דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מדענים ורופאים דנו בכוחות הריפוי של הקנאביס

מוח האדם מפיק קנאביס משל עצמו

בעוד משטרת ישראל רודפת אחרי מגדלים לא חוקיים של צמח הקנאביס (מריחואנה), המתגלים שוב ושוב במרחבי מטה יהודה והרי ירושלים, הולכת וגוברת ההבנה כי השימוש בקנאביס רפואי הינו בריא ומועיל וכי התפיסה המתייחסת אליו אך ורק כסם מסוכן נדונה לעבור מן העולם.

השבוע התקיימה במרכז הקונגרסים הבינלאומי בירושלים "בנייני האומה" ועידת ישראל לרפואה, שהקדישה את המושב הראשון לסקירה עכשווית של התמורות במחקר ובמדיניות הרפואית, הקשורים לצמח הקנאביס.

במסגרת זו הרצה פרופסור רפאל משולם, מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, מי שנחשב לאבי חקר הקנאביס הרפואי בארץ ובעולם, על ההתקדמות במחקרי הקנאביס הרפואי האחרונים.

פסופסור רפאל משולם, זוכה פרס ישראל לכימיה על גילוי רכיבי הקנאביס, כבר הפך לשם דבר בעולם. לאחר שיחד עם יחיאל גאוני וחביב אדרי גילה בשנת 1964 את החומר הפעיל בקנאביס, ה-THC. מאוחר יותר הוא המשיך במחקר ופיתוח של התחום – עד שהפך היום לדעת רבים למומחה מספר 1 בעולם – מה שהוביל לקבלת עשרות פרסים ממשלתיים ואחרים על פעילותו לקידום המחקר החדש.

פרופסור משולם גילה כיצד THC מתקשר עם מערכת העצבים הגדולה בגוף האדם, ומצא אז גם שמוח האדם מפיק קנאביס משל עצמו – כמיקל אותו החליט לכנות 'אננדמיד', על שום 'אננדה' – מילה בסנסקריט שמשמעותה "אושר".

במושב המיוחד השתתפו עוד, פרופסור צבי בנטואיץ מאוניברסיטת בן גוריון שדיבר על האתגר והמציאות של הקנאביס הרפואי. עו"ד יפעת רווה ממשרד המשפטים, שניסחה את המסמך המכונן שפורסם במסגרת דיוני הועדות לאי הפללה ותומך בשינוי מוחלט של החוק ביחס לקנאביס, דיברה על 'תפקיד הסטיגמה בהפללת עבירות קנאביס'.

ד"ר חיננית קולטאי, ממכון 'וולקני' ומרכז המחקר הממשלתי לקנאביס רפואי, הרצתה על 'הקמת מאגר גנטי של קנאביס כבסיס למחקר ופיתוח תרופות'. פרופסור ארנון אפק לשעבר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות והיום המשנה למנהל בי"ח 'שיבא', דיבר על האופן שבו מתמודדת מערכת הבריאות הממלכתית עם האישור לשימוש בקנאביס רפואי.

ד"ר תמיר גדו מחברתBOL הרצה על 'מסם לצמח מרפא: האם קנאביס יכול לממש את התקוות' ולאחריו דיבר ד"ר עדי ארן מנהל המחקר על התועלת שהתגלתה בשימוש בקנאביס לטיפול באוטיזם ילדים.

גילה את החומר הפעיל בקנאביס. פרופ' רפאל משולם

ירושלים - -מרכז מחקר לקנאביס

 

בשבוע שעבר הודיעה האוניברסיטה העברית כי בשנת 2021 יתארח הכנס החשוב והמרכזי בעולם בתחום חקר הקנבינואידים של ארגון ה- International Cannabinoid Research Society ICRS, בירושלים, במרכז הקונגרסים הבינ"ל – בנייני האומה. לכנס יגיעו רוב החוקרים המובילים מהקהילה המדעית הבינ"ל, וייחשפו בו מחקרים חדשים ועדכניים. אורח הכבוד בכנס יהיה פרופסור רפאל משולם שיציין את שנתו ה-90.

הכנס של ארגון ה- ICRS, הנערך מדי שנה מאז 1990, נחשב לחשוב ביותר מסוגו כיום בעולם בתחום חקר הקנבינואידים. לכנס מגיעים מיטב החוקרים המובילים מהקהילה המדעית הבינלאומית ומוצגים בו המחקרים החדשים והעדכניים ביותר בתחום. מאות משתתפים מהארץ ומהעולם צפויים להשתתף בכנס שייערך במרכז הכנסים הבינ"ל – בנייני האומה בירושלים, בשיתוף לשכת הכנסים של הרשות לפיתוח ירושלים.

פרופ' סיסיליה הילארד, יו"ר ארגון ה – ICRS מסרה בתגובה לבחירת האוניברסיטה העברית כמארחת הכנס: "חברי הדירקטוריון של 'הקהילה הבינלאומית לחקר הקנבינואידים' שמחים על כך שהכנס ה-31 של הארגון יתקיים בירושלים ב- 2021. לירושלים מקום מיוחד בהיסטוריה המדעית של חקר הקנבינואידים. פרופ' רפאל משולם היה הראשון לפרסם את המבנה הכימי של החומר הפעיל בצמח הקנאביס, ה-THC, ואף היה הראשון לגלות שגוף האדם מייצר בעצמו חומרים דמויי קנבינואידים בגופנו. לא פחות מרשים מכך, הוא המצב הנוכחי של חקר הקנבינואידים בירושלים ובישראל, הכולל את המרכז הבינתחומי למחקר בקנבינואידים שהוקם באוניברסיטה העברית בראשותו של ד"ר יוסי תם. אנו מצפים לביקורנו בירושלים ולכנס מעשיר ופורה".

בוועידת ישראל לרפואה השתתפו גם: שר הבריאות, יעקב ליצמן, שר האוצר, משה כחלון, מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטייין, מנכ"ל שערי צדק, פרופ' יונתן הלוי, מנכ"ל בי"ח בני ציון, ד"ר אמנון רופא, קצין רפואה ראשי, תא"ל ד"ר דודו דגן, ועוד. 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?