דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 25 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ביהמ"ש דחה תביעה של בת לבטל את החלטת אביה להעניק את הנחלה לנכד

אילוסטרציה

בפסק דין שניתן לאחרונה ע"י בית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון (כב' השופט עובד אליאס) דחה בית המשפט את תביעת בתו של בעל הזכויות בנחלה לבטל את החלטת אביה, שניתנה כשנתיים לפני פטירתו, להעניק את המשק החקלאי לנכדו, האחיין של התובעת (תיק תמ"ש מס' 6609-02-19).

בכתב התביעה טענה הבת כי יש לבטל את הענקת המשק לנכד בשל כמה טעמים עיקריים:

1. הנכד רימה ו/או עשק את אביה המנוח ו/או הפעיל עליו לחץ ו/או השפיע עליו בצורה בלתי הוגנת.

2. הענקת המשק לנכד סותרת את הצוואה ההדדית עליה חתמו הוריה המנוחים לפיה, ציוו לה את המשק לאחר פטירת שניהם.

3. אביה הבטיח לה את המשק ואף החל בתהליך של חתימה על מסמכים וייפוי כח בלתי חוזר, אולם עקב חרטה של האב, הופסק הליך העברת הזכויות. מכיוון שהוראות הצוואה ההדדית הורישו את המשק לה, היא לא התנגדה לביטול העברת הזכויות בעוד האב בחיים.

בית המשפט דחה את הטענה של הבת לפיה, העברת הזכויות במשק לנכד, הייתה לאור העובדה שאביה המנוח היה תחת לחץ או השפעה בלתי הוגנת או עושק. טענה זו של התובעת נדחתה לאור ראיות אובייקטיביות, לפיהן עד לפטירתו המנוח היה צלול, עצמאי לחלוטין, חברותי, דומיננטי מאוד, דעתן מחלק הוראות לכולם בבחינת "על פיו יושק דבר" וכי לא היה ניתן להשפיע עליו בנקל. בפסק הדין נקבע כי בית המשפט התרשם שהמנוח העביר את הזכויות במשק לנכדו מרצונו החופש מבלי שהיה נתון ללחץ או שכנוע או עושק ממי מבני משפחתו.

טענת התובעת לזכותה לקבל את המשק בהתאם לקבוע בצוואה ההדדית עליו חתם אביה המנוח יחד עם אימה אף היא נדחתה. בעניין זה קבע בית המשפט כי בהתאם להסכם המשבצת, עם פטירתה של האם עברו מלוא הזכויות במשק לאביה המנוח, על כן, אין כל משמעות להוראת הצוואה ההדדית לפיה הזכויות במשק יועברו ע"ש בן הזוג שנותר בחיים. בהקשר זה קבע בית המשפט כי בכל מקרה, הוראות הצוואה ההדדית לא הגבילו את האב לעשות ככל העולה על רוחו ברכוש שקיבל מאשתו המנוחה ועל כן, בהתאם לסעיף 42 (ב) לחוק הירושה, היה רשאי להעניק את המשק החקלאי לנכדו.

בית המשפט הוסיף ודחה את טענת התובעת לפיה, יש לבטל את הענקת המשק לנכד וזאת לאור יפוי הכח הבלתי חוזר שאביה הפקיד בידה בכל הנוגע למשק החקלאי. בהקשר זה קבע בית המשפט כי התובעת העלתה טענה זו בשלב מאוחר של ההליך המשפט ואך בשל כך יש לדחותה. בית המשפט לא הסתפק בכך ופסק כי יש לדחות את הטענה אף לגופה וזאת מהטעם הפשוט כי עם השבת מלוא המסמכים לידי האב, זמן קצר מאוד לאחר שנחתמו, בוטל יפוי הכח בהסכמת התובעת.

בהקשר זה ציין בית המשפט כי העיסקה להעברת הזכויות לתובעת לא דווחה למיסוי מקרקעין ואף לא לגורמים הרלוונטיים, וכי העובדה כי התובעת לא העלתה כל טענה בקשר למסמכים הנ"ל במשך 6 שנים, מעידה על כך שהסכימה להחלטת האב שלא להעביר לה את המשק.

בית המשפט הוסיף וחידד, כי הזכויות של האב המנוח במשק הינן זכויות של בר רשות הכפופות להסכם המשבצת עליו חתומים האגודה ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) וכי כל העברת זכויות דורשת את הסכמת רמ”י. משלא ניתנה רשות שכזו גוברת ההחלטה על העברת הזכויות במשק לנכד על ההתחייבות הלכאורית שניתנה לתובעת.

לסיכום, בית המשפט דחה את תביעת התובעת וחייב אותה בהוצאות הנתבע (הנכד) בסך של 25,000 שקל.

הערת המחבר: צדק בית המשפט כאשר דחה את תביעת הבת. בהתאם לחוק הירושה המנוח רשאי לעשות ברכושו כרצונו וזאת כל עוד אין מגבלה בצוואה ההדדית המגבילה אותו לעשות כן. במקרה דנן, אף אם הייתה מגבלה כלשהי בצוואה ההדדית הרי שלא בהכרח היה ניתן לאכוף אותה מכיוון שהוראות הסכם המשבצת קובעות כי עם פטירת אחד מבני הזוג עוברות כל הזכויות במשק לבן הזוג שנותר בחיים. הבת טעתה בכך כי הסתמכה על הצוואה ההדדית ובמיוחד כאשר אין כל מגבלה בצוואה ההדדית אשר אסרה על אביה לעשות ברכוש שירש מאשתו כרצונו.

האמור לעיל, נאמר בתמציתיות ובכלליות ואין לייחס לו משום ייעוץ משפטי, והבוחר לעשות זאת, עושה זאת על אחריותו בלבד. לכל מקרה ספציפי, יש לקבל ייעוץ משפטי מתאים.

אבירם בווני, עו"ד ונוטריון

הכותב היינו עו"ד ונוטריון המתמחה בדיני מושבים, אגודות שיתופיות, משקים חקלאיים, בנים ממשיכים, צוואות, ירושות, משפחה, מקרקעין ותחום האזרחי המסחרי.

ליצירת קשר: רח' הרצל 5 בית שמש טל: 077-2110185 פקס: 077-2110186 נייד: 050-3752033 דוא"ל: abavani.law@gmail.com


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?