דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המועצה האזורית לבתי הספר: אין לקיים פגישות עם מגנזי

סגן ראש המועצה, בני אלירז: למגנזי אין מנדט לפעול בנושאי חינוך. מגנזי: המועצה איננה נותנת מענה

לוועד היישוב אין מנדט. בני אלירז

עימות פומבי ראשון מסוגו בין המועצה האזורית מטה יהודה לבין יו"ר ועד צור הדסה על רקע מעורבותו של מגנזי בתחום החינוך בבתי הספר ביישוב. המועצה אסרה על בתי הספר להיפגש או לשתף פעולה עם מגנזי ללא אישור מפורש. מגנזי בתגובה: אני מהווה כתובת עבור כלל התושבים במקומות שבהם המועצה איננה נותנת את המענה הנדרש.

הרקע לעימות הוא פעילותו העצמאית של מגנזי מול גורמים ממשלתיים. למגנזי קשרים הדוקים עם ח"כ רועי פולקמן מרשימת 'כולנו', ויחד איתו הוא קידם דיונים בכנסת בנושאים כגון הגברת הבטחון בציר עוקף חוסאן וטיפול בבעיית מעבר השוהים הבלתי חוקיים דרך פתחת צור הדסה.

בנוסף, מגנזי מנהל מדיניות כמעט עצמאית של ועד צור הדסה מול משרד הבינוי והשיכון ומשרד הפנים ונפגש באופן תדיר עם נציגים של מחוז ירושלים לדיונים שונים הקשורים בקידום תכניות הבנייה בצור הדסה.

הביקורת של המועצה על הדרך העצמאית של מגנזי החלה עוד בתקופתו של ראש המועצה המורחק, משה דדון. בשנתיים שחלפו מאז התפוצצותה של "פרשת מטה יהודה" ידעו היחסים של מגנזי עם שני סגני ראש המועצה עליות ומורדות. עם זאת, העובדה שמגנזי התבטא בהזדמנויות שונות כמי שרואה את עצמו כמועמד לראשות המועצה האזורית מטה יהודה לא הועילה ליחסים של ועד צור הדסה עם המועצה.

שלומי מגנזי

הטריגר להתלקחות הנוכחית הוא ביקורה של יו"ר הוועד לזכויות הילד בכנסת, חברת הכנסת ד"ר יפעת שאשא-ביטון (כולנו) בצור הדסה כאורחתו האישית של מגנזי. הביקור פורסם בגליון האחרון של 'בקיצור' ועורר את זעמו של סגן ראש המועצה, בני אלירז, האחראי על תיק החינוך.

במכתב ששלח אלירז בתחילת השבוע ליו"ר ועד צור הדסה ולמנהלי מוסדות החינוך ביישוב (חמישה בתי ספר) הוא דורש ממגנזי לחדול מפעילותו העצמאית מול גורמי ממשל ככלל ולהימנע מלערב את מוסדות החינוך ביישוב בפרט.

"אנחנו רואים בחומרה רבה את מגמתו של יו"ר הוועד לפעול בצורה עצמאית ולבצע מפגשים או פעולות בנושא חינוך, ללא תיאום עם מינהל החינוך במועצה ומחזיק תיק החינוך במועצה וזאת חרף אזהרות קודמות כי לוועד היישוב אין מנדט לפעול בנושאי חינוך”, כתב אלירז לוועד צור הדסה, “אי לכך אני מודיע לכל בתי הספר בצור הדסה כי אין לקיים או לתאם פגישות או פעילות בנושאי חינוך עם ועד היישוב והעומד בראשו, ללא אישור ותיאום מול ראש מינהל חינוך, ניב בר גיא, ומחזיק תיק חינוך במועצה, בני אלירז".

בשיחה עם 'בקיצור' הסביר אלירז כי מוסדות החינוך בצור הדסה מנוהלים על ידי מינהל החינוך של מטה יהודה ואין לוועד צור הדסה כל סמכות להתערב בהם. “המועצה היא הריבון במוסדות החינוך. בדיוק כפי שאיני שואל את הוועד המקומי של קיבוץ צרעה בנוגע להתנהלות בבית הספר הר טוב, כך גם אני לא צריך את המעורבות של ועד צור הדסה בהתנהלות של בתי הספר של מטה יהודה הפועלים ביישוב צור הדסה. המעורבות של מגנזי אינה במקומה ובעבר כבר הערתי על התנהלותו אך הוא מתעלם".

בתגובה שנושאת הכותרת "בני אלירז, מה עם מבני החינוך וההסעות לתושבי הסנסן?”, טוען מגנזי כי המעורבות שלו בנושאי חינוך בבתי הספר בצור הדסה נובעת מאוזלת היד שמגלה מטה יהודה בטיפול בהם.

"נדהמתי לשמוע כי תמונה תמימה אחת, שלי ושל חברת הכנסת ד"ר יפעת שאשא ביטון, הצליחה לערער עד כדי כך את סגן ראש המועצה בני אלירז, הלוואי והיינו זוכים לדאגה כזו בנושאים הקשורים ישירות לחינוך בצור הדסה ובמועצה כולה”, אמר מגנזי, “הייתי יותר משמח שלא לעסוק בתחום החינוך הפורמלי ביישוב...יחד עם זאת, במציאות חיינו בצור הדסה אני מבין כי עליי להוות כתובת עבור כלל התושבים במקומות שבהם המועצה איננה נותנת את המענה הנדרש, לרבות בתחום החינוך הפורמלי”.

מגנזי מפנה את אלירז לבעיות שאיתן צפויה צור הדסה להתמודד בחודשים הקרובים, "בשנה הבאה צפויות להגיע כ-850 משפחות חדשות לצור הדסה ועדיין אין בית ספר אחד חדש וגן ילדים אחד חדש ביישוב! הנושא מדיר שינה מעיניי ובמשך החודשים האחרונים אני מוצא את עצמי מתרוצץ לקידום נושא בוער זה, ולתדהמתי עוד לא ראיתי פעולה אחת מצדו של בני אלירז כדי לסייע במצוקה הקיימת”.

מגנזי דורש מאלירז לעמוד בהבטחתו להקים אולם הספורט בצור הדסה. "נדמה כי גם כאן פרחה מזיכרונו של בני אלירז הבטחתו בפני למעלה מ-200 תושבים. שלא לדבר על פרויקטים תקועים אחרים בצור הדסה, כמו מרכז החוגים ובריכת השחייה...אמשיך להיפגש ולפעול בכל הזדמנות מול כל מי שמוכן לסייע לצור הדסה, כיישוב מתפתח המתמודד עם אתגרים משמעותיים וייחודיים".

תושבים בצור הדסה תמכו בעמדתו של מגנזי ברשתות החברתיות. "ריח באויר של בחירות...ההתכתבות והמכתב הנלווה כאן משרתים בדיוק את המטרה ואת יחסי הכוחות הפוליטים", כתב שרון אלוש. “ 1,100 משפחות נכנסות ליישוב ועוד לא התחילו לבנות גן אחד או בית ספר חדש, אולם הספורט קבור בביורוקרטיה, הבריכה תקועה כבר 3 שנים”, כתב ניר פנסו, “בני אלירז - מה עשית למען החינוך בצור הדסה שאתה מרשה לעצמך לחתור נגד הוועד?”.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?