דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המשרד לאיכו"ס מאשר: כמות חריגה של יתושי קדחת הנילוס בנחל שורק

המשרד לאיכות הסביבה מאשר כי בשבועות האחרונים נמצאה בנחל שורק כמות חריגה של יתושים הנושאים את נגיף קדחת הנילוס. המשרד הודיע כי הנחה את הרשויות המקומיות מטה יהודה ובית שמש לנקוט באמצעי זהירות.

בשבוע שעבר פירסם "בקיצור" כי בפעילות ללכידת יתושים שהתבצעה בשבועות האחרונים בערוץ נחל שורק, נמצאו יתושים הנושאים את נגיף קדחת הנילוס. מיחידת שורק לאיכות הסביבה (המאגדת את הרשויות המקומיות: מטה יהודה, בית שמש ואבו גוש) נמסר כי מדובר זוהי הפעם הראשונה מזה מספר שנים שיתושים נושאי נגיף המחלה נתפסים בתחילת עונת הקיץ. בשנה שעברה לא נמצאו יתושים נושאי הנגיף ואילו לפני שנתיים נמצאו יתושים נושאי נגיף רק בסוף עונת הקיץ.

יתוש הנמר האסיאתי, גורם למטרדי עקיצות לבני אדם בעיקר בשעות היום מחוץ לבתים וידוע בעולם כמעביר גורמי מחלה כמו קדחת הנילוס המערבי ונגיף הזיקה. יתוש זה דורש מעורבות יתר מצד הציבור שכן הוא מתרבה בקרבת בתים, ולא רק בנחלים או במקורות מים המטופלים באופן קבוע על ידי מדבירים. צבעו של היתוש שחור ועליו פסים לבנים.

יתוש הנמר האסייאתי

מהמשרד לאיכות הסביבה נמסר כעת כי בלכידות שנעשו בנחל שורק אכן נמצאה כמות יתושים נגועים חריגה לעונה ועל כן הוצאה הודעה לציבור הדורשת מהאוכלוסייה באזור הנגוע לפעולות התגוננות אישיות – שימוש בחומרים דוחי יתושים, לינה בסביבת מאווררים או קוטלי יתושים, הסתובבות בערב עם שרוולים ארוכים, ריקון וייבוש מקורות מים קטנים. הרשויות המקומיות נדרשו להוציא הודעות לציבור התושבים ולמזכירויות היישובים בתחומם, לבצע ניטורים וריסוסים תכופים באתרי הדגירה ולהכפיל פי ארבע את כמות הדגים מסוג גופים, שהוכנסו לנחל שורק על מנת למוטט את אוכלוסיית היתושים.

במועצה האזורית מטה יהודה מטפלים דרך קבע ביתושים בערוץ נחל שורק בעזרת אלפי דגיגים המפוזרים בערוץ הנחל. לאור איתור הנגיף הוחלט במועצה לפזר מיידית אלפי דגיגים בנוסף לאלה שכבר פוזרו, למניעת ההתרבות.

על מנת להימנע מעקיצות יתושים ויתוש הנמר האסייתי בפרט, התושבים נקראים לבצע פעילויות מניעה בבתים כמו התקנת רשתות בחלונות ובדלתות ושימוש בתכשירי הגנה ודחיית יתושים. יש לנקוט במספר צעדים שימנעו התרבות יתושים בקרבת הבית - להימנע מהשקיית יתר בגינות, להקפיד על ריקון מים מתחתיות של עציצים, דליים, חביות או אגרטלים, לנקז מים עומדים ממרזבים סתומים ולייבש צמיגים צוברי מים. במידה וישנם מוקדי מים עומדים בסביבת בתי מגורים שאינם ניתנים לייבוש על התושבים לדווח על כך למזכירות היישוב.

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?