דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 20 באפריל 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נחתמה אמנה לפרסום אחראי והוגן לבני נוער

מטרת האמנה היא להנחיל בקרב אנשי הפרסום והשיווק בישראל נורמות של פרסום אחראי והוגן לבני נוער

ח"כ ד"ר שאשא ביטון חותמת על האמנה

השבוע נחתמה האמנה "לפרסום אחראי והוגן לבני נוער" וזאת בטקס חגיגי שהתקיים בכנס השנתי לשיווק לבני נוער וצעירים. האמנה היא פרי יוזמה של יו"ר הוועדה לזכויות הילד בכנסת, ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), משרד הפרסום והתוכן teenk, איגוד השיווק הישראלי, איגוד הפרסום הישראלי ונציגי ונציגות מועצת התלמידים והנוער הארצית.

מטרת האמנה תושג באמצעות העלאת הרגישות והמורכבות שבפרסום לבני נוער, למודעותם של העוסקים בתחום, תוך קידום ערכים של הוגנות, שקיפות, מגוון וכבוד הדדי, בכל פעילות פרסומית המיועדת לבני נוער ותוך כוונה כנה ואמתית להעצים ולחזק את הנוער בישראל.

באמנה מתחייבים אנשי פרסום, שיווק, מדיה וכל העוסקים בתקשורת שיווקית, לפעול במסגרת קווים מנחים בתחומים רבים כגון: אחריות בפרסום לבני נוער, מחויבות לאי הטעיה ושקיפות, מתן במה וגיוון, מתן תגמול הולם, הענקת במה לערכים ושינוי בהרגלי הצריכה.

כך למשל, נקבע במסגרת האמנה כי פרסומת המכוונת לקטינים לא תנצל לרעה את חוסר ניסיונם ותמימותם, ותתאים את עצמה לרמת הידע, התחכום והבגרות של הקטינים. כמו כן, תכנים מסחריים שאינם פרסומת יצוינו כתוכן שיווקי גלוי ושקוף לבני הנוער, וימנעו הטעייה וגניבת דעת.

שפת הפרסומת תהיה שפה תקנית אך היא יכולה לכלול גם את השפה המדוברת על ידי בני הנוער ושימוש בעגה, ובלבד שלא תכיל דברי נאצה וניבולי פה. הפרסומת לא תציג בפני בני הנוער אלימות קיצונית, פיזית או מילולית, או סבל אנושי קשה במיוחד העלולים לעודד התנהגות אנטי חברתית. כמו כן, הפרסומת לא תעודד בני נוער לצריכת משקאות משכרים, עישון והימורים, לא יהיו בה מוצרים ותכנים שאינם הולמים בני נוער והיא לא תציג יחסי מין ולא תכיל רמיזות מיניות. עוד נכתב באמנה, כי פרסומאים ומפרסמים לא יעודדו בני נוער לצרוך צריכה מופרזת של מוצרי מזון המכילים כמויות גבוהות של סוכר, מלח או שומן.

לדברי יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו): "האמנה היא פרי עמל רב שנמשך חודשים ואין ספק כי היא מוכיחה שבעולם הפרסום והשיווק ניתן לפנות לקהלי יעד ולגרוף רווחים, אך גם להכניס אלמנטים חיוביים ומסרים חינוכיים וערכיים".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?