דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 22 בפברואר 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תנועת המושבים: חיסול קק"ל – פגיעה אנושה במרחב הכפרי

מתחם הסטף (צילום: יוסי זמיר, קק"ל)

במידה והכנסת תאשר את הצעת החוק שמקדמת הממשלה להתייעלות כלכלית בקק"ל, במסגרתה תחוייב קק"ל להעביר למדינה כ- 80% מהתקציב שלה, ייפגע הפיתוח של המרחב הכפרי בישראל באופן חמור ביותר, כך הזהיר השבוע מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור.

לדברי צור, במגזר הכפרי מתנגדים בכל תוקף להעברת תקציב קק"ל למדינה: "בלי קק"ל לא תהיה התיישבות במרחב הכפרי במדינה. לא יהיה פיתוח תשתיות, מים, כבישים מהגליל ועד הנגב. לא יהיה עץ ולא יער. החקלאות והמרחב הכפרי כולו יגווע. אסור לתת לזה יד".

מקורות בתנועת המושבים אמרו ל'בקיצור' כי זהו סוד גלוי שממשלות ישראל לדורותיהם הזניחו באופן חמור את פיתוח המגזר הכפרי. “מי שעומד לצד המגזר הכפרי היא קק"ל. במושבים ובקיבוצים יודעים כי כאשר יש בעיה תקציבית ניתן לפנות לקק"ל ולקבל תקציבים ייעודיים. זו הסיבה, למשל, שהשלטים העומדים בכניסה לרוב היישובים הכפריים הם שלטי עץ שמומנו על ידי קק"ל. בנוסף, קק"ל מסייעת בתחום פיתוח התיירות הכפרית ובתחומים רבים אחרים שהממשלה אינה ששה לממן".

הצעת הממשלה להעביר הצעת חוק להתייעלות כלכלית במסגרתה תעביר קק"ל למדינה כ- 80% מהתקציב שלה למען תקציב המדינה, עוברת כעת לאישורה של ועדת הכספים. במידה וההצעה תאושר בוועדה היא תעבור לאישור הכנסת ובתנועת המושבים מגייסים כעת את הלובי החקלאי והירוק בכנסת במטרה לנסות ולמנוע את אישור החוק.

בקק"ל אמרו בתגובה להצעת החוק כי קק"ל עמדה בכל הסיכומים שלה עם ממשלת ישראל אך הממשלה היא זו שלא עומדת בסיכומים. "ב-2015 העבירה קק"ל 2.2 מיליארד שקל לממשלה וזאת כנגד התחייבות שעד2021 הממשלה לא תדרוש סכומים נוספים. עתה הממשלה מתנכרת לסיכום זה ודורשת כספים נוספים ולכך קק"ל תתנגד בכל כוחה", אמרו מקורות בקק"ל.

במקביל, הודיעה קק"ל לרשות מקרקעי ישראל כי היא מבטלת את ההרשאה שנתנה למדינת ישראל לשווק את קרקעותיה. יש לציין כי באזור סובב ירושלים ישנן קרקעות רבות השייכות לקק"ל ושווקו על ידי מדינת ישראל ובהן חלק גדול מהיישוב צור הדסה וחלקים מעשרות יישובים נוספים.

ביום חמישי השבוע (9.11) מקיימת תנועת המושבים כנס חירום שיוקדש להצעת החוק של הממשלה ואליה מוזמנים כל ראשי המועצות האזורית, ראשי ההתיישבות והנהלת קק"ל.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?