דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 22 בפברואר 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

יו"ר ועד מוצא התפטר: במטה יהודה אין מנהיג

במכתב ההתפטרות נמתחת ביקורת חריפה על המועצה: כל פעולה דורשת לחצים, מאבקים ושתדלנות

“לאורך כל בניית הפרויקט המועצה לא פעלה לתיקון המחדלים שנבעו מהתנהלותה". פרוייקט ארזה במוצא עלית

יו"ר הוועד המקומי של מוצא עלית, ראובן גרינבאום, התפטר השבוע תוך שהוא מותח ביקורת חריפה על התנהלותה של המועצה האזורית מטה יהודה בשנתיים האחרונות. לדבריו, “במועצה האזורית מטה יהודה אין מנהיג, אין מנהל ואיש לא לוקח פיקוד". מ"מ ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, מסר בתגובה כי הוא מקפיד לשמור על כבודם של נבחרי ציבור והוא מאחל הצלחה לגרינבאום בהמשך דרכו.

 

הישגים חשובים

 

במכתב ההתפטרות שהפיץ גרינבאום ביום ראשון (21.1) הוא סוקר את ההישגים של הוועד המקומי מאז 2009 ובהם סיום פרויקט תשתית הביוב בעלות של 12 מליון שקל, חידוש מערך המים והצבת שעוני צריכת מים ממוחשבים, השלמת בניית בית התרבות היישובי 'בית הפיס' שהתעכב במשך 15 שנים, הקמת גינות ציבוריות, פעילות תרבותית עניפה ופעילות קהילתית אינטנסיבית.

"את כל זה עשינו תוך שיפור דרמטי במצב הכספי של היישוב”, כותב גרינבאום, “מחד, פעלנו למחיקת חובות ישנים ומאידך, העלינו את שיעור גביית הארנונה ללמעלה מ-95% גבייה. כיום עומדת קופת היישוב ביתרה כספית עבור צרכי היישוב".

גרינבאום מדגיש כי העשייה הברוכה של הוועד המקומי בשנים האחרונות נתמכה באופן פעיל ואקטיבי על ידי ראש המועצה המורחק, משה דדון. “לא מעט מהמתואר לעיל נעשה בעזרת המועצה האזורית מטה יהודה והעומד בראשה, משה דדון, בשנים רבות של שיתוף פעולה. עם זאת מאז עזיבתו של דדון, שעשה הרבה למען היישוב ותושביו, תחושתי היא שיכולת העשייה שלנו נפגעה קשות”.

בשיחה עם 'בקיצור' הוסיף גרינבאום ושיבח את התנהלותו של דדון: “אין לי ספק שדדון, בהתנהלות שלו היה מנהיג. גם כשהיה צריך לעשות משהו או מלחמה מול משרדי ממשלה, ולא תמיד הסכמנו, הוא לקח פיקוד ומנהיגות. לטוב ולרע. הוא התנהל כאדם שהנהיג ארגון וזה לא קורה היום".

 

אין מנהיג, אין מנהל

 

במכתבו מפרט גרינבאום את הסיבות להחלטתו להתפטר: “במועצה האזורית מטה יהודה אין מנהיג, אין מנהל ואיש לא לוקח פיקוד. אין שום רצון במועצה לטפל ביישוב שלנו ובצרכיו. כל פעולה למען היישוב, שנדרשת באופן חוקי וכהליך שלטוני מקובל, אינה מתבצעת וכל צעד דורש לחצים, מאבקים ושתדלנות אין סוף וללא תכלית".

הוא מפנה את חצי הביקורת שלו היישר למ"מ ראש המועצה, ניב ויזל: “בכירי המועצה, ובראשם מ"מ ראש המועצה, מתעלמים מהיישוב והתחושה היא שהם מעדיפים שלא נפנה אליהם בדרישות ובקשות כדי שלא "נפריע" להם".

 

מחדלי פרויקט 'ארזה'

 

לדברי גרינבאום, שורש ההחלטה שלו להתפטר מהתפקיד נעוץ בכשלים של המועצה בהתנהלות מול פרויקט הנדל"ן 'ארזה' של חברת אזורים שנבנה ביישוב, המונה כ-300 יחידות דיור ויכפיל את אוכלוסיית היישוב הקטן.

"המועצה לא עשתה דבר לבניית מרקם יישובי משותף, ואף חמור מזה, בכל בעיה שהתעוררה ושנבעה ממחדלי המועצה האזורית, הופנתה האש כולה לוועד היישוב ולעומד בראשו", כותב גרינבאום, “לאורך כל בניית הפרויקט המועצה לא פעלה לתיקון המחדלים שנבעו מהתנהלותה, ואף גרמה לסכסוכים ולהסתה כנגד תושבי היישוב הוותיק, ועד היישוב בכלל ויו"ר הוועד בפרט. התנהלות המועצה מתאפיינת בהתעלמות מוחלטת מצרכי התושבים הוותיקים והחדשים כאחד ומתמקדת בהצלת עורה מהשגיאות שנעשו ועלולות לגרום למועצה נזקים”.

לטענת גרינבאום, מחדלי המועצה הביאו לכך שרוכשי דירות בפרויקט 'ארזה' החליטו לנהוג בכוחנות ובאלימות. גרינבאום מתייחס לדרישה של קומץ מדיירי הפרויקט, לאפשר להם להשתמש בכניסה הזמנית לחניה המקורה, גם לאחר שהכניסה הראשית נפתחה. כאשר בוועד סירבו לקבל את הדרישה, חסמו התושבים בכלי הרכב שלהם את הרחוב הצר אליו יוצאת הכניסה הזמנית, ודיירי הרחוב נאלצו להזעיק את המשטרה, שניסתה לפשר בין הצדדים. “באלימות של הדיירים החדשים צריך לטפל ולא להכיל", זועם גרינבאום.

"לא התנדבתי כדי למלא את יומי במאבקים וויכוחים וכדי לספוג הסתה ואיומים. לא התנדבתי לוועד כדי לכופף את החוק ולפתור דברים "מתחת לשולחן"...איני מוכן להמשיך ולהיאבק למען היישוב, כשהמועצה האזורית לא מגיבה ופועלת באופן חד-צדדי. איני מוכן להשקיע את מרצי כדי לקבל בתמורה הסתה, איומים וטענות המופנות אלי באופן אישי – הן מהמועצה והן מהתושבים", מסיים גרינבאום את מכתב ההתפטרות שלו.

ראובן גרינבאום

מפחדים לדבר

 

בשיחה עם 'בקיצור' אמר גרינבאום כי מכתבו עשה הדים והוא קיבל עשרות פניות מראשי יישובים במטה יהודה ומעובדי מועצה שחיזקו את דבריו ואמרו לו כי הם חשים באופן דומה. “קיבלתי אינספור תגובות מראשי יישובים וגם מעובדי מועצה. אמרו לי ראינו את המכתב ומוכנים לחתום עליו. זה מאוד מדאיג שעובדים מפחדים לדבר על מצב הארגון שבו הם עובדים. כמה נמוך אפשר ללכת?".

מ"מ ראש המועצה, ניב ויזל כתב בתגובה למכתבו של גרינבאום: "חבר נכבד, קיבלתי את מכתב התפטרותך, לא נותר לי אלא להודות לך על פועלך לאורך השנים, ולאחל לך בהצלחה בכל אשר תפנה”.

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר בתגובה, "בשנתיים האחרונות מקפיד ממלא מקום ראש המועצה לשמור על כבודם של אנשים ונבחרי ציבור במועצה, בעבר ובהווה, וגם בהקשר זה אין בכוונתנו להלבין פני אנשים ברבים".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?