דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 22 בפברואר 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פורים שמח ובטוח!

כדי שהחג יהיה לא רק שמח ומבדח, אלא גם בטוח - יש לבחור בתחפושת מאושרת ומסומנת כחוק, להימנע מצעצועים אסורים ומסוכנים ולהקפיד על איפור הנושא אישור משרד הבריאות

אלזה של בועז שטיין (צלם: ניסים פרץ)

חג פורים מצטיין במאפייני השמחה שבו, והאכילה והשתייה נוטלים מקום חשוב בין מנהגיו. מאפיינים נוספים הם כמובן הבדחנות וההרעשה ברעשנים וכמובן לבישת התחפושות והמסכות. כדי שהחג הבא עלינו לטובה יהיה לא רק שמח ומבדח, אלא גם בטוח ליקטנו עבורכם ההורים כמה כללים חשובים.

 

פצצה מתקתקת

 

פורים הוא שעתם היפה של אקדחי הצעצוע, הקפצונים והפיקות, שחביבים מאוד על הילדים, אך שימוש לא נכון בהם עשוי להסתיים באסון. כאשר רוכשים מוצרים אלו חשוב לבדוק אותם היטב, ולשים לב להוראות והאזהרות.

במכון התקנים מציעים מספר כללי זהירות: אקדחי צעצוע היורים כדורי פלסטיק אסורים לשימוש ועלולים לגרום לחבלות חמורות. על כל סוגי הזיקוקים חייבות להופיע הוראות שימוש ואזהרות בשפה העברית. יש להפעיל את קפצוני הנייר או הפיקות למיניהן באמצעות אקדח צעצוע המיועד לכך בלבד, ולא באמצעות אבנים או בדרכים אחרות. בעת רכישת אקדח פיקות, יש לוודא כי על הקנה מותקן פקק בטיחות אדום. כמו כן יש לוודא כי שם היצרן או היבואן מופיעים באופן ברור, וכי האקדח מסומן בהוראת אזהרה. בוודאי שאין לשמור פיקות וקפצונים בכיס, מחשש להתפוצצות, אין לירות פיקות ודומיהן בקרבת האוזניים והעיניים - דבר זה עלול לגרום לנזק בלתי הפיך וכמובן שרקטות וזיקוקים גדולים אסורים לשימוש לגורם שאינו מקצועי.

SACARA של נטע אלחמיסטר (צלם: יניב אדרי)

איפור לעור עדין

 

לזאטוטים אין תמיד את היכולת לשבת בשקט ובאיפוק בזמן תהליך האיפור ולעיתים חוויה נחמדה עלולה להפוך לסיוט. המציאות היא, כי הפיקוח על מוצרי האיפור לילדים לוקה בחסר.

הימצאותם של חומרים רעילים ומזיקים במוצרי האיפור וקיומם של חומרים שגורמים לתגובות אלרגיות בקבוצות מסוימות ובעיות זיהום שנובעות מהעברת תכשירי האיפור מאדם לאדם, הם חלק מהסכנות הטמונות בשימוש במוצרי איפור. חלק ממוצרי איפור משווקים לעתים מבלי שמסומן על גבי המוצר או בחוברת המצורפת, את שמות הרכיבים שהם מכילים, הוראות השימוש לגביהם ואזהרות רלוונטיות (למשל – לקבוצות אלרגיות).

"חלק בלתי מבוטל של תכשירי האיפור לילדים מגיע ארצה על תקן של צעצועים ומהסיבה הזאת הם אינם עוברים בדיקה או התייחסות של משרד הבריאות. חשוב לבדוק שאתם משתמשים במוצרי איפור ותמרוקים המאושרים על ידי משרד הבריאות. תכשירי איפור ייעודים לילדים נושאים את הכיתוב 'באישור משרד הבריאות' וכן כוללים מספר אישור, ואלה בלבד ניתנים לשימוש", קובע דודי קרמר יבואן 'קימיון' ו'מארקווינס' – מותגי איפור ייעודים לילדים ומוסיף, "חלק ניכר ממוצרי איפורים זולים שמקורם כלל אינו מוכר מכילים מרכיבים שהעור העדין של ילדים ותינוקות ולעיתים גם של נוער ומבוגרים, רגיש אליהם. איפור שכזה עלול לגרום לדלקת עור ממגע הגורמת לפריחות, ובמקרה הרע אף לכוויות”.

קרמר מעניק גם עצות מעשיות לאיפור של ילדים: "הימנעו מלצבוע משטחים גדולים על פניהם של ילדים מתחת לגיל 5 ועשו שימוש במינימום איפור: סומק, שפתון, עיפרון וצללית עם העדפה למוצרים היפואלרגניים. את האיפור עצמו יש לשים על פנים נקיות, שלפני כן נמרחו בקרם לחות קל. מיד כשחוזרים הביתה יש להסיר את האיפור בתכשיר מתאים”.

"השימוש בנצנצים ובנסורת גליטרים באזור העיניים, העפעפים, השפתיים ובקרבת האף והנחיריים אינו מומלץ לילדים שכן אלה עשויים לחדור לעין ולשרוט אותה. כמו כן מומלץ להשתמש במייקאפים על בסיס מים. עפרונות עיניים מיועדים לשימוש חיצוני בלבד (על העפעפיים בלבד) - לא בתוך העין כמקובל וכמו שנשים נוהגות להדגיש את העיניים שלהן. הדבקת ריסים לילדים אינה מומלצת", מסכם המאפר בועז שטיין.

תחפושת קופיף, קרטרס, מחיר 59.90 שקל (צלם: טל טרי)

לבוש נוח וחם

 

בבואכם לרכוש תחפושת לתינוק בחרו את התחפושות המחממות והמרופדות. אלו שלקחו בחשבון את הנוחות לתנועת הפעוט ולמגע עורו העדין של התינוק, לצד העיצוב והמקוריות. מאוד חשובה כאן האיכות. תחפושות שעשויות מיקרו פליז נעים, נוחות ללבישה ומתאימות גם אם יהיה יום קריר הן עדיפות.

יתרון נוסף שכדאי לשים לב אליו - בחרו בתחפושות שמורכבות מחלקים שניתן להשתמש בהם אח"כ כל השנה, אלו יהפכו את התחפושת לפריט שימושי, גם בתום ימי החג. דוגמאות שכאלה תוכלו למצוא במותג אופנת הילדים והתינוקות האמריקאי קרטר'ס.

תחפושת נמר, קרטרס, מחיר 99.90 שקל

תחפושת בטוחה

 

הדבר הראשון שהורים צריכים לבדוק כשהם קונים תחפושת הוא – האם יש לה אישור ממכון התקנים. חשוב מאוד להקפיד לקנות תחפושות שעברו בדיקה של מכון התקנים הישראלי, לכן חשוב וכדאי לרכוש את התחפושת ברשתות גדולות ומוכרות. כמו כן שימו לב שאין בתחפושת שרוכים או חוטים שעלולים להיכרך סביב הצוואר של הילד, ודאו שבתחפושת אין כפתורים או חרוזים קטנים שעלולים להוות סכנה בכך שהילד יכול לבלוע אותם בטעות וחשוב מאוד להימנע מקניית תחפושת המכילה חומרים דליקים כגון: נוצות, צמר גפן ועוד.

בעניין זה יודגש כי כל אביזרי פורים נכנסים לקטגוריית בטיחות הצעצועים ולכן הם צריכים לעמוד גם כן בדרישות התקן הרשמי ת"י 562. לפי משרד התמ"ת, תקן זה קובע את הנדרש בכל הנוגע לדליקות או משך התפשטות הלהבה בתחפושת, ולכן אי עמידה של התחפושות בתקן עלולה לסכן את הילדים המשתמשים בהן ולגרום לכוויות במקרה של חשיפה לאש.

 

שיהיה חג שמח ובטוח!

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?