דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 22 באפריל 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ניצחון משפטי דרמטי למועצה ולתושבי הר אדר

בית המשפט המחוזי קבע כי חברת מקורות פעלה שלא כחוק וללא היתר עבודה תקף בניסיונה לכרות עצים ולבנות מאגר מים ביער המורים

ניצחון משפטי משמעותי ומובהק של למועצת הר אדר וועד התושבים להצלת יער המורים במאבקם נגד חברת מקורות. שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, ארנון דראל, אליו הוגשה עתירה של התושבים כנגד חברת מקורות והות"ל (הוועדה לתשתיות לאומית), פסק השבוע כי חברת מקורות, שהינה חברה ממשלתית, פעלה שלא כדין. ראוי לציין כי חברת מקורות על אף שקיבלה מספר התראות מפורשות בכתב מהמועצה ומוועד התושבים להצלת היער התעלמה מהם ורק התערבותו של בית המשפט מנעה את האסון הסביבתי ואת הפגיעה בטבע.

ועד התושבים להצלת היער, יחד עם מועצת הר אדר הגישו במהלך חודש ספטמבר עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים כנגד כוונת מקורות לכרות 545 עצים עתיקים ורצונה לבנות מאגר מים, שלדעת מומחים רבים הוא מיותר לחלוטין במיקומו הנוכחי, ביער המורים, סמוך לישוב הר אדר. העתירה הוגשה לאחר מאבק שנמשך למעלה מחמש שנים ובמסגרתו סירבה חברת מקורות להידבר עם התושבים באזור פרוזדור ירושלים והר אדר או לנהוג בשקיפות. בשלב ראשון העניק בית המשפט צו ביניים וצו ארעי דחוף ביותר שמנע כל פעולה של חברת מקורות ביער המורים. לאחר שהתקיים דיון בעתירה, בו נכחו עשרות מתושבי הישוב הר אדר, הצו הוארך עד למתן פסק דין בעתירה.

טענות העתירה של תושבי הר אדר והמועצה היו כי תוקפו של היתר הבניה שהוענק למקורות פקע כבר ביום 6.8.2017. ולכן כוונתה המוצהרת של מקורות להתחיל בביצוע העבודות במועד מאוחר יותר, תהווה עבירה על החוק.

המועצה וועד התושבים להצלת יער המורים פנו מספר פעמים בכתב, באמצעות עו"ד חיה ארז ועו"ד איל עופר, המתמחים במשפט מנהלי ובדיני איכות הסביבה, הן אל מקורות והן אל הות"ל. מקורות טענה כי ההיתר עומד בתוקפו על אף פניותיהם ואילו הות"ל כלל לא הגיב לפניות עוה"ד. נוכח האמור, לא נותרה בפני המועצה וועד התושבים כל ברירה ועל מנת לעצור את הרס היער שלא כחוק, הוגשה העתירה לבית המשפט.

בעתירה, טענו מועצת הר אדר וועד התושבים כי המדינה, רשות הרישוי (הות"ל), מסרבת לאכוף את החוק כנגד מקורות ולמנוע ממנה לבצע עבודות שלא לפי ההיתר. מובן, כי לביצוע העבודות ללא היתר השלכות חמורות שכן בביצוע פעולה של כריתת 545 עצים, לא ניתן להשיב את המצב לקדמותו. בנוסף נטען בעתירה, כי לביצוע העבודות ללא היתר, השלכות חמורות שתהיינה לתחילת ביצוע העבודות, לפני שנמצאו פתרונות תחבורתיים-בטיחותיים וסביבתיים, על משתמשי כביש 425 ועל המסדרון האקולוגי שבליבו מתוכננות העבודות להתבצע.

על המדינה היה להשיב לעתירה בכתב ולקראת מועד תגובתה טענו ב"כ פרקליטות המדינה כי מדובר בשאלה משפטית מורכבת שאין בידי המדינה לענות עליה בזמן קצר ונדרשים מפגשים עם בכירים בשירות המדינה והמשנה ליועמ"ש, על מנת להכריע בעניין. לשם כך, ביקשה המדינה ארכה של לא פחות מ- 45 יום. מובן כי בזמן זה עמד הצו כנגד ביצוע העבודות בתוקפו. לבסוף, הגיבה המדינה כי אכן ההיתר על פיו פעלה חברת מקורות אינו בתוקף, כי שטענו עוה"ד של המועצה וועד התושבים לאורך כל הדרך, עוד לפני הגשת העתירה. המדינה טענה כי על מקורות להגיש בקשה לחידוש ההיתר ושאלת חידושו תידון בשים לב לטעמים המיוחדים המצדיקים את החידוש, ככל שישנם. לאור קבלת עמדת המועצה וועד התושבים במלואה, נמחקה העתירה ובימים הקרובים יוחלט בנושא ההוצאות המשפטיות שנשאה בהן.

ראוי לציין כי למעשה לא ניתן פסק דין אלא החלטה קצרה בזו הלשון: "בכפוף להצהרות המשיבים 1-2, העתירה אכן מיצתה את עצמה והיא נמחקת."

עוה"ד חיה ארז ואיל עופר, ברכו על כך כי עמדתם התקבלה על ידי הגורמים הבכירים במנהל התכנון ובמשרד המשפטים, אך רק הצרו כי היה צורך בהליך משפטי על מנת להבהיר את המובן מאליו לחברת מקורות - תוקפו של היתר הבניה של מקורות פקע וכוונתה לבצע את העבודות הייתה בניגוד לחוק. מצער לראות כי חברה ממשלתית הייתה מוכנה לפעול בניגוד לדין, על אף שקיבלה מספר התראות מפורשות בכתב ורק התערבותו של בית המשפט מנעה את האסון הסביבתי ואת הפגיעה בטבע.

יער המורים

ראש מועצת הר אדר, חן פליפוביץ וחברי הנהלת וועד התושבים שמנהלים מאבק ממושך נגד חברת מקורות הביעו סיפוק רב מהחלטת בית המשפט ובכוונתם להמשיך במאבק ציבורי ומשפטי כדי למנוע מחברת מקורות לפעול באופן חד צדדי מבלי לערב את התושבים, למנוע פגיעה של מקורות ביער הקהילתי של הר אדר ותושבי האזור, כמו גם למנוע סיכון חיי אדם הנוסעים בכביש הצר -425 המוביל לישוב, וזאת מחמת רצונה חסר הפשרות של חברת מקורות להקים מאגר מים גרנדיוזי בגודלו ושנוי במחלוקת בנחיצותו, דווקא בלב יער המורים. חן פליפוביץ, ראש המועצה והנהלת וועד התושבים מסרו כי לאור הזמן הרב שעבר מאז אושרה התוכנית בשנת 2008 ושינוי הנסיבות הדרמטי באזור (בניית גדר ההפרדה וגידור שטחים נרחבים המבתר את המסדרון האקולוגי) הם קוראים לבחינה מחודשת של התכנית.

יוזם וחבר הנהלת וועד התושבים להצלת היער, יצחק רביחיא, פנה השבוע בדחיפות לפקיד היערות, חנוך צורף, בדרישה רשמית לביטול מיידי של רישיון הכריתה מספר 33-836 שניתן על ידי פקיד היערות לחברת מקורות לגבי כריתת 545 עצים ביער המורים בהר אדר.

מחברת "מקורות" נמסר בתגובה: "בתשובתה לבית המשפט הכירה המדינה בכך שתוקף ההיתר פג באוגוסט 2017, אך הפנתה את 'מקורות' לרשות הרישוי לחידוש ההיתר בהתאם להוראות החוק. 'מקורות' תחדש את פעילותה עם קבלת ההיתר החדש”.

חן פיליפוביץ ראש המועצה: "המועצה לקחה על עצמה את הגשת העתירה בשם ויחד עם התושבים ואני בהחלט מרוצה מהתוצאה אם כי ברור לי שהמאבק לא תם. זהו אכן הישג כביר, והברכות והתודות נתונות לכל מי שלקח חלק במאבק. באמצעות הצוות המשפטי שגוייס למאבק טענו שההיתר אינו חוקי ואנו שמחים שגם המדינה אישרה כעת בהודעת הפרקליטות את עמדתנו. תודה גדולה מגיעה לצוות התושבים המתנדבים, ועד הפעולה והצוות המשפטי".

- מה לדעתך יהיה המהלך הבא של מקורות?

"לדעתי הם ינסו לקבל היתר חדש אבל אנו עומדים על המשמר ביחד עם ועד הפעולה המצוין. לא יתכן כי נסכים לסכנות התחבורתיות הנובעות מהפרויקט ובפגיעה כה אנושה בטבע הסובב אותנו ומהווה חלק מאיכות חיינו”.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?