דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הסתה פרועה ברשתות החברתיות כנגד מנהלת תיכון הראל

מנהלת תיכון 'הראל', ד"ר גליה אבישר ואיתה צוות המורים בתיכון, עמדו בשבועיים האחרונים תחת הסתה פרועה, אלימה וגסת רוח שהתנהלה מצד קומץ הורים, תלמידים ותושבים במבשרת ציון. ביום ראשון השבוע (25.2) הודיעה אבישר כי לא תמשיך לנהל את התיכון בשנה הבאה.

 

ביזוי ואיומים

 

השתלשלות האירועים שהובילו להודעת ההתפטרות של מנהלת התיכון התחילה בסוף שבוע שעבר, כשהרשתות החברתיות מלאו בהתקפות ארסיות על ד"ר אבישר על רקע החלטתה שלא לאפשר לתלמיד כיתה י"ב שהתפרע, התנהג באלימות וביזה את המחנכת שלו לעיני תלמידי הכיתה שלה, להצטלם במסגרת התמונות הקבוצתיות של תמונות המחזור בבית הספר.

ההתקפות בפייסבוק כללו דברי ביזוי והשפלה כלפי המנהלת, כלפי צוות המורים והשתלחות חסרת רסן כלפי תיכון 'הראל'.

על האירוע הזה מספרת המנהלת, ד"ר אבישר: “מדובר בתלמיד שבמשך השנתיים וחצי שהוא שהה בתיכון היה מעורב באירועים קשים רבים. באירוע שהתרחש ב-2 לינואר, הוא קילל את המורה בנוכחות כל התלמידים, יצא מהכיתה באגרסיביות וטרק את הדלת בבעיטה. לאחר מכן הוא חזר לבית הספר והסתובב במסדרונות באופן חופשי, כשהוא מסרב להישמע למורים, גם לא לי. פניתי אל המפקחת וביקשתי את עזרתה, במפגש משותף שלי עם ההורים והתלמיד. המפקחת הודיעה שהיא מאחרת וההורים בחרו ללכת בהפגנתיות. נקבע כי התלמיד יוזמן לאירוע הסיום למרות שהוא סירב להתנצל בפני המורה. בנוגע לתמונת המחזור, יש היום אופנה שהתלמידים מצטלמים בקבוצות עם המורים, והמורה אמרה שהיא מסרבת להצטלם איתו מפני שהיא חוששת מפניו ומרגישה לא בטוחה כשהוא בסביבה. ניסיתי לפעול בעדינות, ראש המועצה התערב, אך ההורים ביצרו את התלמיד שלא להתנצל".

נודע לנו כי המורה המבוהלת הסתגרה בביתה ומתקשה להגיע לעבודה?

“דיברתי עם המורה, היא נפגעה מאוד. זו מורה מסורה וטובה שלא הגיע לה. יום שלם היא לא הצליחה לצאת מהבית אחרי הפוסטים שפורסמו. חלק מהעניין הוא כבודם ושלומם של המורים ואני מצטערת שלא הצלחתי לשמור על זה. בינתיים, המורה חזרה לעבודה וקיבלה המון תמיכה מהצוות החינוכי".

ל'בקיצור' נודע כי התלמיד הוא בנו של פעיל ציבור מוכר במבשרת ציון. תגובתו של האב לדברים לא התקבלה עד סגירת הגליון.

ההחלטות התקבלו לאחר דיונים ארוכים. ד"ר גליה אבישר

שיכורים בבית הספר

 

האירוע השני התרחש השבוע על רקע מיגבלות שהטיל תיכון הראל על כניסת תלמידים למסיבת הפורים הבית ספרית שהתקיימה ביום שלישי (27.2). שער בית הספר ננעל בפני תלמידים שאיחרו להגיע לבית הספר, והתמונות של קבוצות תלמידים המתגודדות ליד שער בית הספר ומבקשים להיכנס הסעירו שוב את הרוחות.

שוב מלאו הרשתות החברתיות ב"שיימינג" שכלל נאצות אלימות, השמצות פרועות, קללות ואווירה כללית של "עליהום", שכוונה היישר למנהלת התיכון ולצוות המורים.

בתגובה להחלטה להגביל את כניסת התלמידים המאחרים תקפו הורים את מדיניות בית הספר וכינו אותה "הזויה", “אכזרית", “דיקטטורית" ועוד. אל ההתקפה הצטרפו תלמידים שטענו כי ההתנהלות של תיכון הראל היא נוקשה מדי. הורים שביקשו להגן על מדיניות הצוות החינוכי ואמרו כי יש לעמוד בכללים, הותקפו ונטען כי הם "מתנשאים".

מנהלת התיכון מסבירה את הרקע להחלטה: “ההחלטה היא תולדה של עבודה במשך שלושה חודשים. צוות המורים מאוד מתוסכל מהמיקום של האלכוהול בחוויה של בני הנוער ובמיוחד בפורים. הילדים הכי טובים אמרו שהם יגיעו שתויים לבית הספר ובתגובה אמרנו לשכבת הבוגרים כי נמנע זאת. קיימנו על זה 5 ישיבות, בהשתתפות צוות עיר ללא אלימות, מחלקת הנוער, צוות מורים רחב וההנהלה. מועצת התלמידים בנתה איתנו את תכנית היום. יידענו מראש את ההורים ואת ראש המועצה ואמרנו שאחת הדרכים למנוע מהילדים להגיע עם אלכוהול זה לומר שהם ישהו שעה בכיתה לפני תחילת האירוע. אנו גם מכירים את התרבות של ה"תדלוק באלכוהול" מחוץ לגדר בית הספר. הסברנו שלא נוותר אבל בסוף לא עמדנו בזה. פתחנו את השערים פעמיים ולמרות הכל הכנסנו אותם".

"זה היה פורים שלא היה בו אלכוהול בבית ספר", סיפרה אבישר, “רוב התלמידים שיתפו איתנו פעולה, הרוב המכריע הגיע בזמן והם קיבלו את האומן שביקשו. שמרנו על יחסים של הדדיות. אנחנו לא באנו להיות משביתי שמחות והילדים שנותרו מחוץ לשער עשו לנו תחושה לא נוחה".

אירוע פורים בתיכון הראל (צילום: אלון בסקינד)

תגובות מזועזעות

 

ה"שיימינג" הבוטה והפרוע זכה מאוחר יותר לתגובות מזועזעות מצד אנשי חינוך במבשרת ציון. בתגובה משותפת שפירסמו מנהלת תכנית עיר ללא אלימות במועצה המקומית, רות לוין-חן, ומנהל מחלקת הנוער, נדב גביש, הם הסבירו כי להחלטה להגביל את כניסת התלמידים לתיכון קדמה שורה של ישיבות ודיונים מעמיקים. “אנו יודעים/ות כי הוקדשה מחשבה רבה ליום המיוחד הזה: ישיבות הנהלה, שיח עם המחנכים/ות ועם מועצת התלמידים/ות של בית הספר. בחלק מהישיבות הללו אנחנו, כגורמים רלוונטיים מטעם המועצה, נכחנו ואף השמענו את דעתנו. ניכר היה כי כל העת, הנהלת התיכון, בראשותה של גליה אבישר, ראתה את טובת התלמידים/ות ובטחונם/ן, מעל לכל שיקול אחר. ניתן למתוח ביקורת עניינית על ההחלטה שהתקבלה אך כל החלטה, שנויה במחלוקת ככל שתהא, לא מצדיקה שימוש בשפה אלימה ומשפילה כלפי מנהלת בית הספר או כל גורם אחר שעושה לילות כימים למען חינוך הנוער שלנו".

בתגובה של אחת המורות נאמר: “תמיד ידעתי שהמקצוע הזה כפוי טובה ,אבל לא תארתי לעצמי עד כמה...מאחורי כל אירוע כגון מסיבת פורים יש אינספור שעות של חשיבה, ישיבות והתיעצויות. לפעמים מקבלים החלטות לא פופולריות כשלנגד עינינו תמיד בטחונם וטובתם של התלמידים...האמת היא, שאחרי שאני קוראת את ההתבטאויות כאן, עם המון עצב ודמעות בעיניים, מתחשק לי להחזיר את המפתחות”.

בדף הפייסבוק של קבוצת "הורים מובילים קהילה" קראו להרגיע את הרוחות: “אנו מגנים בכל תוקף אלימות מילולית או פיזית כלפי מורים ואנשי חינוך וכשם שאנו מצפים מילדינו לנהוג בכבוד, עלינו לשמש דוגמא ולהתנהל באותו האופן במרחבים הווירטואלים. יש מקום לביקורת אבל יש גם דרך לומר אותה”.

באחת התגובות שפורסמו נרשם: “התגובות היו ארסיות מיותרות וחלקן בהחלט בגדר לשון הרע! לכנות או להשוות את מנהלת בית הספר או את הצוות החינוכי במילות גנאי ולהשוות אותם ל-היטלר!!!!! זה לא רק לעבור את גבולות הטעם הטוב זה בהחלט עילה לתביעה משפטית! ואולי הגיע הזמן שמישהו יתבע כדי להפסיק את השימוש המיותר הקיצוני והרע הזה שנעשה במדיה”.

יש לציין כי ביום רביעי השבוע (28.2) לא ניתן היה לאתר בפייסבוק את הפוסט המשמיץ והפוגעני.

אירוע פורים בתיכון הראל (צילום: אלון בסקינד)

תחושה קשה

 

כאמור, ביום ראשון השבוע (עוד לפני התפוצצות פרשת "מסיבת פורים") הודיעה מנהלת בית הספר כי לא תמשיך לנהל את בית הספר בשנה הבאה. בשיחה עם 'בקיצור' סירבה ד"ר אבישר להסביר את הרקע להחלטה והצהירה "תבינו מזה מה שאתם רוצים".

אבישר הודתה כי ההתקפות ברשתות החברתיות גרמו לה לתחושות קשות. “הפוסטים המגעילים מאוד מטרידים. הגענו למצב שכל החלטה חינוכית חשופה לאיומי שיימינג ואפשר להכפיש אותך בכל קרן רחוב. אני מרגישה ששפכו את דמנו ובקלות רבה מאוד שהורים ואחרים הצטרפו לחגיגה".

"יש לנו נוער יוצא מהכלל באיכות שלו", המשיכה אבישר, “אני אוהבת את התלמידים ומאמינה בהם. רובם הבינו את המהלך וקיבלו זאת אבל הם רק לא האמינו שנעמוד במה שהוחלט. ואני לא מבינה מאיפה הכעס הבוטות והאלימות הזו".

בתגובה הרשמית של תיכון הראל נאמר: “צוות תיכון הראל עומד לצידה של מנהלת בית הספר. אנו רואים בחומרה את ההתבטאויות וההשתלחויות האישיות שהופנו נגדה ונגד הצוות על החלטות שהתקבלו על ידי הנהלת בית הספר ונציגי עיר ללא אלימות במועצה. אנו מאמינים בשיח פתוח ומכבד, בביקורת ובשיתוף ועד ההורים בהחלטות לגבי המתרחש בבית הספר. אנו מוקיעים הכפשת שמו של אדם, התרת דמו וביטויי בריונות ואלימות מכל סוג שהוא".

אירוע פורים בתיכון הראל (צילום: אלון בסקינד)

“לא מופתעים"

 

חבר מליאת המועצה המקומית מבשרת ציון, חביב לוי: “אם הפרטים נכונים אז אינני מופתע. ולא מתפלא שכך מתגלגלים הדברים כאן. כרגיל חברי המועצה מתעדכנים מהעיתון".

חברת מליאת המועצה המקומית מבשרת ציון, יעל ארן: “כחברה בוועד המנהל של התיכון, אני שומעת כל מיני דברים. ביקשתי לכנס לאלתר את הוועד המנהל על מנת לדון בדברים, במיוחד לגבי התפטרות המנהלת והסיבות שגרמו לכך וכן לקבל החלטות לגבי ההמשך".

אנשי חינוך טענו כי ההתקפות על צוות ההוראה בתיכון הראל הם ביטוי למשבר העמוק של הורים וילדים שאינם יודעים להציב לעצמם "גבולות ברורים", מתכחשים לצורך לקבוע "כללים" ופועלים באלימות ובאגרסיביות כנגד בעלי סמכות.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?