דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 19 בינואר 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פעם שלישית גלידה

גלידה.jpg

לא מכירה אנשים שלא אוהבים גלידה. מקטנים ועד גדולים – רובנו מסכימים שהגלידה ערבה לחכנו וגם למצב רוחנו.

הגלידה איננה מזון חיוני להישרדות גופנו, אלא שהיא מהווה סוג של צ'ופאר, בונוס, הממתיק לנו את מצב הרוח, לאחדים אף מהווה כפיצוי, זוהי טעימה ממנעמי החיים. הקרירות של הגלידה מצננת בימי הקיץ החמים - צינון של חום המזג (מזג הרוח), של הרגעה.

כל התכונות הללו של הגלידה פועלות עלינו לא רק ברמה הפיזית, אלא גם ברמה הרגשית.

לא פלא שבסיפורי חלומות מופיעה לעתים הגלידה, והיא מייצגת כסימבול את כל תכונותיה שפורטו כאן.

 

החלומות משקפים את הלך רוחנו במשלים וסימבולים. הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע, מספר לנו בשפת החלום על החוויות הרגשיות המלוות אותנו.

הפעם בחרתי להתייחס אל הגלידה כסימבול בחלומות, להפיח משב רוח קריר וטעם מתוק בין השורות. בתקווה לצנן קצת את מזג האוויר.

מצורפים קטעים מחלומות לדוגמה, הממחישים את הופעתה ומשמעותה של הגלידה בחלומות, כמו במציאות – מתוקה, מצננת, מפצה, ומנעימה.

 

פתרון מתוק

ע' כותבת: ...” הסתובבתי בין הרחובות ההרוסים, פגזים נפלו מכל הכיוונים ואנשים ברחו בהיסטריה... רצתי בין כל הבתים שהתמוטטו, והבורות. זה היה מבהיל. אחרי ריצה מטורפת מצאתי סמטה שהובילה למקום מבטחים... לא ידעתי בדיוק לאן, אבל ראיתי שזה לכיוון של מגדל שנראה ממש כמו גלידה עם סוכריות צבעוניות...”

זוהרית: קטע זה מחלומה של ע' מתאר חוויה רגשית קשה, רדופה, ללא מנוח או ביטחון. החלום פורש תהליך, שבסופו מתגייסת מתוכה אופטימיות לקראת מוצא, כשידוע לה שבסופו של דבר היא תשיג את הביטחון המיוחל והנשגב (מגדל גלידה), ותזכה לפיצוי שימתיק את המצב.

 

מרדף הגלידה

ש' כותב: … "בחלום ראיתי את גרושתי רודפת אחריי עם גביע עצום של גלידה. במציאות אני אוהב גלידה, אבל בחלום זה נראה לי מוגזם, גדול מידי, לא מפתה בכלל...”

זוהרית: במציאות ש' התגרש לפני כשנה, ולזוג שני ילדים משותפים. החלום מתאר כיצד הוא מרגיש שגרושתו מנסה להמתיק את המצב בצורה מוגזמת, אולי מתוך מאמץ להקל על הילדים, או על עצמה. החלום מתאר כיצד מבחינתו הגישה נראית בעיניו כמוגזמת, אולי מלאכותית, שיש בה סוג של "טעם לפגם". ש' איננו חש נוחות לשתף פעולה, ההפך – הוא נרתע, מרגיש רדוף ומאולץ לגישה שאיננו מזוהה אתה.

 

להציל את הגלידה

ג' כותבת: ...”ישבתי על החוף עם גלידה ביד, כשפתאום ראיתי גל עצום פורץ מהים ומציף הכל... כמו צונאמי. המים הגיעו גם אליי, נאבקתי עם הגלים בכל הכוחות... וכל הזמן התאמצתי להחזיק את גביע הגלידה למעלה, שלא יטבע... כעת חושבת שזה די מוזר שבחלום השקעתי המון מאמצים בשביל להציל גלידה...”

זוהרית: החלום מתאר הצפה רגשית המלווה את ג' במים אלה (גל צונאמי), בעוד היא מתאמצת בכל כוחותיה להציל את אופטימיות שלרשותה ולשמור על האמצעים שלה לפצות את עצמה ולהמתיק (גלידה), ככל האפשר, את ההצפה הרגשית שהיא חווה (להציל את הגלידה).

 

בתור לגלידה

ד' כותב: ...”בחלום הייתי בכיתה במבחן, כמו בבית הספר היסודי. הרגשתי שקיבלתי ציון טוב, שהלך לי טוב... אבל מישום מה כשכולם יצאו מהמבחן עמד שם אוטו-גלידה שחילק גלידות לכל מי שעברו את המבחן בהצלחה. עמדתי בתור וכל הזמן עקפו אותי ילדים שמנים במיוחד"...

זוהרית: מן הראוי לציין כי ד, הוא סטודנט במציאות, אשר לאחרונה צלח תקופת מבחנים אינטנסיבית. החלום משקף את החוויות רגשיות שלו, וכיצד הוא מרגיש שהוא בלימודי היסוד (בית ספר יסודי), מצליח במבחנים, אך לא מקבל את ההמתקה בקלות (עומד בתור לגלידה ועוקפים אותו). החלום מתאר כיצד הוא מרגיש שאחרים, המשופעים בהמתקות (שמנים) מקבלים עדיפות על פניו, או זוכים לזה שלא ביושר, ביחס אליו.

 

הרווחתי גלידה

ב' כותבת: “נסעתי במכונית בדרך עקלקלה, העלייה הייתה קשה ובקושי נשאר לי דלק, וידעתי שאני חייבת להגיע לקצה העלייה, כי רק שם אמצא תחנה לתדלוק. כל הדרך הייתי במתח, התנגשתי בטעות בכמה גדרות בטחון... כשהגעתי סוף סוף לראש העלייה ולתחנת הדלק, מישהו חילק שם גלידות לכולם וגם לי".

זוהרית: חלומה של ב' מתאר כיצד חוויה רגשית בתהליך, וכיצד היא מרגישה שהיא מתנהלת (נוסעת) לקראת התפתחות בחייה (בעלייה). הדרך לא קלה, עקלקלה, עם בטחונות שמתערערים (מתנגשת בגדרות הבטחון), מלאת חששות עד כמה יספיקו לה כוחותיה עד ליעד (בלי דלק). סופו של התהליך מתאר כיצד הנחישות מובילה אותה להישג (ראש ההר) ומפנה אותה להיטען שוב באנרגיה להמשך ההתנהלות (תדלוק), ואף תחושה של זכייה בטעימה ממנעמי החיים המתוקים (מקבלת גלידה).

 

חלומות פז מבורכים !

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?