דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 22 בפברואר 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פרשת מטה יהודה

במשך שנתיים תמימות סופגים עובדי המועצה האזורית מטה יהודה את הרסיסים של "פרשת מטה יהודה". על רקע פרסום כתב החשדות כנגד ראש המועצה המורחק, משה דדון, ביקשו שלוש עובדות מועצה להגיב ולהציג את זווית המבט שלהן על הפרשה

עובדת מועצה. אילוסטרציה

 

"אם היו אומרים לי שהוא הטריד מישהי, לשניה לא הייתי שומרת על הפה שלי והייתי יוצאת נגדו בגלוי"

 

עובדת 1

 

מכתב החשדות מצטיירת תמונה של תרבות שבה עובדות מועצה מעניקות שירותי מין לבכירים ויש הסכמה שבשתיקה כאילו זה מנהגו של עולם. מה התגובה שלך ?

"אלה דברים שאני מעולם לא נתקלתי בהם. מעולם לא פנו אלי במועצה בצורה סקסיסטית, או בצורה מעליבה. מה שהכי הפריע לי בפרשה הזו, מעבר שמדובר באנשים שאני מכירה ומעריכה, זה שאנחנו עבדנו קשה כל הזמן, עבדנו לאור ערכים של לתת שירות, להיות מקצועיים, להיות טובים, עבדנו מעבר לשעות העבודה, ואת כל העשייה שלנו למען התושבים אף אחד לא טורח לציין. אני צריכה לקום בוקר אחד ולגלות שעבדתי בבית בושת? או במקום שבו מעטפות כסף עברו מיד ליד? אנחנו לא ידענו ולא ראינו. אנחנו ידענו שיש לנו ראש מועצה שדורש מאיתנו לעבוד קשה למען התושבים, והוא היה בוס קשוח מאוד. אם הדברים האלה נעשו, הרי זה נעשה הרחק מאיתנו, מחוץ לשעות העבודה ומחוץ לבניין".

 

אין אווירה בארגון הזה שמתירה או מעודדת חסדים מיניים של עובדות מועצה לבכירים ?

"בכל שנותי במועצה לא ראיתי ולא הכרתי פעילויות כזה. אני בעלת השקפת עולם פמיניסטית. בכל הסיפור שקרה עם הנשיא קצב אני נחרדתי. זה לא המקרה כאן. ואני אתן דוגמא: כשאתה רואה עובדת במועצה, שאני שמעתי על אורח החיים שלה, שאני מכירה את המשפחה שהיא פירקה, ואני רואה באיזה אופן היא מתלבשת, אתה רואה דבר כזה, ואתה חושב שעל מוסריות כזו באים בתלונות לראש המועצה? אם היו אומרים לי שהוא הטריד מישהי, לשניה לא הייתי שומרת על הפה שלי והייתי יוצאת נגדו בגלוי. אני לא נתקלתי בהטרדות, לא כנגדי ולא כנגד עובדות אחרות. התרבות הארגונית במועצה היא כמו משפחה".

 

זאת אומרת, יודעים בארגון שישנן עובדות שמשתמשות במיניות שלהן כדי להשיג כל מיני דברים ?

"נכון וזה עדיין כך. אתה רואה אותן, אתה רואה באיזה משרדים הן נמצאות, ואתה רואה שהן נכנסות למשרד של מנהל מסוים וסוגרות את הדלת. זה עניין שלהן. זה מוסר אחר לגמרי מהמוסריות של הרוב המוחלט של העובדות. יצאתי לא פעם ולא פעמיים לערבים שהמועצה ארגנה עם משלחת כזו או אחרת, היו צחוקים, הייתה אווירה משוחררת, מבלים ונהנים, ויש הבדל עצום לעומת מה שאפשר להסיק מכתב החשדות שפורסם. זה רחוק מהמציאות. ובמקביל, אף אחד לא מביא לידי ביטוי את היקף העשייה שלנו באותה תקופה".

 

היית מגדירה את השימוש במיניות על ידי עובדות מסויימות כתופעה שולית?

"זו לא האווירה בארגון. רק לאחר שהתפוצצה הפרשה התחלתי להבין שיש אופן פעולה אצל 2-3 עובדות שנחקרו בפרשה, שהן מיעוט מבוטל מבין 800 עובדים במועצה. יש נשים כאלה בכל ארגון ובכל מקום, אבל הן לא מייצגות והן לא פסקו מהפעילות העניפה שלהן גם במהלך השנתיים האחרונות. למה המשטרה אמרה בהתחלה שיש עשרים נשים ולבסוף מתברר כי מדובר בשתיים-שלוש בלבד? במשטרה ציפו שיגיעו עוד עובדות ויתלוננו על הטרדות, אבל אף אחת לא הגיעה. זאת אומרת שזה לא היה משהו נפוץ וזה לא היה בתרבות הארגונית".

 

הייתה עובדת שאמרה ברדיו לפני כמה חודשים שכולם ידעו שיש עובדות שמתחרות על ליבו ועל חסדיו של ראש המועצה. איך את מגיבה לזה?

"היא רצתה לקבל לגיטימציה לדברים שאמרה במשטרה. כשאתה בא לבחון את המניעים של אותן נשים אתה יכול להבין. אם אתה יודע שלאחת מהן יש יחסים אינטימיים עם בכיר מסוים, ולאחרת יש יחסים אינטימיים עם מנהל אחר".

 

איך היית מתארת את האווירה בתקופה של דדון?

"משה דדון עבד בעיקר עם נשים. הכוח שלו בא מהמקום הנשי. נשים מאמינות לו וסומכות עליו. אני לא הייתי עובדת במקום עם תרבות ארגונית כזו. אין תופעה כזו. זה לא קיים. זה הכי חורה לי. מעולם לא הוטרדתי. מעולם לא קופחתי בגלל שאני אשה. לא פנו אלי בצורה כזו. וגם לא ראיתי שפנו לאחרות. בתקופה של משה דדון היה חזון, היה לאן להתחבר. באנו כדי לשרת, ואוי ואבוי אם אתה לא פועל לפי הכלל הזה. המועצה הייתה ארגון שקידש את המקצועיות, היעילות וההצטיינות. עובדים ועובדות התחרו על להשיג ולהצליח ולהתחבר לחזון של ראש המועצה. בדקנו את זה כל הזמן. ראית שזה חוט שזור בכל הפעילויות של הארגון: לתת שירות, להיות טובים, ומי שמצטיין – מתקדם. אני הוכחתי מקצועיות והתקדמתי".

 

דדון קידם עובדים במועצה על רקע יכולת מקצועית ?

"משמיעים ביקורת על מינויים של ראש המועצה ושוכחים שדדון קידם נשים על בסיס מקצועי. הנשים שמעורבות בפרשה ומעידות לכאורה על הטרדות מיניות – מעולם לא קודמו. הן נשארו עובדות זוטרות. משה דדון לא קידם עובדות לתפקידים בכירים בגלל שמישהי עשתה לו עיניים או בגלל שמישהי שכבה איתו. אלה מינויים מקצועיים שהוכיחו את עצמם לאורך שנים. משה דדון פתח דלת לנשים ולעובדות, עודד לצאת ללימודים. עכשיו דווקא התחילו להגביל. פתאום מתחילים לשאול שאלות? למה? אני מתגעגעת למנהיגות שיש לה חזון. דווקא היום מעדיפים מינויים ממגזר מאוד מסויים, ולא כל המינויים האלה מוכיחים את עצמם".

 

 

"לתאר את דדון כמטריד נשים זו הכפשה"

 

עובדת 2

 

"נפגעתי מאוד מהפרסומים על אווירה מושחתת במועצה. מי ראה מעטפות של כסף? אני לא ראיתי. אני לא יודעת איך הגיעו לזה. אני יכולה להעיד שלדדון הייתה גישה שהוא מקדם מי שעובד ונותן תפוקה ואפשר לראות את ההישגים שלו. אני מכירה את דדון ובחיים לא נתקלתי בהטרדה. תמיד אמר מילה טובה ותמיד כיבד. לתאר אותו כמטריד נשים זו השמצה וזו הכפשה ממדרגה ראשונה. לא ראיתי שום דבר כזה, להיפך. דדון קידם מנהלות אגפים שהם עובדות נהדרות. על בסיס כישורים. מנהלות מדהימות שאף אחת מהן לא הייתה צריכה לתת לו שום יחס מיוחד. אפילו אותה מנהלת שמאשימים אותה בקשר אינטימי איתו – היא הייתה בולדוזר של עבודה ונתנה תפוקה מדהימה וטיפלה בזריזות בכל דבר שהתבקשה לעשות. אין משהו שהיא לא ביצעה. הלוואי וכולם היו עובדים כמו היועצת המשפטית שנחקרה. הדברים שהשמיצו אותה...זו פשוט בדיחה. היום אני יודעת שיש מישהי שהתעקשה לרדת למשה לחיים, הבנתי שהיא ממש אובססיבית אליו. אם בלהב 433 חשבו שטיפלו בשחיתות זה בדיוק הפוך: את כל המושחתים השאירו בפנים ואת דדון זרקו. אני מרגישה שהעבודה שלי ירדה ל-20% תפוקה. אני מוצאת את עצמי חסרת מעש 90% מהזמן. אני אוהבת לעבוד אבל ניטרלו אותנו מעבודה. ממש ככה. אני סתם מחממת את הכסא. לקחתי עשרה צעדים אחורה ומעבר לזה אני לא עושה כלום. בשנתיים האחרונות 80% מהמשרדים ריקים, טלפונים מצלצלים ואף אחד לא עונה. בראיון ברדיו היו עובדות שסיפרו שהמקורבים של דדון מסתובבים עם חזה נפוח. המקורבים – קיבלו? הם נתנו 100% עבודה. ועכשיו, ביום קבלת קהל, אין אף אחד במשרדים. אף אחד. אגפים ריקים. זה עצוב. מטה יהודה ירדה לקרקעית. הפסדנו הרבה. רק הפסדנו בשנתיים האחרונות, הכל מתמקד בלנסות ולמחוק את התומכים של דדון.

 

 

"מי שקודמו בעבודה היו אלה שגילו כישורים ויכולת מקצועית"

 

עובדת 3

 

הדימוי של ארגון שמעודד הטרדות מיניות היא שטויות. זו קשקשת מקושקשת. אני לא ראיתי כלום. הפרקליטות נשענת על אמירה של 2-3 נשים שיש להן אינטרסים מאוד ברורים ומאוד בעייתיים. אמירות בסגנון "כולם ידעו" הן הזויות. אם היו עובדות ששכבו עם ראש המועצה, אם זה היה ואם זה קרה, אז זה בשוליים של העשייה העצומה שהייתה בארגון. אני לא חושבת שאנשים ראו את זה. אם יש עובדת שמצהירה על כך – על ראש הגנב בוער הכובע. במועצה האזורית מטה יהודה יש נשים מדהימות שהוכיחו יכולת עבודה. יש כל כך הרבה מנהלות טובות בארגון. אפשר לעבור כל מנהלת שנבחרה בתקופתו של דדון, עובדות מדהימות שנבחרו בזכות עצמן. אני עצמי עברתי מכרז ארוך, ובחנו אותי בשבע עיניים. דדון קידם נשים מוכשרות ואף אחת לא הייתה צריכה לעבור דרך המיטה שלו. היו ועדות מכרזים כל כך מסודרות ומאורגנות ועם כל כך הרבה גורמים חיצוניים ורציניים. באף אחד מהמכרזים האלה לא היו שטויות. מי שקודם בעבודה היו אלה שגילו כישורים ויכולת מקצועית. הכל היה שקוף ופתוח. דדון היה מנהל מצוין. בכל פנייה שלי אליו זכיתי לגיבוי ולעידוד. הוא עמד מאחורי העובדים שלו שהוכיחו עבודה. לצערי העשייה האדירה שהייתה במועצה נגדעה בשנתיים האחרונות".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?