דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 20 בינואר 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שבעה יישובים מאויימים להפוך ל"מרחב עירוני"

הוועדה המחוזית: רמת רחל, אורה, עמינדב, בית זית, מוצא, זנוח, מחסיה - "מהווים חלק מהמרחב העירוני”

בשורה טובה לתושבי מטה יהודה: הוועדה המחוזית ירושלים קיבלה בברכה את ההצעה לאישור תכנית מתאר עבור המועצה האזורית מטה יהודה. עם זאת, הוועדה נמנעה לאשר את החלת עקרונות התכנית עבור שבעה יישובים ממטה יהודה, וקבעה כי מדובר ביישובים חקלאיים הנמצאים במתאר עירוני. במטה יהודה טוענים כי החלטת הוועדה המחוזית יוצרת אפליה לא חוקתית בין יישובי המועצה.

ב-2013 יצא לדרך אחד הפרויקטים המשמעותיים במועצה אזורית מטה יהודה – גיבוש תכנית מתאר כוללנית. בשלב הראשון גובשה ואושרה תכנית אב לתיירות שנועדה לתת מענה לפיתוח עסקים כגון יקבים, מבשלות בירה, צימרים, בתי בד ועוד. כעת, לאחר ארבע שנים של הכנות הובאה התכנית במלואה לאישור הוועדה המחוזית ירושלים.

החשיבות הרבה באישור תכנית מתאר כוללנית הוא בעצמאות התכנונית שהיא מעניקה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. עם אישור תכנית המתאר, מאצילה הוועדה המחוזית סמכויות לוועדה המקומית ובכך נפתחת הדלת לפתרונות תכנוניים הולמים לבניה ביישובים.

סמכויות מורחבות לוועדה המקומית יאפשרו לה לקדם תכניות מפורטות בתחומי המועצה ולהעניק היתרי בנייה למבנים תיירותיים וחקלאיים, על פי שיקול דעת חבריה. התכנית כוללת, בין היתר, 57 נספחים (נספח לכל יישוב) המפרטים את אפשרויות הפיתוח של כל יישוב. המהלך יאפשר להעניק היתרים למבנים של יזמות כפרית אשר מוגדרים כיום כשימושים חורגים, ולמבנים חקלאיים של גידול צמחי וגידול בעלי חיים.

מישוב חקלאי למרחב עירוני? מושב עמינדב

תכנית מתאר החדשה תאפשר את פתיחתם של עסקים תיירותיים בבתים פרטיים, תחזק את תחום התיירות הכפרית, ואת האפשרות להקים מבנים לעיבוד תוצרת חקלאית, בניית בתי-בד, יקבים, צימרים, מבשלות בירה וכדומה.

לפני כחודשיים הציגה מהנדסת הוועדה המקומית מטה יהודה, מיכל וורניק, את תכנית המתאר לפני הוועדה המחוזית. לאחר דיון ארוך קבעה הוועדה המחוזית כי היא מקבלת את ההצעה לתכנית המתאר. “הוועדה מברכת על קידום התכנית להקמת מבנים חקלאיים ותיירות כפרית במטה יהודה. התכנית כוללת הוראות לשם הסדרת שלושה נושאים. האחד, הקמת מבנים לצרכי תיירות כפרית כחלק מפיתוח המרחב הכפרי. השני, תוספת יחידת דיור שלישית בנחלות במושבי המועצה בהתאם להוראות תמ"א 35/1 .והשלישי, איתור מתחמים צמודי דופן להקמת מבנים חקלאיים. הוועדה סבורה כי התכנית תתרום לחיזוק ופיתוח המרחב הכפרי והחקלאות במחוז ירושלים כמרחב מבוסס חקלאות ותוך מתן אפשרות לפיתוח שימושים תיירותיים, כמענה לצרכי הפנאי והנופש של אוכלוסיית ישראל". לאור זאת אישרה הוועדה את בקשת מטה יהודה להפקיד את התכנית להתנגדויות הציבור.

נציגי מטה יהודה שביקשו לשמוח על ההחלטה התקשו לשמוע את המשך ההחלטה של הוועדה המחוזית, אשר החריגה שבעה יישובים מתוך יישובי המועצה וקבעה כי הוראות התכנית לא יחולו עליהם. היישובים הם: רמת רחל, אורה, עמינדב, בית זית, מוצא, זנוח ומחסיה. הוועדה נימקה את החלטתה בכך ששבעת היישובים האלה "מהווים חלק מהמרחב העירוני”.

"קיבלנו את ההחלטה באופן מאוד חמור, אמרנו שזו החלטה מפלה ולא חוקית", אמרה השבוע מהנדסת הוועדה, מיכל וורניק, “הסברנו לחברי הוועדה המחוזית שאין להם יכולת להתערב בתוך קו כחול של מושב או קיבוץ ולקבוע שהם לא מתקיימים. חייבים לתת ליישוב להתקיים ולתת לו זכויות כמו לכל יישוב במטה יהודה. בלשכת התכנון לא קיבלו את דעתנו אבל ברשות מקרקעי ישראל מסכימים איתנו וגם הם חושבים שזה לא חוקתי. זה חוסר הבנה משווע של מי שקיבל את ההחלטה הזו במחוזית”.

בישיבת המליאה שהתקיימה השבוע הודיע מ"מ ראש המועצה, ניב ויזל, כי במטה יהודה מסרבים לקבל את ההחלטה והחליטו להגיש ערר לוועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה בטענה שהחלטת הוועדה המחוזית יוצרת אפליה פסולה בין היישובים השונים במטה יהודה והיא אינה חוקתית. הגשת הערר מעכבת את הפקדת תכנית המתאר לזמן לא ידוע.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?