דלג לתוכן העמוד
יום שני, 19 בפברואר 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"ההתנגדות למיתון התנועה - בורות מקצועית וניגוח פוליטי"

המתנגדים אינם מכירים כלל את הליכי התכנון. העבודות למיתון תנועה בשדרות הרי יהודה

זעם בקרב תושבים בצור הדסה על הנסיון של קבוצה קטנה לעצור את העבודות להצרת שדרות הרי יהודה ולהפיכת קטע מהם לכביש חד-נתיבי. “ההתנגדות נובעת מבורות מקצועית, שמועות לא מבוססות ואפילו מניעים פוליטיים", אמרו השבוע ביישוב.

שדרות הרי יהודה "הונחתו" על תושבי צור הדסה כרעם ביום בהיר לפני כ-22 שנה, עם בניית שכונת העמק, שגם היא היוותה הפתעה לתושבי היישוב הקטן, שמנה אז 250 משפחות בלבד. השדרות הרחבות, תוכננו במסגרת תכנית העיר הגדולה 'בת הרים' שמינהל מקרקעי ישראל ניסה (וככל הנראה עדיין מנסה) לקדם בצור הדסה, ונועדו למעבר של אלפי כלי רכב ביום. השדרות הפכו למסלול שבו כלי רכב מאיצים למהירויות גבוהות ומסכנים בכך רוכבי אופניים והולכי רגל. בעבר התרחשו בהן תאונות והתהפכויות של כלי רכב שנסעו במהירות גבוהה.

התכנית למיתון תנועה בשדרות הרי יהודה היא תכנית ותיקה, שנדונה עוד בשנת 2009, עם גיבוש התכנית להקמת מרכז קהילתי, מרכז חוגים ובריכה במיקומם הנוכחי. ההמלצה לנקוט במיתון התנועה זכתה לאישורם של שלושה יועצי תנועה שונים, שכולם סוברים כי אין מקום לכביש רחב בקנה מידה כזה במרכזו של יישוב בעל אופי כפרי כצור הדסה.

במסגרת התכנית הנוכחית, נתיב הכביש המזרחי (הצמוד לשכונת המאה) יהפוך לשביל הליכה ושביל אופניים, בעוד שלאורך הנתיב הנגדי יוסדרו חניות שישמשו בעתיד את הבאים לבריכה ולמרכז החוגים. עוד כוללת התכנית בנייה של ארבע כיכרות לאורך הכביש על מנת להקל את ההשתלבות בתנועה - בצומת עם רחוב הערבה, בצומת עם דרך השמורה (יציאה מכביש קריית החינוך), בצומת רחוב שלמון (כביש המוביל להדסים) ובצומת רחוב רכסים. הצפי לסיום הפרויקט הוא כשלושה חודשים, ובשלב הבא, ייבנו כיכרות בכניסות ליישוב לטובת השתלבות עם כביש 375.

ביום שלישי השבוע פירסמה קבוצה של תושבים בצור הדסה קריאה לעצור את עבודות בשדרות הרי יהודה. כ-15 תושבים התכנסו כדי לדון כיצד ניתן לעצור את העבודות אך התקשו לנמק באופן ברור את התנגדותם. בעצומה שהעלו לאינטרנט והופנתה ליו”ר הוועד נאמר: “אנו, החתומים על עצומה זו מבקשים להביע את התנגדותנו בפני מליאת ועד היישוב לחלק מסוים בתכנית, קרי ביטול נתיב נסיעה. תמוה בעינינו שהוועד שיתף את הציבור בזוטות, כמו בחירת אומנים, ואילו תכנית תחבורתית כה מהותית יוצאת לביצוע טרם פורסם דבר מה לתושבים. אשר על כן, לא התקיים דיון ציבורי בתכנית שהשלכותיה מבחינה בטיחותית ותחבורתית נרחבות ועלולות להתבטא בדיני נפשות. אנו מבקשים שתורה לעצור את העבודות לאלתר, וזאת עד לסיום דיון ציבורי פתוח וממצה בסוגיה”.

גורמים המעורים בתכניות הפיתוח של צור הדסה טוענים כי קבוצת המתנגדים אינה מסוגלת להציג נימוק רציני שיחייב את עצירת העבודות. "מדובר בקבוצה הזויה, שכלל אינה מצויה בהליכי התכנון שנמשכים מזה שנים ומנוהלים על ידי גורמים מקצועיים. הקבוצה מתקשה להסביר מדוע היא מתנגדת ובעצם דורשת לעצור עבודות שהם חיוניות ומשמעותיות לאופי היישוב רק בגלל שזה לא מוצא חן בעיניהם", טענו השבוע תושבים בצור הדסה, “וזה אף עשוי להסתכם בנסיון לנגח פוליטית את יו"ר הוועד הנוכחי. יש לתמוך בוועד היישוב שהוציא לפועל את התכנית הזו ולוקח חלק פעיל ברצון לחזק את האופי הכפרי של היישוב".

יו"ר הוועד, שלומי מגנזי, אמר כי מדובר בתכנית ותיקה שיוצאת לביצוע בימים אלה כחלק מהעבודות הפיתוח המתוכננות ליישוב. הוא ציין כי לאור המחאות הוא יקיים אסיפת תושבים בשבוע הבא בבית העם שעליה תצא הודעה נפרדת.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?