דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 22 באפריל 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"ניסו לשפוך את דמי"

המשטרה הודיעה כי החקירה שנפתחה כנגד ראש המועצה המקומית מבשרת ציון וכנגד היזם רמי לוי בעניין "קניון מבשרת" הסתיימה בלא כלום. יורם שמעון: אנשים רעים ניסו לשפוך את דמי ולרקוד עליו בעודני חי

ראש המועצה המקומית מבשרת ציון יורם שמעון

פחות משנה לפני הבחירות לרשויות המקומיות זוכה ראש המועצה המקומית מבשרת ציון, יורם שמעון, לבשורות טובות – חקירת המשטרה שנפתחה כנגדו בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים לא העלתה ראיות כלשהן והמשטרה ממליצה לסגור את החקירה. עם פרסום הידיעה על סגירת החקירה הודה שמעון לתומכים בו ואמר כי "אנשים רעים ניסו לשפוך את דמי ולרקוד עליו בעודני חי".

בבוקר יום שני האחרון (11.12) פרסמה משטרת ישראל את ההודעה הבאה: “יחידה להב 433 פרסמה כעת את ההודעה הבאה: "משטרת ישראל סיימה את החקירה בעניינו של יורם שמעון ראש המועצה המקומית מבשרת ציון, רמי לוי, אמיר הוכברג ואחרים בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים. עם סיום החקירה סבורה היחידה החוקרת כי לא נמצאה תשתית ראייתית מספקת לביסוס החשדות כנגד יורם שמעון, רמי לוי ואמיר הוכברג. החקירה התנהלה ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב433, בשיתוף פרקליטות מחוז ירושלים. תיק החקירה יועבר בימים הקרובים לפרקליטות לצורך עיון והחלטה".

עם פרסום ההודעה מיהר שמעון לפרסם הודעה אישית והגדיר את הטענות כנגדו “עלילת דם”: “הצדק יצא לאור! לפני דקות אחדות פרסמה המשטרה את תוצאות החקירה בעניין עלילת הדם שבאמצעותה אנשים רעים ניסו לשפוך את דמי ולרקוד עליו בעודני חי. לשמחתי, לאחר חקירה מאומצת של טובי החוקרים והפרקליטים ביאח"ה אשר עשו עבודה מקצועית ומהירה – הובהר הבוקר כי לאחר בדיקת המשטרה, אין כל ראיה לטענות המופרכות שיוחסו לי בעניין קניון מבשרת ורמי לוי. להערכת הגורמים המקצועיים, בשבועות הקרובים התיק צפוי להיסגר מחוסר אשמה”.

 

זעזוע במועצה המקומית

כזכור, ביום שלישי (15.8) פשטו חוקרים של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) על משרדי המועצה המקומית מבשרת ציון. החוקרים לקחו מסמכים וחומרים מהמשרדים, והפעילות בחלק מהם הופסקה. מאוחר יותר ביקרו החוקרים גם במשרדי הוועדה המרחבית הראל, במשרדי המקומון 'זמן מבשרת' ובמשרדי הנהלת בי"ס צלילי נועם.

זמן קצר לאחר פרסום הידיעה על פשיטת המשטרה טענו במועצה המקומית מבשרת ציון, כי החקירה היא בכלל יוזמה של ראש המועצה. בתגובה היחידה שפרסמה המועצה נאמר: "ראש המועצה פנה לראשונה למבקר המדינה בעניין מספר דברים לא תקינים שהתרחשו במועצה, מיד לאחר מכן הועברו תלונות נוספות מגורמים שונים – ועל כן הבדיקה של גורמי המשטרה והביקורת במשרד הפנים. אנו סמוכים ובטוחים כי משטרת ישראל תעשה את עבודתה על הצד הטוב ביותר ותגיע לחקר האמת בהקדם האפשרי. המועצה שיתפה, ותמשיך לשתף פעולה עם כלל גורמי האכיפה – לרבות המשטרה, הן במתן מסמכים והן במענה לשאלות שיופנו למועצה".

רוב חברי המליאה העדיפו שלא להגיב לפרסום החקירה, עם זאת, חבר המליאה, אריה שמם, אמר: "ברגע שמבקרת המועצה קיבלה צו הגנה כחושפת שחיתויות ממבקר המדינה, זה לא נורה אדומה זה פרוז'קטור אדום". חבר המליאה, בועז כהן אמר: “אני בטוח שעכשיו יצא החוצה כל הרפש. אני סומך על המשטרה. יש הרבה סיבות ונחקרו הרבה אנשים כולל בנושא מכרז הקפיטריה בתיכון".

בתום החקירה נקבע כי הנחקרים ישהו במעצר בית למספר ימים וכי יורם שמעון יורחק לתקופה של חודשיים ממשרדי המועצה המקומית מבשרת ציון. מאוחר יותר קוצרה תקופת ההרחקה.

 

התמקדות בקניון מבשרת

חקירת המשטרה התמקדה בקשרים של יורם שמעון עם היזמים של "קניון מבשרת", אנשי העסקים, רמי לוי ועדי סודאי, ועם אחד מבעלי השבועון "זמן מבשרת", אמיר הוכברג.

החקירה באה לאחר שערוץ 2 פירסם בחודש מרץ 2017 כתבת תחקיר מקיפה ובמרכזה טענות חמורות כלפי ראש המועצה המקומית יורם שמעון בהקשר להתנהלותו כלפי קניון מבשרת. במסגרת הכתבה טענה יו"ר הוועדה המרחבית הראל כי יורם שמעון ניסה להשפיע על גובה היטל ההשבחה שבו חויב הקניון.

בכתבה הוצגו עובדות שונות ובהן שגרושתו של שמעון מועסקת כמנהלת השיווק של "קניון מבשרת" וכי מנכ"ל הקניון, עודד בר צבי, עמד בראש מטה הבחירות שלו. “פתאום הקניון הפך לחלוקה של ג'ובים לכל מיני מקורבים", טען בכתבה חבר המליאה מוטי חזיזה. הכתבה הציגה את יורם שמעון כמי שהתחמק מכתב חדשות 2, יוסי מזרחי, והעדיף להסתגר בלשכתו.

מאוחר יותר פירסם שמעון תגובה על ידי בא כוחו, עו"ד ציון אמיר, ובה דחה את הטענות נגדו. “הטענות מופרכות ומשוללות בסיס וחלקן גובל ברכילות זולה. מאחורי הדברים עומדים גורמים בעלי עניין שלא השלימו עם בחירתו של יורם שמעון לראשות המועצה ועם דרך עבודתו".

 

התקפות במליאה

יש לציין כי במהלך השנתיים האחרונות מותקף יורם שמעון על ידי רוב חברי מליאת המועצה הטוענים לשורה של כשלים לכאורה בהתנהלותו.

בין הטענות שהושמעו כנגד שמעון: תמיכה במכירת הקרקע של מרכז הקליטה ליזם פרטי, התנכלות למבקרת המועצה על רקע דו”חות הביקורת לשנים 2015 ו-2016, קידום הליכים להקמת הוועדה המקומית מבשרת ציון בראשותו למרות שהוא עצמו הודה ונקנס בשל עבירת בנייה, התעלמות מהחלטות של מליאת המועצה, חוסר מינהל תקין בהתנהלות בתקציבי הפיתוח (תב"רים), התעלמות מצרכי תושבי מבשרת ציון בטיפול בנושאים התחבורתיים (מחלף הראל), התעלמות מעבירות בנייה שונות הקשורות בהצבת מבני דת ועוד.

טענות חברי המליאה נתמכות, לכאורה, בקצב המסחרר שבו מתחלפים עובדים ובהם בכירים במועצה המקומית מבשרת ציון. ההיסטוריה של ההתפטרויות במועצה המקומית מבשרת ציון בשלוש השנים האחרונות כוללת: שלושה מהנדסים, שלושה עוזרים אישיים, גזבר מועצה, ארבע מנהלות לשכה, שני יועצים משפטיים, מנהל מחלקת חינוך ופקידים נוספים. כאמור, לפני כשנה זכתה מבקרת המועצה, עו"ד אילנית גוהר, לצו הגנה זמני של מבקר המדינה, וזאת על רקע טענתה כי שמעון מתנכל לה. עובדים נוספים מעידים על אווירה עכורה במסדרונות המועצה. חברי מליאה טוענים כי הסיבה לסדרת ההתפטרויות היא התנהלותו הכוחנית של שמעון ורצונו לפגוע בשומרי הסף.

 

שורה של נצחונות

שמעון נוהג לבטל את הטענות שמושמעות כנגדו בכך שהן מושמעות אך ורק מ"נימוקים פוליטיים”. מול הטענות על התנהלותו הוא מציג שורה של הישגים מרשימים אשר שינו את פניה של מבשרת ציון לטובה. בין ההישגים: שיפור דרמטי ביציבות הפיננסית של המועצה והתנהלות תקציבית זהירה, שיפור משמעותי בנראות החיצונית של היישוב, שיפור רב במענה של יחידות המועצה לתלונות התושבים, השגת תקציבים רבים לשדרוג התשתיות, שיפור בהסדרי התחבורה (כולל השינויים שנעשו במחלף הראל), קידום תכניות בנייה הכוללות הקצאת דירות ב"מחיר למשתכן" ועוד.

תושבים רבים במבשרת ציון מעידים כי שמעון "עשה בשלוש שנים מה שלא נעשה במבשרת ציון במשך שלושים שנה". התמיכה הרבה ששמעון זוכה לה בקרב תושבי היישוב מלווה בביקורת חריפה כלפי חברי האופוזיציה שלטענת חלק מהתושבים "תוקעים מקלות בגלגלים" ו"מכשילים" את ראש המועצה.

עם זאת, אי אפשר להתעלם מכך ששמעון מצליח להסתכסך עם רבים מבין מי שהיו בעבר תומכים שלו. כך הפך חבר הרשימה שלו, חנן רפיעי, לגדול המבקרים שלו במליאת המועצה. מחזיקי תיקים מקרב חברי הקואליציה לשעבר התפטרו או הודחו והפכו לחברי אופוזיציה. רק לאחרונה נוצר קרע בינו לבין חבר הקואליציה, אורי אורם, על רקע טענות של אורם כי תקציבים שהובטחו לו מצאו את דרכם לשימושים אחרים שלא בידיעתו.

ישיבות המליאה בניהולו של שמעון עמוסות בהתנצחויות עם חברי המליאה וחילופי דברים בוטים ביותר. יש לציין כי חברי האופוזיציה במליאת המועצה נמנעו מלהגיב על סגירת החקירה כנגד שמעון.

 

תעודת יושר

ההודעה כעת על סיום חקירת המשטרה בלא כלום היא סיבה טובה לשמעון להתחיל בקמפיין הבחירות שלו לראשות המועצה ולציין ניצחון מרשים כמי שהצליח להביא את השינוי המיוחל למבשרת ציון. דף הפייסבוק שלו היה עמוס השבוע במאות תגובות נלהבות, איחולי הצלחה והבעת תמיכה במדיניותו.

בסרטון שפרסם יורם שמעון השבוע הוא הודה לכל מי שתמכו בו, לא לפני שהאשים את כל מי שאינו תומך בו בנסיון לפגוע בו. להלן הדברים שאמר בסרטון: “לשמחתי הרבה, לא נמצא דבר או חצי דבר שקושר אותי לכל המעשים ולכל הפרסומים המרושעים והשקריים שהיו מנת חלקם של אנשי תקשורת ופוליטיקאים קטנים במבשרת, שעשו הכל כדי לפגוע בכבודי ובשמי הטוב...אני רוצה להודות לכל תושבי מבשרת ציון לכל אותם אנשים שעמדו מאחורי וחיזקו ותמכו ועודדו ונתנו לי רוח גבית להמשיך בעשייה לטובת היישוב. לכל אותם שרים, חברי כנסת, ראשי רשויות ואישי ציבור שהתקשרו ועודדו לכולם מגיעה תודה רבה על כל העמידה האיתנה יחד איתי מול כל אותם גורמים שרצו לפגוע בי”.

אחד המגיבים בדף הפייסבוק היה מ”מ יו”ר ועדת הכספים של מבשרת ציון, יוסי אביב, שכתב כך: “יורם, לי לא היה ספק ביושרך. אני הכרתי אותך מקרוב כמ"מ יושב ראש ועדת הכספים של המועצה ואישרתי פה אחד את תקציב המועצה לשנת 2018...ובו הדגשתי את אחד הסעיפים הקשורים אליך וזה סעיף הוצאות אישיות של ראש המועצה שמחקת אותו. ומזה אני הבנתי שאתה משלם מכיסך את השתתפותך בכנסים של ראשי הרשויות ושל משרד הפנים וכשאתה יוצא בתפקיד מחוץ לעיר, אתה משלם את כל הוצאות האש"ל מכיסך, וכשאתה יוצא לעשרות אירועים במסגרת מעמדך כראש המועצה, אתה משלם את המתנות מכיסך, על אף שמגיע לך הוצאות כאלו על פי החוק. זה קצת מוגזם, אבל זה אתה וזו דרכך. וגם אינך יוצא לחוץ לארץ לא ביחד עם ראשי רשויות, ולא לערים תאומות. וגם לא לוקח לך סגן ראש מועצה בשכר, ולוקח הכל על עצמך...הכל בשביל שהכסף ילך לטובת הציבור”.תגובות

חבר המליאה רונן אברהם מסר בתגובה: "אני מברך על החלטת המשטרה לסגור את תיק החקירה נגד ראש המועצה יורם שמעון. אני מכבד מאוד את עבודת המשטרה אך אנחנו, תושבי מבשרת - לא היינו זקוקים לאישור של אף גורם בעניין חפותו של ראש המועצה. צר לי כאיש ציבור וכחבר מועצה, שראש המועצה נאלץ לעבור בשלושה חודשים האחרונים מדורי גיהנום של ממש, בעקבות תלונת שווא של גורמים אינטרסנטים כאלה ואחרים. אותם גורמי אופוזיציה לא הפנימו עם עיקרון אחד והוא: ראש מועצה מחליפים רק בקלפי! לא מחליפים ראש מועצה בתלונות שווא ובסיפורים מצוצים מהאצבע".

סגנית ראש המועצה וחברת המליאה, חדווה אלחנני: “לאחר בדיקה מקפת כל האשמות הוסרו. לא היה כלום, אין כלום ולא יהיה כלום. המועצה, לפי החוקרים מתנהלת תקין".

הבעלים ומנכ"ל עיתון 'זמן מבשרת', אמיר הוכברג, מסר בתגובה: "קיבלנו, שותפי מוטי משעלי ואנוכי, את הודעת המשטרה בשמחה, על אף כי היינו סמוכים ובטוחים לאורך כל הדרך כי אלו יהיו תוצאות החקירה. כפי שהצהרנו בעבר, כך גם היום אנחנו אומרים ללא כל ספק כי החשדות שיוחסו לבעלי העיתון היו מחוסרי ביסוס ותלושים מן המציאות. אנו מודים לשוטרי היחידה החוקרת שביצעו את עבודתם נאמנה ובזמן קצר יחסית ומבטיחים כי נמשיך לעשות את עבודתנו ולשקף את המתרחש במבשרת ציון במקצועיות ובשקיפות מלאה".

 

יובל רובין

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?