דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 20 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

רוח נדודים

33.jpg

אצל חולמים רבים מתרחש אירוע החלום, או חלקים ממנו, בתוך אוהל. זה יכול להראות מתמיה במיוחד למי שהאוהל כלל לא רלוונטי לחייו במציאות – אין לו תכניות להקים אוהל, הוא לא יוצא לחופשות במאהלים, ולפעמים אף שונא זאת.

במדור זה בחרתי להתמקד (או לתקוע יתד) במושג ה"אוהל" כסימבול בחלומות.

הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע, משקף בחלומות את הלך רוחנו במשלים וסימבולים ובתרחישים שעולים על כל דמיון.

האוהל בחלום הוא סימבול לארעיות, זמניות, משהו קצר טווח, או תקופתי. החלום הוא הגיוני מאוד, לו נבין את שפתו, אלא שההגיון שלו שונה.

מובאים כאן קטעים מחלומות כדוגמה להמחשת הרעיון. חלומות אלה הם מהסוג ה"משחרר", שנועדו לבטא ולהציף את החוויות הרגשיות, ובכך לפרוק ולשחרר את המתחים האגורים בתוכנו, לטובת בריאותנו הנפשית.

 

אירוע משפחתי

ד' כותבת: …”בחלום הייתי עם בעלי לשעבר באוהל. בישלנו ביחד אוכל בסירים גדולים וחילקנו לאורחים"...

זוהרית: ראוי לציין כי במציאות שלה ד' נערכת לקראת חגיגת בר-המצווה של בנה. לצורך החגיגה היא ובעלה לשעבר חברו יחדיו לשיתוף פעולה על מנת להעניק לבנם המשותף את מלוא תשומת הלב ביום חגו.

החלום משקף את רגשותיה של ד' כיצד בכוחות משותפים עם בעלה לשעבר, הם נרתמים לצורך השעה (באוהל - זמני) להזין (להאכיל) את האירוע המשפחתי (אורחים).

החלום עוזר לד' להשלים עם הרעיון של שיתוף פעולה זמני עם בעלה לשעבר ומטמיע בתוכה את הההסתגלות לרעיון.

 

מבחני שדה

ג' כותבת: … “ראיתי את עצמי בתוך אוהל גדול עם כל חבריי ללימודים. לא ראיתי מי הם בדיוק, אבל הם היו נוכחים, וידעתי זאת. היה משחק אתגרי כלשהו בין הקבוצות והיינו צריכים לבצע משימות משונות, כמו להשחיל חבלים בלולאות... אני הצלחתי לא-רע לעמוד במשימות"...

זוהרית: במציאות שלה ג' לומדת באוניברסיטה, ולאחרונה נאלצה להכין פרויקט משותף עם חבריה ללימודים, והנה מופיע החלום הזה ומשקף את רגשותיה.

החלום מתאר כיצד היא עומדת בפני אתגרים בלימודים (עם חבריה ללימודים במשחק אתגרי). התקופה לחוצה ותובענית, אך זמנית (באוהל) והיא אופטימית ביחס ליכולתה לעמוד במשימה.

החלום מבטא, מציף ופורק את המתחים האגורים ברגשותיה, ומעניק נקודת מבט גבוהה אל המצב, ממנו ניתן להבין כי מדובר בתקופה מאתגרת מבחינתה של ג', כשהאופטימיות לצידה.

 

סופת חול

ש' כותב: …”בחלום הייתה סופת חול חזקה, ואני מיהרתי לתפוס מחסה באוהל. הסופה כמעת קרעה את היריעות, אבל חלפה"...

זוהרית: ברגשותיו של ש' מתחוללת סערה רגשית (סופה) באופן זמני (באוהל) וחלומו משקף את דרכו להתגונן ולהמתין "עד חלוף הרוחות”, כמו שאומרים.

החלום מבטא במלוא העצמה את החוויה הרגשית, פורק ומשחרר את המתחים האגורים ברגשותיו של ש', ואף מטמיע בו את תעצומות הנפש להמתין לעתיד סוער פחות.

 

ויכוחים באוהל

א' כותבת: …”בחלום שלי ישבתי באוהל עם ילדים מהכיתה שלי. חברה כלשהי התחילה לנזוף בי, חברה אחרת הצטרפה, ואז... אין לי מושג איך זה קרה אבל כולם שם היו נגדי. אני אפילו לא יכולה להצביע על סיבה, אבל הייתה לי תחושה שכולם עושים יד אחת כדי להשפיל אותי. מרוב כעס יצאתי מהאוהל וברחתי... היה שם כלב חמוד שחיכה בפתח והוא המשיך לרוץ איתי"...

זוהרית: א' היא תיכוניסטית ומטבע הדברים חשופה לדינמיקה חברתית מאתגרת. חלומה משקף את רגשותיה ומתאר כיצד לעתים, או בתקופה מסויימת (באוהל), היא מרגישה "על המוקד" בדינמיקה החברתית, כשמופנה אליה כעס מכל עבר (כולם נגדה). החלום מתאר כיצד התהליך מוביל אותה למחות ולצאת ממעגל ההשפלה (בורחת מהאוהל), ולמצוא חברה עם מי שנאמן לה (כלב), וחפץ בחברתה לדרך.

 

אוהל מבצעים

ע' כותב: …”זה היה חלום הזוי... כבר מזמן אני משוחרר ממילואים, ופתאום אני חולם שאני באוהל מבצעים, כמו שזכור לי מהצבא, אלא שהמפקד שמנחה את התידרוך הוא הבוס שלי מהעבודה במציאות הנוכחית. בחלום הוא מסביר לנו שהמצב חמור, ומדגים על המפה איך אנחנו צריכים לתקוף את ה"אויב". לפי התרחיש שהוא מתאר אני מבין ביני לבין עצמי שאין לנו שום סיכוי לצאת מזה בשלום ואני מזועזע ולא יודע איך לומר לו את זה”...

זוהרית: במציאות ע' עובד במפעל גדול בתחזוקת מערכות התקשורת של המפעל. החלום מתאר כיצד הוא מרגיש ביחס לעבודתו כי מדובר בתקופה (באוהל) מאתגרת מאוד, שאולי דורשת שינוס מותניים ומלחמת השרדות (אוהל צבאי). מתוארת תחושתו כי האסטרטגיה של הבוס שלו מסוכנת, שאולי אין סיכוי לשרוד אותה, ואיננו מוצא דרך לבטא את חששותיו. החלום משמש לע' כערוץ מבורך לשחרור, ביטוי וריפוי.

 

חלומות פז מבורכים !

 

זוהרית רובין

יועצת ומטפלת באמצעות החלומות

dreams.temple@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?