דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 22 בפברואר 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

על מדע ומדינה באקדמיה הלאומית למדעים

פרופסור מנואל טרכטנברג

לרגל שנת השבעים למדינת ישראל תקדיש השנה האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים את סדרת המפגשים השנתית שלה "בשערי האקדמיה" לקשר שבין מדע ובין מדינה. בסדרת בשערי האקדמיה שישה מפגשים חודשיים בהשתתפות אנשי אקדמיה מובילים.

מראשיתה צירפה הציונות לחזונה המדיני שאיפה למצוינות מדעית ופריחה בחיי הרוח. הרעיון של הקמת אוניברסיטה עברית בארץ ישראל עלה עוד בקונגרס הציוני הראשון, ובתקופת המנדט הקים היישוב העברי הקטן מוסדות מחקר והשכלה גבוהה וקיים חיי תרבות ורוח עשירים. מה התרחש מאז ועד היום? כיצד התפתחו כיווני המחקר? מהם היעדים שאליהם יש לשאוף? כל אלה יידונו בששת המפגשים באקדמיה.

את המפגש הראשון תפתח נשיאת האקדמיה פרופ' נילי כהן, וישוחחו בו חבר האקדמיה, פרופ' חיים הררי ופרופ' מנואל טרכטנברג על "קברניטים, אקדמיה ומדע בישראל". המפגש יציג את הזיקה בין ממשל, אקדמיה ומדע בישראל כיום, עם הפנים לעתיד, ועם מבט אל מאה השנים שחלפו מאז לידתם של ההשכלה הגבוהה והמחקר המדעי בארץ.

לדברי פרופ' נילי כהן, נשיאת האקדמיה כוונת הסדרה היא לבחון בכל מפגש היבטים שונים של התפתחות המחקר והמדע במדינת ישראל ואת הקשר עם קובעי המדיניות. "חברי האקדמיה, חוקרים ואישי ציבור שישתתפו במפגשים יתרמו לשיח את הידע המצטבר הנרחב שלהם ויציעו נקודות מבט המקיפות את מכלול הגורמים, הנסיבות והנתונים המשפיעים על העולם המדעי והאקדמי בישראל מאז הקמת המדינה ועד היום, מתוך כוונה להתבונן גם בתהליכים ובמגמות עתידיות", אומרת נשיאת האקדמיה.

פרופסור חיים הררי

סדרת מפגשים זו של "בשערי האקדמיה" מתקיימת זה שלוש שנים והיא מתמקדת בכל שנה בנושא רב תחומי אחר. היא זוכה להצלחה רבה בקרב הציבור הרחב ובפרט בקרב סטודנטים ותלמידי תיכון, שזוכים להיפגש עם המרצים לפני ההרצאות.

כל המפגשים יתקיימו בבית האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים (רח' ז'בוטינסקי 43, ירושלים) בשעות 19:00–20:30. המפגשים פתוחים לציבור ללא תשלום, אך מותנים ברישום מוקדם באתר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.

המפגש "קברניטים, אקדמיה ומדע בישראל", יום רביעי, 15/11, בשעות 19:00–20:30

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?