דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הצדעה לנשים זהב

את המדור הזה אני בוחרת להקדיש לנשות גיל הזהב, עם הזכות שנפלה בחלקי לפגוש נשים מופלאות ומרתקות בגיל 80 ויותר, אשר שיתפו אותי בחלומותיהן. חלומות משקפים את הלך רוחנו הפנימי במשלים וסימבולים. הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע, משקף את החוויות הרגשיות בתרחישים שעולים על כל דימיון, בשפת המשלים והסימבולים. מובאים כאן שני חלומות של נשים יקרות מפז, המתארים הלך רוח בגיל הזהב.

אילוסטרציה

 

"דרכנו לאן?”

ל' כותבת: "אני חולמת ורואה את עצמי נוהגת ברכב, אני חופשית ועצמאית, ונהנית מהתחושה של קלות ושליטה, של שחרור. אמנם במציאות אין לי בכלל רשיון נהיגה, ובחלום אני יודעת שהכל בסדר. זה בכלל לא מעסיק, או מטריד אותי, וגם לא מפליא...

האזור יפה, הררי, הדרך נוחה, הצבעים יפים, הרבה ירוק... נעשה מעורפל והדרך בירידה. מחפשת מקום למפגש שצריכה להגיע אליו בזמן (ספק בית ספר להרצאה, ספק בית אבות), אך לא מוצאת ולא יודעת את הדרך. אין את מי לשאול, וזה קצת מאכזב וקצת מדאיג. תחושה של חוסר אונים... מותירה אותי עם השאלה: מה יהיה?”

זוהרית: החלום שלך משקף חוויות רגשיות שלך במשלים וסימבולים, והוא מתאר תהליך, כאשר בתחילתו את מרגישה שאת מתנהלת (נוסעת/נוהגת) בדרכי החיים שלך,

עם תחושת שליטה (שולטת במצב), כשההתנהלות (הנסיעה) נוחה ורגועה.

בהמשך התהליך משתקפת התחושה שמצב ההתנהלות (הנסיעה) השתנה - מרגישה בשפל (נסיעה בירידה), לכיוון שאינו ידוע לך (ליעד לא ידוע), מתוך חיפוש דרך לדעת/להבין, אודות המסגרת הבוגרת שאליה את שייכת (ספק בית ספר להרצאה, ספק בית אבות),

ועל כך אין מי שיעזור לך בפתרון (אין את מי לשאול). התחושה של אי-ודאות מותירה אותך מודאגת ועם סימני שאלה לעתיד.

תפקידו העיקרי של החלום הוא בריפוי - החלם מציף ומבטא את החוויות הרגשיות,

ובכך מאפשר לפרוק ולשחרר את המתחים האגורים ברגשותייך. גם התיזמון של החלום מעניין. ממש לאחרונה סיפרת לי שהיית נוכחת בטקס ההצדעה לבני גיל 80 והנה מגיע החלום הזה.... ומבטא את התחושות שמלוות אותך בגילך המתקדם.

מזה זמן רב התנהלת עם תחושת שליטה ונוחות, והנה כעת את בעיצומו של התהליך, מרגישה קצת אחרת... ורבים מחברייך כבר אינם איתך, ואין את מ שאפשר לשאול: לקראת מה הולכים? את כל אלה מפליא לתאר החלום שלך.

 

האם הגיע הזמן?

ח' מספרת: "בחלום ראיתי שאני עומדת ליד גדר, ויודעת שמצידה השני של הגדר יש שטח "אסור" תחושה שזה כמו גבול בין אזור אחד לאזור שמעבר לקו הירוק. אני רואה מעבר לגדר את אבא שלי (שנפטר לפני המון שנים עוד כשהייתי ילדה), והוא נראה יפה, צעיר ומחייך. אני מנסה להתקרב אליו ולקרוא לו, והוא מנפנף לי ביד כאילו עם מסר ש”עוד לא הזמן”, מסובב את גבו, ממשיך ללכת ומתרחק...”

זוהרית: חלומה של ח' (בגיל 86) מתאר כיצד היא מרגישה קרובה למציאות שמעבר לחיים הארציים (מעבר לגבול, בשטח ה"אסור", בו מצויים הנפטרים כדוגמת אביה שמופיע של מעבר לגדר). בחלום באים לידי ביטוי הגעגועים לאבא והרצון לפגוש אותו מחד, אך בד-בבד הידיעה שטרם הגיע הזמן שלה (אביה מפנה לה את גבו ומתרחק). ואמנם במציאות ח' היא אשה בגיל 86, אשר חוותה לפני שנתיים ניתוח לב, וסובלת לעיתים מקשיי הגיל, אך החלום מתאר שהיא מרגישה עדיין שייכת לתחום החיים. החלום עוזר לה להשלים עם הרעיון.

 

לרקוד בכל גיל

ר' מספרת: פעם, כשהייתי צעירה, מאוד אהבתי לרקוד. בחלום שלי ראיתי את עצמי משתתפת בתחרות ריקודים סלוניים מאוד יוקרתית. הכל היה נוצץ, וכל הרקדנים היו לבושים בבגדים יפים, גם לי הייתה שמלה מוזהבת נוצצת ויפהפייה. המתחרים היו בכל מיני גילאים, והרגשתי שאני חלק מכולם, עומדת בכל הקריטריונים, רוקדת מהרמה הראשונה. כשהגיע תורי ראיתי את עצמי בחלום ממבט-על מלמעלה, ובו-זמנית מנקודת המבט של הרוקדת. רקדתי והייתי מאושרת, ראיתי את השימלה היפה מתנפנפת... הרגשתי בעננים.

זוהרית: ראוי לספר שגם במציאות עצמה ח' היא דוגמה ומופת לאשה בלי-גיל. היא קלילה, גמישה, שמחה וויטאלית ללא לאות. חלומה משקף את החוויה הרגשית שלה, כיצד היא מרגישה שותפה במחול החיים, מחוללת סביבה אנרגיה טובה, שותפה לאתגרים (תחרות) בשורה אחת עם בני גילאים מגוונים ואף צעירים ממנה. ומבחינתה ה"עננים" הם הגבול... הכל אפשרי ופתוח לפניה, כולל תחושת ההתעלות שמעבר לגוף הפיזי.

 

חלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?