דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בנתה טרסה צמודה לקו חשמל ותפצה את חברת החשמל ב-70 אלף שקל

הטרסה נבנתה קרוב מדי לקו החשמל. (תמונת אילוסטרציה)

חברת החשמל תבעה 130 אלף שקל מבעלת נחלה במושב כפר אוריה בטענה כי בנתה טרסה גבוהה בסמוך לעמודי חשמל עיליים. לטענת חברת חשמל בנסיון למנוע תאונה קטלנית היא השקיעה את הסכום בפירוק של קו המתח והפיכתו לתת-קרקעי. בעלת הנחלה טענה בבית המשפט כי העלויות שחברת החשמל דורשת ממנה מופרזות.

במסגרת כתב התביעה שהוגש לבית המשפט השלום בבית שמש, במהלך שנת 2015 גילו עובדי חברת חשמל כי במשק במושב כפר אוריה נבנתה טרסה גבוהה הצמודה לעמודי החשמל. עובדי החברה מדדו את המרחק בין קו המתח לבין הטרסה ולטענתם המרחק עמד על 1.80 בלבד, בעוד שהחוק מחייב שהמרחק בין הקרקע לבין קו מתח חשמלי יעמוד על 4.5 מטרים לכל הפחות.

לטענת חברת החשמל, לנוכח הסכנה המשמעותית שנגרם מבניית הטרסה, הם פעלו לגידור השטח, הקיפו אותו בסרטים להרחקת אנשים מהאזור, והחלו בעבודות לחפירת קטע מקו החשמל הצמוד לטרסה והשקעתו בקרקע.

לאחר שהעבודות להטמנת קו החשמל בקרקע הסתיימו הגישה חברת החשמל את החשבון לבעלת הנחלה, בסך 130 אלף שקל, אך זו סירבה לשלם את הסכום. לאור זאת הגישה חברת החשמל תביעה.

בכתב התביעה טענה חברת החשמל כי בעלת הנחלה הקימה את הטרסה בלא ששמרה על מרחקי הבטיחות המתבקשים מקו החשמל, שבניית הטרסה בוצעה באופן רשלני, תוך עצימת עיניים לסיכון הנגרם מבנייתו, וכי במעשיה גרמה בעלת הנחלה למחדל מסוכן, חרגה מנהלי עבודה והתעלמה מתכנית המתאר הקיימת.

בנוסף לבעלת הנחלה תבעה חברת החשמל את המועצה האזורית מטה יהודה ואת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה.

ביחס למועצה האזורית מטה יהודה טענה חברת החשמל כי המועצה לא פיקחה על הבנייה בתחום השיפוט שלה ובכך מעלה בתפקידה, העניקה היתר בנייה למרות שהבנייה לא עמדה בהוראות המתחייבות.

את הוועדה המקומית תבעה חברת חשמל בטענה שלא עשתה שימוש בסמכותה להוציא צו הריסה מינהלי לעבירת הבנייה, פעלה לפי נתונים שגויים או התרשלה בבדיקת נתוני הבנייה, ולא נהגה כפי שמתחייב מהתנהלות סבירה של ועדה מקומית.

בעלת הנחלה, אם חד הורית לשלושה ילדים, טענה כי התביעה של חברת החשמל מבוססת על עלויות מופרזות שעלולות להביא עליה חורבן כלכלי. היא ביקשה כי נציגיה ידונו עם נציגי חברת החשמל על העלויות של העבודות שבוצעו בקו החשמל.

לבסוף, לאחר התדיינות שהתקיימה מחוץ לאולם בית המשפט, נקבע כי בעלת הנחלה תפצה את חברת החשמל בסכום של 70 אלף שקל. ההסכם קיבל תוקף של פסק דין.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?