דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 20 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הפנדה שאוהבת לחם טרי וביצה קשה

התזונאית בגן התנ"כי חושפת מה אוהבות החיות לאכול. איזה תוכי אוכל סלט פירות גדול עם תוספת חרקים? כמה זבובי פירות אוכלים צפרדעי הדנדרובטיס ביום? ואיזה ירקות אוהבים במיוחד הדובים?

אוהב חצילים, שומר, דלעת או אבטיח. דוב בגן החיות התנכי (צילום: יער תמרי)

האריה, "מלך החיות", מקבל פעמיים בשבוע לא פחות מ-15 ק"ג של עוף, בשר או כבש. הלביאה לעומת זאת מסתפקת ב-12 ק"ג "בלבד". הפלמינגו אוכל מדי יום בשר טחון עם סלק, לתוכי הקלאו מספקים סלט פירות גדול לצד עוף, ביצה וחרקים, צפרדעי הדנדרובטיס מקבלים חופן של זבובי פירות, כאשר כל חופן מכיל 150-200 זבובים והפנדה האדומה מקבלת מדי בוקר וערב חצי תפוח, ענפי במבוק טריים וכופתיות עשירות בחלבון, כאשר בבוקר יש גם תוספת של פרוסת לחם שחור וחצי ביצה קשה.

לבעלי החיים יש אפילו תזונאית צמודה, הווטרינרית ד"ר אביטל פז. היא בונה להם תפריט שמדמה ככל האפשר את מזונם בטבע ועל פי צרכיהם המשתנים – בקיץ, בחורף, בעונת ההמלטה, בעת פציעה ועוד – וגם שיהיה עשיר, בריא ומזין כמה שיותר.

לכבוד החורף, החליטו בגן החיות התנ"כי בירושלים לשתף את המבקרים בתפריט היומי של עשרות מבין בעלי החיים בגן, וללמד על הרגלי התזונה שלהם, הצרכים הבסיסיים של בעלי החיים וגם על העדפות קולינריות (מי שרוצה לשמור על יחסים קרובים עם הדובים - חצילים, שומר, דלעת או אבטיח יעשו את העבודה) ועוד עובדות מעניינות (הידעת? תנינים לא אוכלים בחורף, ויכולים לצום לעיתים עד 8 חודשים ברצף). התפריטים תלויים על שלטים מחוץ לבתי הגידול של בעל החיים.

במבוק טרי וכופתיות בחלבון. פנדה בגן החיות התנכי (צילום: יער תמרי)

מי שרוצה גם להאכיל בעצמו, מוזמן ל"מפגש בלתי רגיל עם פיל": המבקרים מאכילים את הפילים מן היד אל החדק, צופים בהדרכת פילים בשיטה מיוחדת ואפילו מגרילים כניסה לבית הפילות ומפגש מודרך איתן. עלות ההשתתפות בהגרלה היא שקל אחד בלבד, כאשר כל ההכנסות מועברות לבית החולים לפילים בלאמפאנג, תאילנד.

בתצוגה חדשה בשם "לילה לבן" יפגשו המבקרים בעלי חיים פעילי לילה – אשר פעילים בשעות היום בזכות תאורת אור ירח במתחם, המדמה לילה. בתצוגה אפשר לפגוש תנשמות לבנות גדולות ומרשימות, קיפודים מצויים שהגיעו לטיפול במרפאת הגן בשל פציעות, חולדת ענן חיוורת - יצורים פרוותיים ומקסימים החיים על עצים באי לוזון שבפיליפינים, קופיפי גלגו סנגלי - קופים קטנים וחברותיים המיטיבים לנתר בין הענפים, עד למרחק של 5 מטרים, או הלוריס השלוח האפור – קוף קטן ונדיר שמשקלו יכול להגיע עד 300 גרם. הוא פרוותי ויפה ולכן הוא נפגע מאוד מציד למטרות סחר בחיות מחמד.

בעלי החיים המסעירים ביותר בתצוגה הם כנראה הערפדים המצויים שהגיעו מגן החיות בסינסנטי, ארה"ב ומתמחים בתזונה המורכבת ממרכיב אחד בלבד – דם.

המבקרים בגן החיות יקבלו גם חידה הנוגעת לתזונת בעלי החיים בגן, ובין מי שיענה נכונה, יוגרל סיור משפחתי מודרך במטבח גן החיות, שם ניתן לראות מקרוב את ההכנה של כל המנות ואף לסייע קלות בהכנת הארוחות השונות.

ובלי מוסיקה אי אפשר: בכל יום שישי בחודשים נובמבר ודצמבר יתקיימו "צלילים לקראת שבת": הופעות מוזיקה חיה בשעות 12:30-15:00 ברחבת הכניסה לגן. בחודש דצמבר תופיע להקת "פריצת דיסק" עם להיטי חיפושיות ועוד.

 

שעות פעילות גן החיות התנ”כי: ימים א' – ה' 9:00 – 17:00, שישי וערבי חג 9:00 – 16:30 שבת וחג 10:00 – 17:00, מחיר: ילד (גיל 3-18) 42 שקל, מבוגר 55 שקל.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?