דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

כדורסל זה אצלנו בדם

"החבר'ה באים קודם כל לשחק כדורסל, לנצח וליהנות". שחקני הפועל הרי יהודה

שבוע שעבר התקיים באולם הספורט בצרעה משחק הדרבי בליגה המחוזית לכדורסל, בין הפועל מטה יהודה להפועל הרי יהודה. למשחק התייצבו שני שופטים, שאחד מהם עזב את האולם במחצית השנייה. גם לאחר שהשופט נטש את האולם עדיין היה מספר השופטים שנותרו גבוה ממספר הצופים שהגיעו כדי לצפות במשחק.

והאמת שחבל... כי למרות שמדובר בליגה הנמוכה ביותר בענף הכדורסל בארץ ושבערוץ חמש אפשר לראות כדורסל ברמה גבוהה הרבה יותר, עדיין יש לפנינו כדורסל טוב, מלא מתח, תחרותי ורווי יצרים. אמנם, מדובר בשחקנים חובבים שמשחקים בשביל ההנאה, אבל גם הם יודעים להפגין משחק מהנה ואיכותי. רמת הרצינות, המחויבות למשחק והתשוקה לנצח שהפגינו שחקני שתי הקבוצות, לא היו מביישות גם שחקנים בליגות גבוהות בהרבה.

"הבעיה העיקרית היא שאין בכלל מודעות לכך שהמשחק הזה קורה", מסביר אבי אוחיון את מצב התפוסה ביציעים, "שלא כמו בקבוצות עירוניות שהשחקנים והקהל מגיעים מאותו המקום, פה הקבוצות מורכבות מתפזורת של שחקנים מיישובים רבים והאולמות הביתיים אינם בהכרח במרכז עירוני נגיש ולכן קשה ליצור גרעין של אוהדים".

פרישה מאולצת מהקבוצה. עמירם שושני עם בנותיו

מכניסים דם חדש

אבי אוחיון מאבן ספיר הוא המנהל, המאמן וגם שחקן בקבוצת הפועל הרי יהודה. הוא ייסד את הקבוצה עם עוד מספר חברים ממושבי הסביבה בשנת 2003. במשך מספר שנים הצליחה הקבוצה להתברג לצמרת ליגה א' אבל עול ההוצאות היה כבד מדי וכיום היא ממוקמת יחד עם הפועל מטה יהודה במרכז הטבלה של ליגה ב' מחוז ירושלים.

השחקנים של הפועל הרי יהודה הם כולם תושבי האזור, חלקם ממושבי ההר וחלקם מירושלים ומבשרת ציון. "זה גרעין מאוד מאוחד של שחקנים שמכירים אחד את השני והולכים יחד הרבה שנים ונהנים לשחק יחד", אומר אוחיון, "והגרעין הזה גדל עם השנים וגם משתנה. אנחנו מנסים עכשיו להצעיר את הקבוצה ולהכניס דם חדש ויש הרבה שחקנים צעירים ומצד שני, רק החודש נפרדנו מהשחקן הכי ותיק שלנו, עמירם שושני, שלמעשה עד פרישתו היה שחקן הכדורסל הפעיל המבוגר ביותר בארץ ופרש כאמור החודש בגיל שישים...".

עמירם שושני, תושב מבשרת ירושלים, הוא דוגמא מייצגת לשחקנים בקבוצה: גדל במחלקת הנוער של הפועל ירושלים, שיחק בבוגרים של הפועל, בית"ר ומכבי ירושלים, ייצג את נבחרת צרפת במכביה בשנת 81 ולאחר מכן שיחק בליגות הנמוכות. למרות גילו הלא צעיר הצטרף בגיל 57 להפועל הרי יהודה ושיחק במשך שלוש שנים, תוך שהוא מפגין התלהבות מכל משחק. שושני נאלץ כעת לפרוש לאחר שעקב גילו סירבה חברת הביטוח להמשיך ולבטח אותו.

 

אין כסף - יש הנאה
הבעיה העיקרית של הקבוצה כפי שמתאר אותה אוחיון היא היעדר התמיכה מצד המועצה האזורית מטה יהודה. "במשך כל השנים פעלנו באופן עצמאי", הוא מספר, "את כל התקציב של הקבוצה אנחנו מכסים בעזרת חסויות ובעזרת תשלומים שהשחקנים משלמים לקבוצה. המימון של פעילות כזאת הוא מאוד גבוה והוא כולל סעיפים רבים ויקרים כמו ביטוח, דמי שיפוט ורישום, ציוד, הסעות ועוד, וכל זה כאמור נופל עלינו, השחקנים. זה נכון שהמועצה מאפשרת לנו להשתמש באולם הספורט של תיכון עין כרם כאולם הבית שלנו, וזה מאוד נוח ואנחנו מודים למועצה על כך, אבל מעבר לזה, המועצה לא מממנת אף אחת מהפעילויות שלנו".

למרות הקשיים והיעדר התמיכה, בהפועל הרי יהודה לא חושבים על הפסקת הפעילות. "אין פה כסף כמובן אבל יש פה הרבה הנאה", מסכם אוחיון, "החבר'ה באים קודם כל לשחק כדורסל, לנצח וליהנות ורק אחר כך חושבים על קיפוח, אבל אין ספק שתמיכה של המועצה הייתה יכולה לשדרג את ההנאה הזאת ובעיקר ליצור עוד תחום עניין חשוב בספורט ברחבי המועצה, עבור תושבי המועצה ואולי גם מי יודע... אולי לייצר פה גם את אותו גרעין האוהדים הנאמן שמאוד חסר לא רק לנו, אלא לכל הקבוצות".

במשחק עצמו בין שתי הקבוצות אגב, שהיה מותח, דרמטי ורב תהפוכות, ניצחה לבסוף דווקא הפועל מטה יהודה אבל כמו שאומר אוחיון... "זה רק הסיבוב הראשון השנה מתוך שלושה סיבובים, והכל עוד פתוח...".

 

אורי בן חיים

uribh@hadassah.ac.il

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?