דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 20 באפריל 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

סייקלאייב - חוויה של פעם בחיים

חיבור בין הישראלים לבין היהודים הדרום אפריקאיים. הקבוצה הישראלית לסייקלאייב

לפני עשרים שנה, בצל משטר האפרטהייד שנפל לפני לא מעט זמן, החליטו כמה תלמידים מכיתה י"א בישיבת חב"ד "תורה אקדמי" ביוהנסבורג שבדרום אפריקה, לארגן מסע אופניים מיוהנסבורג לעיר דרבן (מסע של חמישה ימים) עם ילדים מבתי ספר מסווטו הסמוכה, במטרה לעודד סובלנות, כבוד הדדי, הכרת האחר והשונה. המסע הפך מרעיון למציאות ותוך כמה חודשים יצאו מספר תלמידים מבתי הספר למסע לתוכנית קראו "סייקלאייב", התוכנית הייתה מאוד מוצלחת וזכתה לתמיכה מקרן מנדלה וממגוון ספונסורים.

עשרים שנה לאחר מכן, יצאנו ארבעה חברים המתגוררים במטה יהודה ובבית שמש (גבריאל לינק, הראל גוטל, אליה פינקלמן ואני) והמלווה חיים דנינו לסייקלאייב ה-20 במסגרת משלחת של שותפות ביחד בית שמש-מטה יהודה-דרום אפריקה של הסוכנות היהודית.

היינו בדרום אפריקה קצת פחות משבועיים. כמה ימים עם הילדים מבית הספר תורה אקדמי, ביקור במוזיאון האפרטהייד ובשכונת סווטו. אחרי זה היה המסע של סייקלאייב חמישה ימי רכיבה מטורפים.

להגיד שזו היתה חוויה מדהימה תוריד מהערך של המסע. המסע היה אחד הדברים היותר כיפיים והכי משמעותיים שעשיתי בחיים.

מה אפשר להגיד על הכרה של עולם שלם שלגמרי שונה מהעולם שאני חי בו? מביקור בדרך של בתי חולים ובבתי ספר במקומות לא מפותחים, שנראים שנות אור מהחיים המודרניים שאני מכיר, להכיר אנשים מדהימים מתרבויות ודתות שונות לגמרי כמו נוצרים, מוסלמים, בודהיסטים, זולו, וסווטו.

הכרנו חברים חדשים מתרבויות כל כך שונות. סייקאלייב 2017

המסע כלל גם רכיבה בנופים מדהימים שחלקם נראים כאילו שנלקחו מסצנה מ"מלך האריות", זברות וקופים בצדי הדרך, ויצירת הרגשה של משפחה בקרב של 38 בני נוער כל כך שונים אחד מהשני.

חוץ מהרכיבה והאוטובוס, המסע גם עובר בבתי ספר, בבית ספר לילדים עם מוגבלויות ובבית חולים. משתתפי סייקלאייב מגיעים למקומות האלה, שרים, משמחים, ומחלקים צעצועים וציוד.

אם אני רוצה לסכם את המסע בתמונה אחת: אבחר בתמונה שבה אני יושב באוטובוס עם גיטרה בין הרכיבות, עם ילדים שונים ממני כל כך, הם מלמדים אותי שירים אפריקאים כמו "שושולוזה" ואני מלמד אותם את "שלום עליכם".

בתוך המסע נוצר גם חיבור בין הישראלים לבין היהודים הדרום אפריקאיים, ובכך יוצרים חיבור בין יהודי ארץ ישראל ליהודי התפוצות. המסע זוכה לתמיכת השותפות ביחד בית שמש-מטה יהודה-דרום אפריקה.

לסיכום, חזרתי עם חוויה של פעם בחיים, חיבור חזק ליהודי התפוצות, חברים חדשים מתרבויות כל כך שונות, ראיית עולם שונה לחלוטין ממה שאני מכיר, ובעיקר חיוך על הפנים.

 

דניאל פרזיגר, כיתה י"ב

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?