דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 22 בפברואר 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תלמידי הפיזיקה מתיכון הרטוב ביקרו במאיץ החלקיקים בשוויץ

“אנו רואים את עצמנו חלק ממשהו כזה בעתיד". התלמידים במרכז המחקר בסרן, שווייץ

שבעה תלמידי מגמת פיזיקה בתיכון "הרטוב" זכו לשבוע לימודים לא שגרתי. התלמידים ביקרו במאיץ החליקיקים LHC שנמצא במרכז המחקר סרן שבשוויץ. מאיץ LHC הוא מאיץ החלקיקים הגדול בעולם, הניסויים שנערכים באמצעות המאיץ נועדו לענות על שאלות העומדות בבסיס הפיזיקה. בניית המאיץ הוא הפרויקט הגדול ביותר בתולדות הפיזיקה מבחינת מספר הפיזיקאים שהשתתפו בו ומבחינת מספר המדינות שהיו השותפות בו, והוא שני רק לתוכניות החלל מבחינת ההשקעה הכספית.

הוצאת תלמידי תיכון הרטוב למשלחת הינה יוזמה של המורה לפיזיקה בתיכון, כנה אופיר, ומנהלת בית הספר, לימור גור, בשיתוף אגף החינוך של המועצה שסייעה בסיבסוד המסע. ההכנות למשלחת ערכו מספר חודשים והן כללו הרצאות שונות ומגוונות הכוללות מרצים ממכון וויצמן. במשלחת היו שותפים תלמידים משני בתי ספר נוספים. התלמידים פתחו כל בוקר בצעידה מרעננת מהמלון בו לנו בצרפת אל מרכז המחקר אשר בשוויץ. במהלך הביקור שמעו התלמידים שלל הרצאות בעברית ובאנגלית מפרופסורים בכירים מכל העולם, סיירו במרכז השליטה של סרן, מרכז הבקרה של ניסוי המתבצע בתחנת החלל הבינלאומית, במעבדות המחקר של מאיץ החלקיקים וגולת הכותרת- ביקור בגלאי החלקיקים אטלס (ATLAS) הנמצא כמאה מטר מתחת לאדמה. התלמידים למדו על הפיזיקה הנמצאת בחזית המחקר והגילויים החדשים במסגרתו ואף בנו בעצמם מיני- גלאי חלקיקים.

הביקור בסרן התחיל בראשון (21.1) והסתיים בחמישי (25.1). התלמידים פתחו כל בוקר בצעידה מהמלון בו לנו בצרפת אל המרכז אשר בשוויץ. במהלך הביקור עברו התלמידים שלל הרצאות מפרופסורים בכירים בעברית ובאנגלית מכלל העולם, סיירו במרכז השליטה של סרן, מרכז הבקרה של ניסוי המתבצע בתחנת החלל הבינלאומית, במעבדות המחקר של מאיץ החלקיקים ובעיקר במעבדת המחקר של גלאי החלקיקים אטלס אשר נמצאת כמאה מטר מתחת לאדמה. התלמידים למדו על עבודת המרכז והגילויים החדשים בעקבות המאיץ ואף בנו בעצמם מיני- גלאי חלקיקים.

התלמידים הנלהבים סיפרו: "העובדה שכל העולם משתף פעולה למען מטרה גדולה - לעשות פיזיקה. אנו יודעים שזה קיים, אבל פעם ראשונה שאנו רואים את זה. אנו רואים את עצמנו חלק ממשהו כזה בעתיד". התלמידים ציינו לטובה את "הצניעות של המרצים, העובדה שכל המרצים מדברים איתנו 'בגובה העיניים', יושבים איתנו לארוחת צהריים, מסבירים לנו עד שנבין. בכלל הצניעות של כל הפיזיקאים לומר 'את זה אנחנו עדיין לא מבינים'".

משלחת של שבעה תלמידי שכבה י"ב ממגמת הפיזיקה של תיכון "הרטוב" שבמועצה האזורית מטה יהודה, בראשות המורה כנה אופיר, שבה לאחרונה ממסע לימודי בן חמישה ימים ב'סרן' (CERN), המרכז הגדול בעולם לחקר חלקיקים השוכן בגבול שווייץ-צרפת. מדובר במסע ראשון מסוגו בתיכון הרטוב ובמועצה בכלל * ראש אגף החינוך במועצה, ניב בר גיא: "למשלחת ערך מוסף אדיר והיא נותנת מענה לתלמידים מצטיינים. המשלחת הרחיבה אופקים לתלמידים במרחב המדעי והעולם הפיזקאי. אני מברך על קיומה של המשלחת, כן ירבו"

מנהלת בית הספר לימור גור: "תודתי למורה כנה אופיר אשר שיתפה אותי בחלומה, בו היא ותלמידיה מגיעים אל מרכז המדע המפותח והמסקרן בעולם. תלמידינו הנפלאים שבו עם ברק בעיניים,עם תובנות מרחיקות לכת ועם ציפייה להיות בעתיד חלק מאותם פורצי הדרך בעולם הפיזיקה והמדע. אני גאה בהם".

ראש אגף החינוך במועצה האזורית מטה יהודה, ניב בר גיא: " למשלחת ערך מוסף אדיר והיא נותנת מענה לתלמידים מצטיינים. המשלחת הרחיבה אופקים לתלמידים במרחב המדעי והעולם הפיזקאי. אני מברך על קיומה של המשלחת, כן ירבו".

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?