דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 20 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ערוץ 2: צור הדסה גובה את תעריף היטל השמירה הגבוה בישראל

תחקיר של 'תכנית חסכון' בערוץ 2 שעוסק בגבייה של אגרת השמירה על ידי הרשויות המקומיות מצא כי צור הדסה היא היישוב שגובה את אגרת השמירה הגבוהה ביותר בישראל – 7.55 שקל למ"ר. הידיעה עוררה זעם רב בקרב תושבים ביישוב אשר מחו על כך בהודעות שונות ברשתות החברתיות.

כזכור, ועד צור הדסה אישר בחודש מרץ השנה את גביית אגרת השמירה המוגדלת בסך 7.55 שקל למ"ר. בוועד טענו כי התעריף החדש נקבע שלא בידיעתם, בעוד שבמועצה טענו כי קביעת גובה האגרה נעשתה בתיאום עם הוועד.

מגנזי ניסה למצוא דרכים כיצד להתחמק מגביית התעריף החדש אך ללא הועיל. חוות דעת משפטית שהועברה לידיו קבעה כי לוועד צור הדסה יש שתי אפשרויות: לבטל כליל את חוק השמירה ביישוב או לגבות את האגרה לפי החוק שאושר במועצה האזורית מטה יהודה ובמשרד הפנים.

בדיון שקיים ועד צור הדסה בחודש מרץ החליטו רוב חברי הוועד לאשר את ההצעה ולקבוע כי גביית התעריף החדש תתחיל בחודש מאי 2017 ותימשך עד סוף השנה. לקראת 2018, בוועד הבטיחו כי תתבצע עבודת מטה שבעקבותיה יקוצצו עלויות השמירה. במקביל, דחה מגנזי את הטענות כאילו התרשל בתפקידו ואמר כי האשמה מוטלת על הגורמים במועצה, שקידמו את הצעת החוק לאגרת שמירה עם נתונים שנמסרו להם ב-2015.

 

מכתב למשרד הפנים

 

במכתב ששלח מגנזי למנכ"ל משרד הפנים בחודש מאי, הוא ביקש את התערבותו בהפחתת תעריף אגרת השמירה. “תעריף היטל השמירה שנקבע בחוק העזר גבוה ב-40% מעלות רכישת שירותי השמירה", כתב מגנזי, “אין כל הצדקה, חוקית או ציבורית, לגבות מתושבי צור הדסה היטל שמירה בשיעור הגבוה ביותר בישראל, כאשר עלות שירותי השמירה נמוכה בהרבה מתקבולי היטל השמירה". עד עתה לא התקבלה תשובה למכתב.

במקביל, שלחה המועצה האזורית מטה יהודה מכתב ליו"ר ועד צור הדסה וממנו משתמע כביכול שניתן לאפשר לתושבים לשמור במקום לשלם את היטל השמירה.

במכתב מסבירה יועצת המשפטית של המועצה, עו"ד ורד כהן, כי המועצה ביקשה מהוועדים המקומיים של היישובים להעביר לידה מיפוי של מספר התושבים המעוניינים לשמור במקום לשלם היטל שמירה, אך לטענתה, ועד צור הדסה לא העביר את המיפוי כנדרש. עם זאת, המועצה הודיעה כי בהתחשב במאפיינים המיוחדים של היישוב צור הדסה היא לא תעמוד על דרישת המיפוי.

 

זעם ותסכול ציבורי

 

אחד מתושבי צור הדסה בשם שרון אסיף מחה על תעריף השמירה הגבוה. בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק של תושבי צור הדסה הוא כתב: “ביום חמישי האחרון יצאתי לטיול אופניים עם בני והגענו לאתר הבניה בהר סנסן. בעוד אנו מביטים מזרחה לעבר הישוב ואדי פוכין אני רואה עשרות פועלים חוצים את הגדר מזרחה באין מפריע. ואל תטעו לא מדובר בפרצה אחת אלה בשלוש פרצות שאותם ראיתי. אם לא די בכך הרי שבצד השני חיכו רכבי הסעות מסודרות לאסוף את הפועלים”.

“כתושב הישוב צילמתי את נעשה מתוך כוונה לשתף את גורמי הביטחון, כי חשבתי שמדובר במשהו שמתהווה עכשיו.
אלא שאז שמחתי כי ראיתי את רכב הביטחון של הישוב מגיע בדהרה, הייתי בטוח כי משהו כבר דיווח על כך. אך אוי לה לאותה אכזבה, רכב הביטחון אפילו לא עצר והמשיך בדהרה לעבר הלא נודע...חשבתי שבכך הסתיימו אירועי היום, אך לא. לאחר כדקה הגיע רכב אחר והוריד עוד פועלים ולרגע נדמה האזור כתחנת הסעה כלל ארצית לכל פועלי העולם...
אחרי הכתבה בערוץ 2 הבנתי שכל רשות גובה את המחיר לעצמה וכנראה שצור הדסה זכתה במקום הראשון בגביית היטל הביטחון...עכשיו אני מרשה לעצמי לשאול את השאלות הקשות: על מה בדיוק אני משלם ? איזה ביטחון אני מקבל בעד התשלום היקר שהמועצה גובה? למה הסייר ברכב הביטחון לא עושה את המוטל עליו ובודק את חוצי הגדר? למה כולם יודעים ושותקים? לאן כל הכסף שגובים מאיתנו הולך?“.

לפוסט צורפו תמונות ובהם נראים הפועלים כשהם חוצים את הגדר ללא הפרעה.

אזור הגדר נדמה כתחנת הסעה כלל ארצית לכל פועלי העולם. פועלים חוצים את גדר צור הדסה

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?