דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 20 באפריל 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דג הזהב

המיתוס על הדייג היוצא אל הים ובשללו מעלה דג זהב, הממלא את משאלות ליבו, הוא מיתוס שכולנו יכולים להתחבר אל הסממנים השורשיים שבו.

דג זהב כסימבול בחלומות מייצג את רגשותינו ביחס לשפע

זהו משל, הנכון לגבי כל מי שעמל לפרנסה, או רווח עקיף. העבודה "מעלה בחכתנו" שלל, אשר ברובו מיועד להישרדות (דגים למאכל), ולעתים יש בשלל זה גם "בונוסים" למימוש המותרות - לסיפוק אישי (דג זהב – לנוי) והגשמת משאלות-לב.

דג זהב כסימבול בחלומות מייצג את רגשותינו ביחס לשפע, שהוא מעבר לפרנסה לצורך מחייה. מדובר במה שמקדם אותנו לתכניות ארוכות טווח, או להגשמת עצמנו בתרבות פנאי, בסיפוק אישי, בהגשמת משאלות-לב. חשוב להקשיב לסיפור החלום כולו, כדי להבין לאיזה הקשר מעולמו של האדם מתייחס דג הזהב המופיע בחלום.

מובאים כאן חלומות לדוגמה, הממחישים את מהותו של דג הזהב כסימבול.

 

"דג בתוך דג"

ד' מספרת: “בחלום שלי נתתי הרצאה בסוג של כנס מקצועי מול אולם רחב של אנשים. מחאו לי כפיים והרגשתי שהצלחתי. אנשים יצאו להפסקה במרפסת שפונה אל הים ואני צפיתי באנשים, שנהגו כפי שמקובל שם, להשליך חכות אל הים. היו שם אנשים עם חכות מקצועיות, ואני ניסיתי להשתלב והשלכתי לים חכה מאולתרת כזו, עם חוט וקרס בלבד. למרבה הפלא העליתי בחכתי דג זהב שמן וגדול. כולם התאספו סביבי בהתפעלות לראות את הדג היפה שלי. מישהו הוציא סכין וחתך אותו, ובתוכו התגלה עוד דג, ועוד דג, ועוד דג... דג בתוך דג, כמו בובות הבבושקה. הייתי מאוד גאה בעצמי.”

זוהרית: חלומה של ד' משקף את תחושת ההצלחה המקצועית שהיא חווה. היא מרגישה מוערכת על ידי הקולגות (מוחאים לה כפיים באולם רחב). בנוסף, משתקפת תחושתה כי הצלחה אחת יכולה לטמון בחובה הצלחות נוספות והיא גאה בחוויית השפע שנפלה בחלקה, גם כשהכלים לשיווק עצמה, שעמדו לרשותה, הנם פחות מקצועיים מאלה של אחרים (חכה מאולתרת).

 

"דגים ובלאגן"

ח' כותבת: חלמתי שאני בסלון עם בן הזוג שלי (חבר שאני גרה אתו), ואני רואה שקית עם מים ודגי זהב בפנים והבנתי שהוא הביא את זה . שפכתי את השקית עם המים והדגים לכיור, כי לא היה איפה לשים אותם, ואז התחיל הבלאגן... כי לדגים לא נשאר מים. פתחתי את הברז וזה לא עזר, המים ירדו. שמתי לב שהיו שני סוגי דגים: דגי זהב קטנים ודגים קצת יותר גדולים שחורים. בגלל חוסר המים, הדגים קפצו מהכיור לרצפת הסלון ונבהלתי. היה בלאגן בבית, ולא יכולתי לשים את הדגים באותו אקווריום, כי הדגים השחורים הציקו לדגי זהב...

זוהרית: האם לאחרונה היה בינך לבין בן זוגך ויכוח/עימות כלשהו? חילוקי דעות בנוגע לכסף? האם הוא הציע רעיון שלא הסכמת לגביו?
ח' משיבה: היה לנו ויכוח השבוע (יותר מידי ויכוחים לאחרונה…). עשינו החלטה בנוגע לכסף והוא לא עמד בזה. בנוסף, גיליתי שהוא לא סיפר לי משהו שקשור למשכורת שלו, שאם היה קורה לי הייתי מיד מספרת. יש תכניות לרכישת דירה, והוא מעוניין לרכוש בעיר שאני לא מעוניינת לגור בה. החלום הופיע בערב שהיה לנו ויכוח בנושא הכלכלי.

זוהרית: תשובותייך מהוות תרגום מדויק לחלומך, המתאר חוויות רגשיות שלך במשלים וסימבולים. משתקף כיצד בן-זוגך משתף אותך ברגשותיו (הביא שקית מים). על פניו (בסלון), זה עשוי להתפרש כמחווה של רצון טוב, אך מה שמטריד אותך זה הגילוי. מסתבר כי מדובר בתכניות ומחשבות שלו אודות כסף, שרגשותייך דואליים לגביהם: חלקם מקובלים ומוצאים חן-בעינייך (דגי זהב) וחלקם לא (דגים שחורים). קשה לך להכיל רגשית (להכניס לאקווריום) את המסרים יחדיו, כי הם מעיבים זה על זה (הדגים השחורים מציקים לדגי הזהב) וזה מציק לך.
בהמשך משתקפת התגובה שלך: את שופכת את זעמך (שופכת את המים), לא מקובלים עלייך הדברים, ומוצאת עצמך בוויכוח שהתרחש ביניכם באותו ערב (בלאגן בבית). בסופו של דבר, למרות רצונך הטוב (מנסה להזרים מים בכיור), את מרגישה החמצה, גם של רעיונותיו הטובים וגם האחרים (ניסיונותייך להחיות את הדגים לא הואילו).
תפקידו העיקרי של החלום הוא בריפוי - הוא מציף את החוויה ומאפשר לך לפרוק את המתחים האגורים בך.
בנוסף, אני מוצאת בחלום הדרכה פנימית מעניינת: נסי לקרוא את החלום בתור משל למציאות עצמה, וראי מה התאפשר לתקן בסיטואציה עם הדגים. הפתרון למשל שבחלום, כפתרון אמתי לחיים: לפני שאת ממהרת לבטל את כל דבריו (לשפוך את המים), כי נפגעת מתוך הקושי הרגשי שלך להכיל, תוכלי לעשות הפרדה (הפרדה בין הדגים) ולהבחין בדברים חיוביים, שמהם תוכלי להפיק הזדמנויות פז לטובת שניכם (דגי זהב).
 

שנה אזרחית טובה וחלומות פז מבורכים !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?