דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פורום ההורים: מטה יהודה נכשלה ביישום "בי"ס של חגים"

התנהלות המועצה לא צפתה את הנולד. יו"ר פורום ההורים, דותן דוד

מטה יהודה התנהלה באופן לקוי ביישום תכנית "בי"ס של החגים" שמפעיל משרד החינוך במהלך חופשת הפסח, כך טוען יו"ר פורום יושבי הראש של הנהגות ההורים במוסדות החינוך, דותן דוד. במטה יהודה טוענים מנגד, כי הבעיה נעוצה בעיכוב ההחלטה למימון ההסעות במועצות האזוריות ובחוסר הנכונות של צוותי ההוראה, הסייעות בגנים והמורים בבתי הספר, לעבוד במהלך חופשת הפסח.

 

בעיה ידועה מראש

 

משרד החינוך בשיתוף מרכז השלטון המקומי מובילים תכנית להפעלת בתי הספר במהלך חופשת הפסח והאביב. התכנית מיועדת לכלל התלמידים בגילאי 3-9 (גן –עד כיתה ג') בכל הרשויות במדינת ישראל ומאפשרת מתן מענה להורים עובדים, שילדיהם נשארים בבית.

יו"ר איגוד מנהלי מחלקות החינוך ברשויות המקומיות, אבי קמינסקי, פירסם מכתב ובו שיבח את החלטת משרד החינוך לסייע להורים המתמודדים עם ילדים בימי החופשה אך הזהיר כי יישום התכנית תתקל בקשיים. "מצאנו כי משרד החינוך מתגייס בכל עוצמתו לסיוע בגיוס כוח אדם אך הובא לידיעת המשרד כי יהיו רשויות רבות שלא יוכלו להיענות לכל ציבור ההורים שירצו להירשם לתכנית "בי"ס של החגים" וזאת מפאת חוסר בכוח אדם – וכאן הקושי המרכזי בכל רשות ורשות. כמו כן הועלו הקשיים בנושא הפעלת התכנית בחינוך המיוחד ובמועצות האזוריות בהעדר הסעות".

ואכן, בעוד רשויות מקומיות בכל רחבי הארץ מתארגנות לקראת יישום של התכנית, במועצות האזוריות הדברים מתנהלים אחרת. במרכז המועצות האזוריות טענו ביום רביעי השבוע (7.3) כי משרד החינוך חזר בו מהתחייבותו לממן את ההסעות לבתי הספר של פסח במועצות האזוריות. בתגובה הודיע יו"ר מרכז המועצות האזוריות, עמיר ריטוב, כי בכוונתו לכנס ישיבה דחופה, בה ימליץ לראשי המועצות שלא לקיים את התכנית בבתי הספר שלהם. מסרים סותרים שהוחלפו בין שני הגופים הגבירו את העמימות ויצרו חוסר בהירות על הסדרי ההסעות במועצות האזוריות.

 

הצוות החינוכי מתנגד

 

יישום התכנית במועצות האזוריות נתקל בקושי נוסף, והוא סירובם של מורים ושל הסייעות בגנים לעבוד בימי החופש. מסתבר כי ימי החופש קורצים לחברי הצוות החינוכי הרבה יותר מתוספות השכר המוצעות להם והרשויות מתקשות לגייס כוח אדם שיעבוד בימי החופש.

הארגונים המקצועיים של המורים ושל הסייעות יצאו להגנתם. הסתדרות המורים הבהירה כי תכנית "בי"ס של החגים" היא פרויקט של הרשויות המקומיות וכי אין למורים חובה להיענות לדרישות הרשות המקומית לעבוד בזמן החופש ולרשות המקומית אין סמכות להורות למנהלי בתי הספר כיצד לנהוג בנושא זה. בהסתדרות המעוף, שבה חברות הסייעות בגנים, הבהירו כי סייעות שהחלו לעבוד לפני 15.8.2014 אינן מחוייבות להשתתף בבי"ס של החגים וכי אלה שהחלו לעבוד אחרי התאריך הקובע, יוכלו לעבוד רק במידה ויסכימו לכך.

יו"ר ועד העובדים במועצה האזורית מטה יהודה, משה דוד אמר: “אי אפשר שפתאום באמצע השנה ישנו סדרי עולם. היה צריך לפעול אחרת, להכשיר את הסייעות, ולא לנקוט במהלך פופוליסטי של משרד החינוך. הרשות רצתה לעשות אבל הכלים שמשרד החינוך נתן לה לא איפשרו להתמודד והרשויות לא הפנימו שצריך לפעול בתבונה ולא בהנחתה. הצעתי למינהל החינוך להכניס את הנושא של הפעלת מוסדות החינוך בחופשות למימון תקציבי ולהיערכות מסודרת החל משנת הלימודים הקרובה".

 

מרוץ כנגד השעון

 

במכתב שהפיץ להורים, ראש מנהל החינוך במטה יהודה, ניב בר-גיא, הוא הודה כי במטה יהודה התעכבו ביישום התכנית וטען כי הסיבה היא בעיכוב האישור במימון ההסעות. "מרגע האישור החל מנהל החינוך של המועצה במרוץ כנגד השעון, במטרה לקיים את הקייטנות בגנים ובבתי הספר במהלך חופשת הפסח”.

בר-גיא ציין כי מלכתחילה ההיתכנות לפתיחת קייטנת חופש פסח היתה מאוד קטנה וכי לאחר מאמצים רבים התברר כי רק בשלושה בתי ספר יסודיים מתוך 12 יש כוח אדם מינימלי, ואילו בשאר בתי הספר "אין אף מורה, סייעת או רכז שהיו מוכנים לעבוד במהלך חופשת הפסח”. הוא ציין כי לאור המצב החליטה המועצה לפעול לפתיחת קייטנות פסח בישובים שערוכים להפעלת הקייטנות בעצמם (בעיקר בקיבוצים). ההחלטה הסופית לגבי ההפעלה בכל מוסד חינוכי תתקבל עד יום א' ה-11 למרץ.

לאור הקושי בגיוס כוח אדם כתב בר-גיא, "נתקלנו בקשיים רבים לגייס את כוח האדם הנדרש להפעלת התכנית, ולרתום לעבודה במהלך חופשת הפסח גננות וסייעות...בעקבות זאת הוציאה המועצה קריאה דחופה לוועדי היישובים, בתקווה שיסייעו בגיוס כוח האדם, ואף פנתה לאלפי מתנדבים ברחבי המועצה במטרה לגייס גם אותם למשימה”.

"נתקלנו בקשיים רבים לגייס את כוח האדם", ראש מינהל החינוך, ניב בר-גיא

 

התנהלות לקויה

 

יו"ר פורום יושבי הראש של הנהגות ההורים במוסדות החינוך במטה יהודה, דותן דוד, זועם על התנהלות מטה יהודה וטוען כי מדובר בהתנהלות לקויה שלא צפתה את הנולד.

"הרשות ניגשה לקול קורא לתכנית ביה"ס של החגים רק לאחר שקיימתי פגישה במינהל החינוך, במהלכה חייבתי אותם להגיש זאת. אז הסתבר שיש קושי חמור בגיוס כוח אדם, לרבות רכזי תכנית בבתי הספר ובגנים, וברשות המתינו בחיבוק ידיים לכך שדברים ייפתרו בעצמם. סייעות הגנים, אינן מעוניינות לעבוד, וזאת למרות שבמהלך ימי החופש הן מגיעות לגן בבוקר לצהרון פרטי (המשולם בנפרד ע"י ההורים בתחילת השנה) ומשתמשות בגני הילדים, שהם מבני ציבור. חבל מאוד שלא יצאה הנחייה מהנהלת הרשות המקומית לסייעות, שעליהן להתגייס למשימה ולהקל על ההורים".

לטענת דותן, לאחר לחץ מאוד חזק מפורום הנהגות ההורים פירסמה מטה יהודה מכתב הקורא לסטודנטים לאייש את הפעילות בגנים ובבתי הספר, אך זה היה מעט מדי ומאוחר מדי. "חשוב לציין: ציבור ההורים והתלמידים מונה למעלה ממחצית תושבי הרשות, ואם קולם אינו נשמע - זה עצוב מאוד, חשוב להגיד שפורום הנהגת ההורים היישובית פועלת ללא הרף בנושא, בין במישור הישיר ובין מאחורי הקלעים, עד אשר הטבה זו להורים תתממש".

דותן מוסיף, “חשוב לציין כי יש הבחנה ברורה בין תכנית ניצנים, המסבסדת צהרונים, לבין תכנית בתי הספר של החגים המתמקדת בחופשה בפסח. תכנית ניצנים הייתה צריכה לפעול השנה בכל גני הילדים ובכיתות א'-ג', אך לא הופעלה. המצב כיום, שרק בגני הילדים בקיבוצים, יש אפשרות להפעלת מתכונת שדומה לניצנים, בעוד שבשאר גני הילדים אין אפשרות כזאת כלל".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?