דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 במרץ 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

השוטר אז אולי

אילוסטרציה שוטרים

הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע מצייר בחלומותינו תרחישים מגוונים ומרתקים. דמויות שונות בחלום מופיעות כמשל/סימבול לשיקוף חוויותינו הרגשיות.

שוטר המופיע בחלום מייצג את תחושותינו ביחס לחוק, אך לא רק בחוק הפורמלי מדובר, כי אם בעיקר בחוקיות מסוג אחר: הלגיטימציה (חוקיות) שאנו חשים ביחס לנושאים שונים – עד כמה לגיטימיים הדברים מבחינתנו.

השוטר המופיע כסימבול בחלום, מאיר לנו לעתים ב"פנסי אזהרה מהבהבים" את הצורך שלנו לתקן מצב רגשי בלתי פתור, הקשור ללגיטימציה.

תחת הייצוג הזה עשויים להופיע בחלום פרטים נוספים, המתייחסים ללגיטימציה, כגון: משטרה, מוקד שיטור, חקירה משטרתית, ניידת משטרה, טלפון למשטרה, ועוד. כל אלה יוסיפו פרטים להבנת החלום כמשלים וסימבולים, המתארים את הלך רוחנו ביחס ללגיטימציה שאנו חשים – האם היא מובנת לנו? האם היא מתאפשרת? האם אנו נאבקים על זכות קיומה? האם המצפון שלנו נקי ביחס אליה? האם אנו חשים בתוכנו שאנו נוהגים בצורה בלתי-לגיטימית?

בסקלת התחושות ביחס ללגיטימציה, ישנן הנעות מהקל אל הכבד – החל מחוויות מינוריות ועד לחוויות מעיקות ודרמטיות.

 

מובאים קטעים מתוך חלומות להמחשת הנושא. חלומות אלה הם מהסוג ה"משחרר", שנועדו להציף חוויות רגשיות, לפרוק ולשחרר מתחים, לטובת בריאות נפשנו.

 

חגורה רופפת

א' כותבת: ..."בחלום נסעתי לקנות אוכל במזנון של המבורגרים והשוטר עוצר אותי שוב (בפעם השלישית) ומצביע על חגורת הבטיחות שלי. כנראה שאיננה מהודקת כראוי"...

זוהרית: א' מקפידה לאחרונה על משטר דיאטטי, במטרה לרזות... והנה מופיע החלום שלה.

בחלומה מתוארת בתחילתו נסיעה שלה בין מסעדות שונות של מזון מהיר, בהן היא אוכלת. בין נסיעה ממסעדה אחת לשניה, עוצר אותה שוטר כמה פעמים בדרך, כפי שמצוטט במשפט הנ"ל.

בחלום משתקפת תחושתה של א' כיצד חרגה לאחרונה מן המשטר הדיאטטי שלה (מסעדות מזון מהיר), והיא מרגישה שחצתה את גבולות המותר (הלגיטימי/חוקי) מבחינתה. היא מרגישה ציווי פנימי לעצור (השוטר עוצר אותה) ול"הדק את החגורה" (חגורת ההיקפים), שהתרופפה לאחרונה.

 

דפיקה בדלת

מ' כותב: ...“בחלום אני שומע דפיקה בדלת, פותח אותה ורואה שוטר. הוא מודיע לי שאני אשם במשהו שאינני מבין מהו, וצריך להגיע איתו למשרדי המשטרה. המבנה של המשטרה בחלום ממש בקרבת מגוריה של אמא שלי"...

זוהרית: אפיזודה זו מחלומו של מ' משקפת את תחושת האשמה (מואשם) שלו ביחס לאמו (מבנה המשטרה סמוך למגוריה). הוא חש את האשמה במעורפל, מבלי יכולת לשים את האצבע על סיבה גלויה (לא מבין על מה), אך בתוכו מקננת התחושה הבלתי פתורה, שמא חרג מהגבולות הלגיטימיים (חוקיים) ביחסים עם אמו.

 

מרדף משטרתי

ד' כותבת: ...”בחלום רודפים אחריי שוטרים, ואני רצה עם תיק גדול ובו הספרים שלי. הספרים מתפזרים ועפים לכל עבר"...

זוהרית: במציאות שלה מתמודדת ד' עם לחץ גדול בלימודיה האקדמאים, כשהיא התעכבה מאוד בהכנת העבודה המשמעותית שהיא צריכה להגיש. אפיזודה זו מחלומה משקפת את התחושה חסרת הלגיטימציה שלה מהעיכוב שלה בהכנת העבודה (שוטרים רודפים אחריה). החלום מתאר את חוויית פיזור הדעת (ספרים מתפזרים) כשהזמן שנוקף והלחץ נושפים בעורפה (רדופה).

 

דו"ח למאחרים

ש' כותב: ...”בחלום הייתי צריך להגיע לכיתה שהתקיים בה מבחן. רצתי כמו משוגע בין הכיתות וחיפשתי את הכיתה, פתחתי דלתות וטעיתי ביניהן... עד שהגעתי לכיתה הנכונה. בכיתה עמד שוטר זעוף, שרשם לי דו"ח...”

זוהרית: קטע זה מחלומו של ש' מתאר כיצד הוא מרגיש שהוא מצוי תחת עיניים בוחנות, או נבחן במשהו. התחושה המלווה אותו היא של עיכוב (איננו מוצא את הכיתה ומתעכב), ועיכוב זה איננו לגיטימי מבחינתו (מקבל דו"ח מאיש החוק, השוטר).

 

חלומות פז מבורכים !

 

זוהרית רובין

dreams.temple@gmail.com 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?