דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 20 באפריל 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

לראשונה בישראל: מבקר המדינה יגיש תלונה פלילית כנגד ראש מועצה על הפרת צו הגנה

יועץ מבקר המדינה: מתן צו הגנה קבוע למבקרת המועצה המקומית מבשרת ציון נמצא בהליך מתקדם

מועצה מקומית מבשרת ציון

הודעה דרמטית של בכיר במשרד מבקר המדינה, לפיה מבקר המדינה מתכוון להגיש תלונה פלילית כנגד ראש מועצה המתנכל למבקר המועצה שנמצא תחת צו הגנה. יתכן, כי הכוונה היא לראש המועצה המקומית מבשרת ציון, יורם שמעון, הנמצא בסכסוך חמור עם מבקרת המועצה, עו”ד אילנית גוהר, החוסה תחת צו הגנה. במידה ותוגש התלונה, מדובר בתקדים ראשון בישראל, שבו מבקר המדינה מתלונן כנגד נבחר ציבור על הפרת צו הגנה.

ההודעה הדרמטית נאמרה על ידי יועץ מבקר המדינה לתפקידים מיוחדים, (ניצב בדימוס) עמיחי שי, והאחראי על המאבק בשחיתות, במסגרת דיון של ועדת ביקורת המדינה שהתקיים השבוע (10.1) בכנסת. בהתייחסו לשאלה של יו"ר הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמר שי: "נכון להיום יש שני צווי הגנה זמניים למבקרי הפנים במועצה מקומית מבשרת ציון ובמועצה אזורית מרחבים, ויש הפניה להליך של מתן צו קבוע...לגבי אילנית זה נמצא בהליך מתקדם". בכך רמז שי בבירור, שמבקרת המועצה המקומית מבשרת ציון, עו"ד אילנית גוהר עומדת לקבל צו הגנה קבוע.

שי הדגיש בהתייחסו לצו הגנה שניתן על ידי מבקר המדינה: "הצו קובע שאי אפשר לפגוע בזכויות מקבל הצו...ואם זכות של המבקר נפגעת, זו עבירה פלילית". הוא הוסיף: “אני יכול להגיד שבוחנים שאני אגיש, ברשות מקומית שבה הפרת הצו נעשית בריש גלי, תלונה על הפרת הצו הגנה. זו הפעם הראשונה. פה נעברה עבירה כלפי מבקר המדינה, נגיש את התלונה ונראה איך זה יתפתח".

ראש המועצה, יורם שמעון

תביעת השתקה

 

במסגרת הדיון שהתקיים בוועדה לביקורת המדינה התברר כי ראש המועצה, יורם שמעון, ניצל פירצה בחוק כדי להגיש תביעת דיבה אישית כנגד מבקרת המועצה. חבר מליאת המועצה, רו"ח בועז כהן, טוען כי ראש המועצה הורה שלא לחדש את הביטוח של הוצאות משפטיות לנושאי משרה של מבקרת המועצה וניצל את הימים שבהם היא הייתה ללא ביטוח כדי להגיש כנגדה תביעת דיבה אישית.

בדיון בכנסת התברר כי חברי הכנסת של הליכוד מצדדים בראש המועצה, יורם שמעון, ודוחים את הטענות כי תביעת הדיבה שלו היא תביעת השתקה ונסיון להלך אימים. ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) הגן על הגשת התביעה כנגד מבקרת המועצה: "יש פה צעד מסוים שבחר ראש המועצה לעשות בגלל התחושה שלו ששמו הטוב נפגע, רשאית המבקרת להתמודד עם זה משפטית, זכות של שמו הטוב לאדם תמיד צריכה להיות לצידו". ח"כ נאווה בוקר (ליכוד) צודדה אף היא בראש המועצה: "לא יתכן שאנשי ציבור יוכפשו ויעשה להם שיימינג ואלה שהורסים להם את החיים תהיה להם הגנה מפני החוק. במקרה של יורם שמעון, זהו הליך פרטי".

חברי מליאה במועצה המקומית מבשרת ציון אמרו בתגובה כי ברור שתביעת הדיבה נועדה למנוע את הדיון בדו"חות הביקורת לשנים 2015 ו-2016 שהגישה עו"ד גוהר, ושלא נדונו עד היום במליאת המועצה.

מבקרת המועצה, עו"ד אילנית גוהר

סיפורים מסמרי שיער

 

בפתח הדיון בוועדה לביקורת המדינה אמרה יו"ר הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ': “בהכנה לדיון הזה מצאנו סיפורים מסמרי שיער ברשויות המקומיות. מקרה ספציפי שבו הוגשה תביעת דיבה כנגד מבקרת הפנים של מבשרת ציון על ידי ראש המועצה, וזה מעצים את הצורך בדיון".

היא תיארה כיצד ביחסים שבין ראש רשות מקומית לבין מבקרי הפנים יש סיפור שחוזר על עצמו שבו, לאחר ש"מבקר המועצה לא מבין רמזים" מורה ראש הרשות להחרים אותו ברמה המקצועית וגם ברמה האישית, מבצע מעקב צמוד גם באמצעות מצלמות וגם באמצעות האזנות, מונע גישה למסמכים, מכפיש ומכנה בכינויי גנאי, פורץ למחשב העבודה, מעמיד לדין משמעתי, פוגע בשכרם ובתנאים הנלווים, מקצץ את תקציב המחלקה לביקורת, ולבסוף מגיש תביעות דיבה אישיות. "הגשת תביעת דיבה כמו במבשרת...זה מייצר איום מאוד גדול...במקרה של מבשרת בוטל הביטוח מפני תביעות דיבה של המבשרת למשך כמה ימים בעת שהוגשה נגדה התביעה", ציינה ח"כ יחימוביץ'.

במהלך הדיון התבטאו חברי כנסת רבים ובהם גם ח"כ נחמן שי, שהוא תושב מבשרת ציון, וקראו להסדיר את מעמדם של מבקרי הפנים ברשויות המקומיות ולהגן עליהם מפני ראשי רשויות המתנכלים להם.

חברת המליאה, יעל ארן

צו הגנה זמני

 

מבקרת המועצה המקומית מבשרת ציון, עו"ד אילנית גוהר, נכנסה לתפקידה לפני ארבע שנים, בתקופתו של ראש המועצה הקודם, אריה שמם.

בחודש אוקטובר 2016 פנתה המבקרת למבקר המדינה וגוללה במכתב ארוך שורה של פרשות והתנכלויות מהן היא סובלת מאז חשפה כשלים ואי סדרים לכאורה בהתנהלותו של ראש המועצה המקומית, יורם שמעון. לדבריה במהלך השנה וחצי האחרונות היא חשפה כשלים ואי-סדרים במועצה ובתגובה החל ראש המועצה להתנכל לה ולנסות לגרום לפיטוריה.

בחודש דצמבר 2016 אישר מבקר המדינה את בקשתה ונתן לה צו הגנה זמני האוסר על המועצה והעומד בראשה לפגוע במעמדה או בסמכויותיה. ראש המועצה, יורם שמעון, טען מנגד, כי הוא פועל לבדיקת התנהלותה של מבקרת המועצה וכי בפגישה עם נציגים של משרד מבקר המדינה הוא הציג שורה ארוכה של ליקויים, לכאורה, שהתגלו, לטענתו, בהתנהלותה של המבקרת.

חבר המליאה, בועז כהן

"המבקרת תזומן לשימוע"

 

במהלך חודש אוקטובר 2017 קיים מבקר המדינה שימוע ובו הציגו המבקרת וראש המועצה את עמדותיהם ואף התעמתו ביניהם.

בישיבת מליאה שהתקיימה בסוף נובמבר 2017, במהלך דיון בנושא העלאת שכר מבקרת המועצה, אמר ראש המועצה, יורם שמעון: “אני רוצה לעדכן אתכם, שבסוף החודש תתקבל ההחלטה לענין ההרחקה של המבקרת, היא תוזמן לשימוע, אין צו הגנה קבוע...המבקר אמר את שלו...ותהיה ישיבת שימוע". הדברים התקבלו בתדהמה על ידי חברי המליאה, משום שכידוע, מבקרת המועצה נמצאת תחת צו הגנה זמני. הדברים פורסמו באופן בלעדי בשבועון 'בקיצור'.

בא כוחה של המבקרת, עו"ד חי בר-אל אמר בתגובה: "המציאות בה נמצא ראש המועצה הינה מציאות קשה וכואבת, של חשוד המנסה להתחמק מאימת הדין. על כן, הוא מעדיף כנראה לברוח למחוזות הדמיון. בדמיונו, מבקר המדינה והוא מתואמים, תמימי דעים באשר למבקרת המועצה. בדמיונו מבקר המדינה הודיע לו שהוא מקבל את טענותיו ודוחה את אלו של עו"ד גוהר. עו"ד גוהר ואנוכי שמים מבטחינו במבקר המדינה ומאמינים שהחלטתו תדבר בעד עצמה ותחזיר את ראש המועצה לקרקע המציאות הקשה שהוא נמצא בה".

בתגובת דובר משרד מבקר המדינה נאמר: “משרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור מברר את תלונתה של עו"ד אילנית גוהר על המועצה המקומית מבשרת ציון, שבה טענה כי ראש המועצה מתנכל לה עקב מילוי תפקידה כמבקרת פנים. בתחילת הבירור היא קיבלה צו הגנה זמני שאוסר לפגוע בזכויותיה של עו"ד גוהר עד שתינתן החלטה אחרת. הצו הזמני בתוקף, ולכן המועצה אינה רשאית לנקוט הליך כלשהו בניגוד לו. בירור התלונה טרם הסתיים ולפיכך טרם ניתנה החלטה בשאלת צדקתה או אי צדקתה של התלונה. הבירור נמצא בשלבי סיום ועם מתן ההחלטה היא תימסר למועצה ולעו"ד גוהר”.

כעת, כאמור, הודיע מבקר המדינה באמצעות יועצו הבכיר, כי מבקר המדינה נמצא בשלבי מתקדם לתת לעו"ד גוהר צו הגנה קבוע.

חבר המליאה, אריה שמם

"התנהלות פלילית לכאורה"

 

בועז כהן: “בעקבות התלונה שהגיש ראש המועצה כנגד מבקרת המועצה, ובעקבות הניסיון של ראש המועצה לשריין תקציב ליעוץ משפטי בסך 60 אלף ש״ח, בנוסף להוצאה שכבר הוצאה בסך 100 אלף ש״ח, נערך היום דיון בוועדה לביקורת המדינה. אין לי מושג האם הדברים שנאמרו בוועדה לגבי הגשת תלונה פלילית, היו מכוונים כנגד ראש המועצה של מבשרת ציון, אולם אני מקווה כי אמירה כה רצינית מטעם משרד המבקר תסייע לשינוי ביחסו ובהתנהלותו של יורם שמעון למבקרת המועצה ואולי אף לעובדי המועצה ולחברי המועצה”.

יעל ארן: "הגשת תלונה מטעם מבקר המדינה כנגד ראש מועצה, המפר צו הגנה למבקרת המועצה, הוא דבר נדיר. צעד של תלונה או תביעה מטעם מבקר המדינה אם יתבצע, יכול להצביע על התנהלות פלילית לכאורה של ראש המועצה. אנו חברי המועצה עדים להתנהלות המתנכלת כלפי מבקרת המועצה שקיבלה כבר צו הגנה זמני וכנראה תקבל גם צו הגנה קבוע”.

חבר המליאה, אריה שמם, אמר כי הוא אינו מופתע מהודעת משרד מבקר המדינה: “שמעתי שראש המועצה, יורם שמעון, קיבל התראה שעומדים לתת צו הגנה קבוע למבקרת המועצה. הוא נכנס לאטרף וממשיך להצהיר מעל כל במה שיעיף אותה. . נראה לי שהוא מחיש את הקץ על עצמו". 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?