הנכס.

בשורה של ממש בתחום החיסכון האנרגטי הביתי, הגיעה עם החלת שיטת ה"מונה נטו" בשנת 2013, המאפשרת לצרכן הפרטי לייצר חשמל באופן עצמאי לשימוש עצמי ולקזז את החשמל אותו הוא מייצר מחשבון החשמל שלו. המדינה החליטה להעניק פטור מדיווח מס ליצרני חשמל בשווי של 24,000 שקלים בשנה והחל מחודש דצמבר 2016 ניתן פטור גם מהיטל השבחה ומארנונה למערכות הפקת חשמל שיותקנו על גגות של בתים פרטיים.

מערכת הלוחות הסולאריים מתאימה לכל גודל גג החל מ- 70 מ"ר. בתים פרטיים פטורים מהצורך להתקין מונה מיוחד וניתן לחבר מערכת עם מונה ביתי רגיל.

עלות מערכת סולארית ממוצעת בגודל 10 KW הינה כ-72 אלף שקלים ל-100 מ"ר. המוצר מביא לחיסכון כספי בחשבון החשמל באמצעות ייצור חשמל בשווי שנתי של מעל ל- 9,000 שקלים.

בימים אלו הכריזה חברת Cal על שיתוף פעולה עם אנרפוינט ישראל, במסגרתו תציע לבעלי הבתים הלוואה עד לסכום של 100,000 שקלים לתקופה של עד 10 שנים, בריבית משתנה החל מפריים +2.6% (בעת ההשקה). המערכת ומימונה באמצעות Cal תקנה חיסכון בתשלום השוטף כבר מחשבון החשמל הראשון. לאחר התקנת המערכת ניתן יהיה להשיג חיסכון בעלויות צריכת חשמל למשפחה בעלת שימוש ממוצע, אשר מצטבר למעל 100,000 שקלים ב- 20 שנה.

בשיטת "מונה נטו" ההסכם מול חברת חשמל אינו מוגבל בשנים, ועם כיסוי עלות המערכת הצפוי בטווח של 7-8 שנים, פטור בעל המערכת לתמיד מחשבון החשמל, והוא נהנה מתשואה של לפחות 13% על השקעתו. חשוב לציין כי ניתן להעביר קרדיט הנצבר מייצור עודף (מעל הצריכה העצמית) של חשמל מנכס אחד לנכס שני, במידה ושני נכסי הנדל"ן רשומים על שם אותם בעלים.

יש לקחת בחשבון כי מערכת סולארית מחייבת את בעליה בתחזוקה נכונה כדי לשמר רמת ביצועים גבוהה ותפוקה מרבית מן המתקן. לכן, מומלץ לערוך בדיקה שנתית למערכת ע"י מהנדס חשמל מוסמך כתחזוקה מונעת.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?