דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

החזון התיירותי: שתי ערים גדולות וביניהן תיירות כפרית

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי: התיירות שמגיעה לתל אביב וירושלים רוצה גם לצאת לרכיבת אופניים, להליכה, ויש כאן 1001 אפשרויות...שתי ערים עם תוכן באמצע

1001 אפשרויות בין תל אביב לירושלים. יום האהבה בצובה (צילום: תיירות צובה)

בכנס מיוחד שנערך לאחרונה בנושא פיתוח התיירות במרחב הכפרי נכחו עשרות תיירנים ובעלי עסקים מבית שמש ואזור מטה יהודה. הדוברים בכנס הדגישו את החשיבות של הפוטנציאל לתיירות הכפרית במרחב שבין תל אביב לירושלים.

הכנס אורגן על ידי מועצת מטה יהודה, בשיתוף קק"ל, משרד התיירות, משרד החקלאות, ומערך השטח של הסוכנות לעסקים קטנים והבינוניים במשרד הכלכלה מעוף. את הכנס הנחה מנהל מחלקת התיירות במועצה האזורית מטה יהודה, ערן אוחנה.

בכנס הורגש חסרונם של השרים האחראים על פיתוח התיירות הכפרית, ובהם שר התיירות ושר החקלאות. הנציג הפוליטי הבכיר ביותר שהגיע לכנס היה ח"כ איתן ברושי, נציג הקיבוצים בכנסת מטעם מפלגת העבודה, שאמר שהסמיכות של מטה יהודה לירושלים היא יתרון ולא חסרון. “אנחנו נמצאים במאבק גדול שבו נמצאת ההתיישבות כולה...רוב הקרקעות שאנו מחזיקים היא חקלאות שקשה להתפרנס ממנה או שטחים ירוקים לא מעובדים ושמורות טבע. אם לא יהיה מרחב כפרי לא תהיה תיירות כפרית”.

מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, היה הנציג הממשלתי הבכיר ביותר בכנס והוא הדגיש את החשיבות שיש לתיירות הכפרית בפיתוח התיירות לישראל. לדבריו, ישראל מתמקדת היום בפיתוח תיירות נקודתית המציעה בילויים, פאן וספורט, וזאת במקביל לתיירות המסורתית שהתמקדה באתרים הקדושים. הלוי הזכיר את הסיסמא שמוביל היום משרד התיירות בעולם "שתי ערים – חופשה אחת", והדגיש כי המיקום של מטה יהודה בין שתי הערים המרכזיות לתיירים, תל אביב וירושלים, מהווה יתרון גדול וחשוב.

"האזור הזה יושב בנקודה קריטית. התיירות שמגיעה לערים הגדולות רוצה גם לצאת לרכיבת אופניים, להליכה, ויש כאן 1001 אפשרויות...אירועי ספורט ומרתונים הפכו לכלי שיווקי של מדינת ישראל...אזור היקבים של מטה יהודה אינו עומד בנפרד, אלא עם החיבור לירושלים עם שוק מחנה יהודה ותל אביב עם החופים והמסעדות – זה המסלול המנצח. שתי ערים עם תוכן באמצע".

עמיר ריטוב, יו"ר מרכז המועצות האזוריות אמר כי עד לאחרונה לא השכילו המועצות האזוריות להתארגן כגוף אחד במאבק על האינטרסים של התיירנים הכפריים. “עלינו לחשוב קדימה...הכיוון הוא תיירות כפרית, לנצל את היתרונות והחוזק שלנו, אם זה איסוף ביצים או קטיף עצמי, התיירות הכפרית היא הגורם המשלים הגדול של התיירות בערים, התייר רוצה גם לטייל".

האחראי על נושא קידום התיירות הכפרית במרכז המועצות האזוריות, ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, כרמל סלע אמר כי העתיד של ההתיישבות מצוי בפיתוח התיירות הכפרית וכי יש הרבה מה לעשות בתחום הזה.

התיירים שמגיעים רוצים גם לטייל, לרכב על אופניים. מסלול אופניים במטה יהודה

מהנדסת המועצה האזורית מטה יהודה, מיכל נאור-ורניק, אמרה כי התנאים שדורש חוק התכנון מבעל נחלה חקלאית כדי להקים מיזם תיירות כפרית הם בלתי סבירים ומהווים חסם משמעותי לפיתוח התיירות. “כדי להקים פרויקט תיירותי בתוך נחלה, נדרש קודם להרוס את כל המבנים החקלאיים בתוך הנחלה. זה לא סביר, לא מקובל, להרוס מבנים שנבנו בהיתר. אנחנו עוררים על כל ההחלטה הזו".

חגי שאנני, מנהל הסניף המקומי של מעוף, הגיע לברך את הנוכחים ועדכן אותם על ההטבות המגיעות להם. "אנחנו מעמידים לרשותכם יועצים שמקדמים יקבים, כולל כאלו שכבר סייעו ליקבים מתקדמים באזור מטה יהודה. יש אפשרות לקבל יעוץ לתיירות אופניים, הקמת צימרים ומסעדות ועוד. אתם משלמים ממיטב כספכם למיסים וזאת הדרך של המדינה להחזיר לכם את הכסף שלכם בשירותים מגוונים ומועילים שיצמיחו את העסק שלכם קדימה".

בין השירותים שניתן לקבל בסניף מעוף בית שמש ומטה יהודה - ייעוץ מקצועי בתחומי השיווק, תקינה, יעוץ עסקי ופיננסי ועוד, קורסים מגוונים כגון קורס יוזמים עסק, המסייע ליזמים בתחילת דרכם לקבל ידע בסיסי וכלים לניהול נכון והקמה של העסק, קורס פייסבוק למתחילים וקורס צילום מוכר, המיועדים לעסקים חדשים וותיקים כאחד, קורס יזמות בנדל"ן, המיועד לבעלי עסקים ולשכירים המעוניינים לייצר אפיק הכנסה נוסף, וקורסי אמזון, איביי, ואפילו קורס אטסי, עבור עצמאיים המעוניינים לקבל כלים יעילים למסחר ברשת.

"הקורסים שלנו מועברים על ידי אנשי מקצוע מהשורה הראשונה", אומר שאנני, "כל השירותים והקורסים, אשר מסובסדים על ידי משרד הכלכלה והתעשייה, מיועדים לחזק את העסקים הקטנים והבינוניים באזור שלנו, מתוך הכרה בחשיבותם לכלכלה המקומית, ובעתיד נפתח קורסים נוספים. אני מזמין את כל מי שחולם לפתוח עסק – להגיע אלינו לייעוץ".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?