דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שבעה במכה אחת

שבעה יישובים במטה יהודה צפויים להיות מסופחים ליישובים העירוניים הסמוכים להם. יו"ר מרכז המועצות האזוריות, עמיר ריטוב: "אנחנו נלך על זה למלחמת עולם. זה תקדים מסוכן". במטה יהודה מתכוננים למאבק

 

שבעה יישובים במטה יהודה נמצאים בסכנת סיפוח אמיתית לערים הסמוכות להם, כך מעריכים במועצה האזורית מטה יהודה. היישובים המאויימים הם: זנוח, מחסיה, בית זית, מוצא עלית, אורה, עמינדב ורמת רחל. יו"ר מרכז המועצות האזוריות, עמיר ריטוב, אמר השבוע: “אנחנו נלך על זה למלחמת עולם. זה תקדים מסוכן. מעולם בעבר לא בוטל יישוב חקלאי לצורך עתודת קרקע לעיר".

 

אישור מותנה

 

בחודש אוגוסט 2017 חשף שבועון "בקיצור" לראשונה את כוונת הוועדה המחוזית ירושלים לגרוע יישובים מן המועצה האזורית מטה יהודה וזאת על ידי הגדרתם כ"מרחב עירוני".

הידיעה התבססה על דיווח של מהנדסת המועצה, מיכל נאור-ורניק, בנושא התקדמות המהלך לאישור תכנית מתאר חדשה עבור מטה יהודה. לדבריה, הוועדה המחוזית אישרה עקרונית את תכנית המתאר, אך במקביל נמנעה לאשר את החלת עקרונות התכנית עבור שבעה יישובים וקבעה כי מדובר ביישובים חקלאיים הנמצאים במתאר עירוני. שבעת היישובים הם זנוח ומחסיה שמתוכננים להיות חלק מהמרחב העירוני של בית שמש, היישוב מוצא עלית שמתוכנן להסתפח למרחב העירוני של מבשרת ציון, והיישובים בית זית, אורה, עמינדב ורמת רחל, שמתוכננים להסתפח לירושלים.

עתודת הקרקע של ירושלים. אורה עמינדב

החלטה לא חוקית

 

"קיבלנו את ההחלטה באופן מאוד חמור, אמרנו שזו החלטה מפלה ולא חוקית", אמרה אז, נאור-ורניק, “הסברנו לחברי הוועדה המחוזית שאין להם יכולת להתערב בתוך קו כחול של מושב או קיבוץ ולקבוע שהם לא מתקיימים. חייבים לתת ליישוב להתקיים ולתת לו זכויות כמו לכל יישוב במטה יהודה. בלשכת התכנון לא קיבלו את דעתנו אבל ברשות מקרקעי ישראל מסכימים איתנו וגם הם חושבים שזה לא חוקתי. זה חוסר הבנה משווע של מי שקיבל את ההחלטה הזו במחוזית”.

בתגובה הודיע מ"מ ראש המועצה, ניב ויזל, כי במטה יהודה מסרבים לקבל את ההחלטה והחליטו להגיש ערר לוועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה בטענה שהחלטת הוועדה המחוזית יוצרת אפליה פסולה בין היישובים השונים במטה יהודה והיא אינה חוקתית. הגשת הערר מעכבת את הפקדת תכנית המתאר לזמן לא ידוע.

 

עיכוב בפיתוח

התיירות הכפרית

 

החשיבות הרבה באישור תכנית מתאר כוללנית הוא בעצמאות התכנונית שהיא מעניקה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. עם אישור תכנית המתאר, מאצילה הוועדה המחוזית סמכויות מורחבות לוועדה המקומית שיאפשרו לה לקדם תכניות מפורטות בתחומי המועצה ולהעניק היתרי בנייה למבנים תיירותיים וחקלאיים, על פי שיקול דעת חבריה, המוגדרים כיום כשימושים חורגים.

ביום שלישי השבוע (20/2), במסגרת כנס שעסק בתיירות הכפרית אמרה נאור-ורניק כי אישור תכנית המתאר, שנועדה לתת מענה לפיתוח עסקים כגון יקבים, מבשלות בירה, צימרים ובתי בד עדיין מתעכבת, ו"אתם תשמעו בקרוב על התפתחויות".

למחרת, ביום רביעי, פירסם העיתון "כלכליסט" כתבה נרחבת ששופכת אור על המהלכים שבהם ניסו במטה יהודה למנוע את סיפוח שבעת היישובים.

עתודת הקרקע של מבשרת. מוצא עלית

הערר נכשל

 

בין הצעדים שנקטה מטה יהודה במסגרת המאבק בהחלטת הוועדה המחוזית ניתן למנות הגשת ערר למועצה הארצית. המהלך הזה נכשל, מפני שבמועצה הארצית טענו כי לא ניתן לערור על החלטות להפקדת תוכנית, אלא רק לאחר שהתוכניות יאושרו באופן סופי. במטה יהודה קיימו פגישות עם חברי כנסת המזוהים עם המרחב הכפרי, נפגשו עם גורמים במינהל התכנון ופנו לראש מטה הדיור אביגדור יצחקי.

נאור ורניק אמרה בראיון ל"כלכליסט" כי התקיימו שיחות עם אנשי התכנון, בראשות מתכננת המחוז המשמשת גם כיו"ר הוועדה הזמנית, שירה תלמי. "בשיחות התברר שהמגמה שלהם לכל אורך הדרך היתה כזו שיישובים שסמוכים למרקמים עירוניים - מבחינתם הם כבר לא רואים אותם כיישובים כפריים אלא כעתודת קרקע להתחדשות עירונית לירושלים, בית שמש ומבשרת ציון". לדבריה, "רוב הנציגים בוועדה המחוזית לא הבינו על מה הם מצביעים. בדקנו את הפרוטוקול ומלה לא נאמרה על שבעת היישובים".

בשלב זה הצליחו במטה יהודה להשיג דיון חוזר בתוכנית בוועדה המחוזית, שאמור להתקיים בסוף מרץ. עם זאת, מודים במטה יהודה כי לעת עתה הם לא רואים נכונות מצד הוועדה המחוזית לסגת מעמדתה כלפי גריעת שבעת היישובים.

 

לא ייבנו עוד לולים

 

יש לציין, כי בשנים האחרונות מופעלים לחצים כבירים על מינהל התכנון לקידום תכניות בנייה במרחב ירושלים. התוכנית האסטרטגית שקידמו המועצה הלאומית לכלכלה ומינהל התכנון, קובעת כי יש לתכנן 2.7 מיליון דירות, ולבנות בפועל 1.5 מיליון דירות, עד לשנת 2040. התוכנית, שאושרה על ידי קבינט הדיור לפני שנה, קובעת כי במחוז ירושלים לבדו יתוכננו 370 אלף דירות, מה שמחייב להיערך עם מלאי קרקעות, ובכלל זה מיישובים חקלאיים.

מהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים מסרו ל”כלכליסט” בתגובה: "הוועדה המחוזית מקדמת תוכנית מתאר מפורטת ליישובי המועצה האזורית מטה יהודה, כדי לשמור על החקלאות ולעודד את התיירות שתהווה מנוף כלכלי לאזור. חלק מהיישובים במועצה, נמצאים בתוך המרקם העירוני של ירושלים ובית שמש ולמעשה מתפקדים כחלק מהעיר. ישובים אלו הוגדרו כחלק אינטגרלי מהמרחב העירוני, שאינו כפרי, גם בתוכנית המתאר הארצית לבנייה, פיתוח ושימור (תמ"א 35). תוכנית המתאר לא משנה את ייעודם של יישובים אלה, אלא קובעת שלא יינתנו זכויות נוספות מעבר למה שכבר קיים וזאת כחלק מראייה מחוזית ארוכת טווח. הוועדה המחוזית יזמה דיון נוסף עם נציגי המועצה כדי שיוכלו להשמיע את עמדתם".

עתודת הקרקע של בית שמש. זנוח

 

תגובות

 

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר: "לאור התנגדות המועצה לשינויים בתכנית המתאר שיזמה, נקבע לבקשת המועצה דיון נוסף בתכנית בוועדה המחוזית. אנו מקווים כי חוות דעת המועצה וגורמים רבים נוספים תישמענה, וכי יימצא שביל הזהב לקידום התכנית".

יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת לב השרון, עמיר ריטוב, תקף בחריפות את עמדת מינהל התכנון: "החלטת מינהל התכנון, לגרוע שבעה יישובים מתוכנית המתאר ללא כל הכנה או הליך תכנוני מסודר, היא החלטה שאני כיו"ר מרכז המועצות האזוריות לא יכול לחיות איתה, ואנחנו נלך על זה למלחמת עולם. זה תקדים מסוכן. מעולם בעבר לא בוטל יישוב חקלאי לצורך עתודת קרקע לעיר".

ראש המועצה המורחק, משה דדון, אמר כי הוא מנוע מלעסוק בענייני המועצה האזורית מטה יהודה, אך הדגיש כי תפיסתו הבסיסית לא השתנתה: “עמדתי הייתה ונשארה שאסור לוותר על אף יישוב, צריך להיאבק בכל הכוח. תפיסתי היא שאף יישוב לא ייפרד ממטה יהודה בכל תחום שהוא. זה חלק מתפיסה שמטה יהודה צריכה לכלול את כל היישובים על כל המגוון שלהם. ברגע שיישוב אחד יילך תתחיל הידרדרות שאין לשער היכן תסתיים. אסור לפגוע במטה יהודה ובגודלה ובמיגוון של היישובים שלה".

המועמד לראשות המועצה, יו"ר הוועד המקומי בצור הדסה, שלומי מגנזי מסר: "הכללת ישובים ותיקים בעלי צביון כפרי-קהילתי במרחב העירוני היא החלטה הרת-אסון למפעל ההתיישבות במטה יהודה ואף מהווה תקדים מסוכן לכלל המועצות האזוריות בארץ. תכנית הסיפוח הונחה על השולחן כבר משנת 2013, אולם נשגב מבינתי להבין מדוע במשך חמש שנים המועצה לא השכילה לייצר מערך כוחות משמעותי כדי להסירה מסדר היום, לרבות גיוס מקבלי החלטות ברמה הלאומית. הסוגיה היא עקרונית ונמצאת בנפשנו ודי לראות סיפוחים קודמים שהתבצעו, כמו סיפוח כפר אז"ר לעיריית רמת גן ב-2007 ותכניות הבנייה הגרנדיוזיות המתוכננות שם, כדי להבין את המשמעויות: חיסול החלקות החקלאיות והפקעתן לפיתוח אורבני. ברור מאליו כי אם לא נביא לביטול החלטה שערורייתית זו, נחטא למחויבותנו הציבורית למקימי המועצה, המושבים והקיבוצים, כמו גם ליישובים הקהילתיים, בשמירה על זכויותיהם ועל מקורות פרנסתם ובהבטחת שימור אורחות חייהם במרחב הכפרי שלנו".

חבר המליאה, דוד אבו מבית נקופה: “המועצה האזורית עשתה כל מה שהיא יכולה, כולל שכירת עו"ד, פנייה לחברי כנסת, לשרים ולגורמי תכנון. זה לא עזר. אנחנו נצטרך לשקול את הצעדים שלנו ואם צריך נצא למלחמה בעזרת בתי המשפט. אני לא מוכן לוותר על שום יישוב, לדעתי רוב חברי המליאה יהיו בדיעה שלי. אנחנו מתנגדים למהלך הזה. אנשים שמו את החיים שלהם במושבים האלה והיום אי אפשר לזרוק אותם".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?