דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פריצת דרך

פתיחת הנתיב השלישי בכביש1 עוררה גל תגובות נלהבות בקרב תושבי מבשרת. בקרב חברי המליאה שבאופוזיציה מתקשים להתלהב

שבוע לאחר שנפתח הנתיב השלישי בכביש 1 והסתיימה באופן רשמי סלילתו של קטע הכביש משער הגיא ועד הכניסה לירושלים, ניתן לערוך סיכום ביניים ולקבוע כי אכן, זמן הנסיעה בכביש התקצר באופן משמעותי ורוב הדיווחים המתקבלים מהנהגים הנוסעים בכביש, משבחים את המצב הנוכחי.

ביום חמישי (8.6) נפתח הנתיב השלישי. בתחילה המשיכו התגובות של הנוסעים בכביש להיות עצבניות ולהתלונן על מחסומים ועל עיכובים שונים. אולם, אט-אט ככל שחלפו השעות התברר כי הנתיב הנוסף משדרג באופן משמעותי את חוויית הנסיעה בכביש.

בקרב תושבי מבשרת ציון, שהתרגלו בחצי השנה האחרונה לפקקים בלתי פוסקים בשעות העומס נרשמו תגובות נלהבות.

"16 דקות מהר הצופים למבשרת – לא ייאמן", רשם אחד התושבים בקבוצת הווטסאפ שהוקדשה למאבק בנושא התחבורה, “צמצם ל-14 דקות...הר הצופים – מבשרת. פשוט תענוג", ענה לו תושב אחר.

תושב אחר, מיכה שמיר, כתב בדף הפייסבוק של מבשרת ציון: "מה עם קצת יושר עצמי ומחילה? נסעתי הערב בשעה 18:00 על כביש 1 מירושלים למבשרת. מדדתי (בסטופר!) 5.5 דקות מגינות סחרוב עד מחלף חמד. התנועה זרמה בלי שום עצירה. הפקק הידוע בהשתלבות של כביש 9, שהיה מאז שפתחו את הכביש הזה, נעלם ונמוג! אז כל אלו שהתלוננו, האשימו והשמיצו - מותר לטעות, מותר לכעוס אבל גם חובה לדעת להתנצל. אני מתנצל בזאת בשמכם בפני יורם שמעון. וכל אחד, ישר והגון, שיודע שהיה צריך לעשות את זה בעצמו מוזמן להגיב לפוסט הזה!”.

גם העיתונאי עמית סגל הצטרף למברכים על השינוי: "נסעתי מירושלים בשעות אחה"צ שהיו עמוסות בטירוף. הפקק שפעם נגמר רק באזור מבשרת נעלם מיד לאחר הרמזור של סחרוב". סגל לא שכח להוסיף שבחים לשר התחבורה, ישראל כץ, שמיהר להחזיר בברכה משלו.

מי שעמדו בראש המתנגדים למדיניותו של ראש המועצה, יורם שמעון, ואף נלחמו בו באמצעות בתי המשפט, הם חברי קבוצת "השמינייה" במליאת המועצה המקומית מבשרת ציון. בישיבה שהתקיימה זמן קצר לאחר סגירת מחלף הראל בחודש ינואר 2017 טען חבר המליאה, עו"ד מוטי חזיזה, כי ראש המועצה פעל נגד אינטרס התושבים של מבשרת ציון וקידם את סגירת מחלף הראל תוך שהוא "מרדים" את ההתנגדות הציבורית.

חבר המליאה, גדעון מאיר אמר אז: “הקטסטרופה שהבאת על מבשרת ציון היא בלתי נסלחת. העיקר שגזרתם סרטים עם חיוך מדושן. מירושלים למבשרת 40-50 דקות, ואני לתומי חשבתי שהבטחתם 35 דקות מתל אביב לירושלים... עדיף היה לך לכבוש את ראשך ולבקש סליחה מתושבי מבשרת ואז במבט מושפל גם מחברי המועצה אותם הולכת שולל במשך שלוש שנים”.

השבוע שינה מעט גדעון מאיר את הטון הנזפני. “אין ספק שהשיפור בכביש 1 ניכר לעין ומבורך ובעיקר לאחר הסבל שעברו אזרחי המדינה בשנים האחרונות. תושבי מבשרת מצפים בכליון עיניים שהשיפורים האלה גם ישפיעו עליהם. לצערי שיפורים אלה לא השפיעו על מצב התחבורה בשעות השיא ביציאה מכביש 1 לכיוון הקיבוצים, אבו גוש ועין חמד. כמו כן יש צפי ששיפור דומה יורגש גם על ידי משתמשי התחבורה הציבורית".

אולם, עו"ד מוטי חזיזה אמר השבוע כי הוא מתקשה לראות על מה השמחה: “איזה שיפור? חסמו את הכניסה ממוצא, הבטחות לכניסה נוספת לא מיושמות, בוטל מסוף התחבורה הציבורית ומחירי הדיור בירידה מתמדת, על איזה שיפור מדובר?”.

לביקורת זו הצטרף גם חבר המליאה, רו"ח בועז כהן: “נכון יש פחות פקקים אבל יחסית למה? לפני ששינו את הכניסות למבשרת המצב היה טוב יותר. בנוסף, לא נאלצנו לנסוע עוד יותר מק״מ על מנת להגיע חזרה לבית. אז נכון, יש פחות פקקים ממה שהיה לפני שפתחו את הנתיב השלישי, אבל קשה יותר לחזור לבית ממה שהיה לפני חצי שנה. נכון יש שאטלים אבל בעבר לא נזקקנו להם!”.

הפקקים נפתחו לרווחה והתנועה זורמת. כביש 1 (צילום: דרור פייטלסון, מתוך אתר פיקיויקי)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?