דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 20 באפריל 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שפע כרימון

גרעיני רימון_רם שדמון.jpg

חלומותינו משקפים את הלך רוחנו הפנימי במשלים וסימבולים. הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת- המודע, מציף עבורנו חוויות רגשיות באמצעות דימויים עשירים.

פרי הרימון מקבל משמעות חגיגית בראש השנה, כסמל לשפע. זהו פרי אשר שופע בגרעיניו ומרכיביו המזינים. לכאורה, כאשר נביט בפרי מבחוץ, איננו רואים את שפעו, וחיצוניותו אינה מעידה על תוכנו. זה השפע בו מדובר – שפע פנימי/ערכי, ועל כך נאמר בברכת החג "שירבו זכויותינו כרימון".

כאשר מופיע רימון בחלומות הוא משקף חוויה של שפע פנימי: שפע של כישרונות, איכויות, אפשרויות, שפע של פוטנציאל לצמיחה (גרעינים שיכולים להנביט ולהפרות עוד ממנו). אלו הן ה"זכויות" שבהן עוסקת ברכת ראש-השנה והמיוחסת לפרי הרימון.

הרימון יכול להופיע בחלומות גם כמשקף אנטי-שפע: שפע שנמנע מאיתנו, או שיש לנו רגשות טעונים לגביו. כך יכול הופיע הרימון בצורות שונות כמו: רימון רקוב, רימון ריק ללא גרעינים, רימון עם תולעים, רימון תלוי על עץ וגבוה מהישג יד, ועוד...

גם חלום לכשעצמו הוא סוג של "רימון", המעיד על שפע הפוטנציאלים החבויים והנסתרים שבתודעת האדם – שפע בלתי נדלה, אשר במציאות הערה והיומיומית איננו תמיד מבחינים בו. מצורפים חלומות לדוגמה להמחשת הרעיון.

 

כיוונים חדשים ללימודים

צ' כותבת: “חלמתי שחברתי נותנת לי רימון גדול. אני פותחת אותו וממנו נשפכים הגרעינים, הוא שופע ועסיסי ואני מתפעלת מאוד. במציאות קרה שהחברה הזו התקשרה אליי ממש באותו ערב לפני החלום. היא הציעה לי להצטרף ללימודים בקורס מאוד מעניין, שכבר מזמן אני חולמת ללמוד, אבל עד כה לא התפניתי לזה. הסכמתי להצעה בהתלהבות. זה הגיע לי בדיוק בזמן”.

זוהרית: בחלומה של צ' משתקפת תחושתה כיצד נפתחו בפניה אפשרויות חדשות ללימודים. ההצעה הגיעה מחברתה (מגישה לה רימון), והיא קיבלה אותה בפתיחות, ובתחושה שזו הזדמנות טובה לממש את את חלומה ללימודים, אשר יניבו צמיחה בחייה וייפתחו שפע של אפיקים חדשים.

 

קשר עם פוטנציאל עשיר

ל' כותבת: "בחלום אני בביתה של חברתי. הבית כולו לבן, והיא מגישה לי בנדיבות קערה לבנה עמוסה בגרעיני רימון.

במציאות הכרתי את החברה הזו רק לפני חודשיים. החיבור בינינו היה מיידי, הרגשנו קרובות מאוד כבר ברגעים הראשונים ובשבועיים האחרונים אנחנו בקשר כמעט יומיומי”.

זוהרית: חלומה של ל' משקף היטב את תחושותיה ביחס לקשר עם חברתה החדשה. הוא מתאר כיצד היא מרגישה את הכוונות הטובות וטוהר המידות שלה, את הפתיחות (בית לבן), ואת הנדיבות שלה (מגישה לה בנדיבות). היא חשה כי מאחורי הקשר הזה יש פוטנציאל עשיר שמצמיח אותה, פותח בפניה שפע של אפשרויות, שפע כרימון.

 

מטרד מכרסם

ה' כותבת: “הייתי בחלום במסיבת רווקות, בו השתתפו המון מחברותיי מתקופות שונות – מהיסודי, מהתיכון, מהצבא... לא ראיתי אותן בבירור, אבל ידעתי שכך. כליפתן הגישו שם רימונים. כל אחת קיבלה רימון, וגם אני. כשפתחתי את הרימון שלי ראיתי שחלקו רקוב, ותולעת גדולה כירסמה בו... התעוררתי מזועזעת בחלחלה...”.

זוהרית: במציאות שלה ה' (32) רווקה ולא קשר זוגי רציני. רבות מחברותיה ומסביבתה החברתית נישאו, וגם חברתה הטובה, שהייתה במצב דומה, נישאה ממש לאחרונה... והנה מופיע החלום הזה, שמשקף את רגשותיה ביחס למצב שלה.

החלום מתאר כיצד היא משתתפת בחגיגות הנישואין (מסיבת רווקות) של חברותיה בנות גילה מכל המחזורים, ומרגישה כיצד השפע נופל בחלקן (מקבלות רימון), אולם מבחינתה (הרימון שלה), הוא לא בהישג יד (רימון שלא ראוי למאכל). בתודעתה מכרסם המטרד שיש אצלה פגם (תולעת מכרסמת), אולי חסר תקנה (רקוב), שמזעזע אותה.

 

אפשרויות מופלאות

ד' כותבת: … "נכנסתי לבית שהיה הפוך כולו... ארגזים, קופסאות, רהיטים ובלאגן גדול. הרגשתי, שאני לא יכולה להכיל את זה. נעמדתי מול החלון, וראיתי עץ רימונים שופע וגבוה שמגיע ממש לגובה החלון. קטפתי רימון אחד... כשפתחתי אותו ראיתי בתוכו פיה קטנטנה וחמודה, שהביטה בי, פרשה כנפיים, עפה ונעלמה. התעוררתי עם חיוך, כמו חדשה...”

זוהרית: חייה של ד' במציאות ידעו תהפוכות רבות לאחרונה. היא התגרשה, שינתה מקום עבודה, ואיבדה את אימה, שנפטרה בנסיבות מצערות של מחלה ממושכת. חלומה מתאר את חוויית המהפכים שהיא מרגישה בחייה, לצד המעברים והשינויים (הבית הפוך עם ארגזים). החלום מאפשר לה להרחיב את נקודת המבט (צופה מהחלון) לקראת שפע האפשרויות (רימון) שהיא מרגישה שמצויות עבורה, שאם תפתח אליהן (פותחת את הרימון) תגלה את המעוף והיכולת לחולל קסמים (פיה מתעופפת) מופלאים.

 

 

שנה טובה, שופעת כרימון, וחלומות פז מבורכים.

רובין זוהרית

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?