דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 22 באפריל 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שומרי המעיינות

לפני שנה הושקה תכנית לשמירת המעיינות במטה יהודה וכיום פעילות בה שלוש קבוצות תושבים

11 נביעות מרשימות. עין מסלע

שיתוף פעולה בין היחידה לאיכות הסביבה, האגף לשיפור פני הכפר במטה יהודה, ארגון 'ידידי כדור הארץ' ורשות הטבע והגנים הוביל לפני שנה להשקת תכנית לשימור המעיינות ברחבי המועצה על ידי התושבים. תחילה התקיימו הכשרות וסיורים לימודיים ומקצועיים לתושבי מטה יהודה שהתעניינו בנושא. בעקבות זאת, התגבשו שלוש קבוצות של תושבים פעילים סביב שלושה מעיינות: עין מסלע ליד מבוא ביתר, עין לעמור ליד עין ראפה ועין נקעה ליד בית נקופה.

"התושבים אימצו את המעיינות וממשיכים לשמור עליהם ולקיים בהם סיורים ופעילויות חינוכיות", אומר משה סויסה, מנהל האגף לשיפור פני הכפר במועצה, "העשייה של התושבים והחיבור שלהם למעיינות בקרבת ביתם תורמים רבות לסביבה ולקהילה באזור".

לאחרונה התקיימה פעילות במעיין עין מסלע על ידי התושבים ממבוא ביתר, שפינו עשרה קוב גזם ופסולת, ניקו את התעלות והכינו תשתית לחידוש הזרימה מנביעות לא פעילות. בקרוב מתוכננת פעילות של שאיבת מי המעיין העכורים, הכוללים אצות לחידוש המים.

 

מעיין מרשים

 

"מדובר באחד המעיינות המרשימים מבחינה הידרולוגית וארכיאולוגית באזור הרי יהודה", אומר אריאל כהן, תושב מבוא ביתר ומתנדב, "כשהגענו למקום, לפני כחמש שנים הוא היה במצב די הרוס. אספנו מתנדבים מהמושב עם אנשי מקצוע והתחלנו בפעולות גיזום, פתיחת תעלות, ניקוי המבואה, הסרה של סלעים וניקוי המעיין. את הפעילות במקום התחלנו עוד קודם התכנית ויצרנו סדרה של עשרה מפגשים כבר בקיץ 2013 בהשתתפות כ-100 תושבים, מבוגרים וילדים. לאור זאת, יזמנו פעילות אחת למספר חודשים בה אנו עוסקים בניקיון, שילוט והצבת ספסלי ישיבה במקום. כמו כן, מתקיימות פעילויות חינוכיות של בתי הספר וחוגי הסיור לחיבור הדור הצעיר לפעילות שמירה על הטבע. התכנית שמובילה היחידה לאיכות הסביבה העצימה את הפעילות ומסייעת לנו במשאבים כספיים ובכלי עבודה חיוניים לפעילות. אין ספק שזה תורם רבות לקידום הנושא. הפעילות תורמת לסביבה נקייה ולגיבוש הקהילה".

מעיין עין מסלע יושב על תוואי של שביל ישראל ומושך מבקרים רבים מן החוץ. "יש 11 נביעות מרשימות מהמצוק המצוי מעל המעיין ואיכות המים מצוינת", מסכם כהן.

יעל בר און, תושבת בית נקופה מתנדבת במעיין עין נקעה הסמוך. "במימון ובסיוע רשות הטבע והגנים הצבנו שלט בצומת המעיינות שמסביר על מערכת המעיינות באזור שלנו במטרה להעלות את המודעות של התושבים והמבקרים לחשיבות השמירה על המעיינות", מספרת בר און, "בנוסף, קיימנו פעילות עם תושבי המושב והילדים בה הטמנו מחדש פקעות גיאופיטים שהוצאו במהלך שדרוג כביש מספר 1. במעיין עין נקופה יש פעילות של קבוצת ילדים שיוצאת לנקות ולשקם את האזור בימי שישי ויש מתנדבים בתחום האקולוגיה שעוסקים במלאכה. השאיפה היא ליצור מערכת מסלולי טיולים שתתחבר לעין ראפה אך קודם צריך להוציא אל הפועל פעילות שיקום נרחבת למעיין עין נקעה. המטיילים מגיעים לאזור המעיינות באופן קבוע".

מפגשי הדרכה עם אקולוג וארכיאולוג. פעילי סביבה בעין ראפה בעין לעמור

 

מפגשי הדרכה

 

"מעל 50 ילדים ובני נוער, השתתפו בפעילות הדרכה שקיימנו במעיין עין לעמור", אומרת יסמין ברהום, תושבת עין ראפה ומתנדבת. "בתמיכת היחידה לאיכות הסביבה קיימנו שלושה מפגשים עם אקולוג שהסביר על מעיין עין לעמור כבית גידול בטבע, עם ארכיאולוג ששוחח עם הילדים על היחס בין האדם והמים ועל תל צובה ועם מדריכה שהדריכה את בני הנוער בעין ראפה על חשיבות המעיין. בעקבות זאת בני הנוער מתחילים להדריך קבוצות של תושבים ותיירים בכפר. אנו שמים דגש רב על העלאת המודעות לשמירה על המעיין".

בעין ראפה מתגוררים כ-1,000 תושבים והכשרתם של למעלה מ-50 ילדים ובני נוער נועדה לחזק את המודעות בכל בית. לצד יסמין ברהום מתנדבים בפעילות גם מוחמד יאסר ברהום, רכז הנוער ומנאר ברהום, רכזת הקהילה והתרבות בעין ראפה. בעין ראפה מציינים גם את פעילותם של חניכי תנועת 'הנוער העובד והלומד' שיוצאים מדי פעם לעין לעמור לטובת ניקיון האתר.

"הפעילות מאורגנת על ידי מספר גופים בשיתוף הציבור כפעילות קהילתית", מסכם אבי ברכה, מנהל היחידה לאיכות הסביבה. "אנחנו מסתכלים על המרחב כעל חלק מהבית וחלק מאיכות החיים של כולנו. מטה יהודה משופעת בעשרות מעיינות, חלקם אף לא ידועים לציבור והפעילות מעלה את המודעות ומבטאת את התפיסה של הרשות המקומית בדבר השמירה על הסביבה. אני מודה למ"מ ראש המועצה ניב ויזל ולמנהל האגף לאיכות הסביבה, משה סויסה על התמיכה בפעילות".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?