דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 02 בדצמבר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ביהמ"ש: הצבת קרוואן בנחלה ללא היתר – אינה מהווה עילה לתשלום דמי שימוש

       אילוסטרציה

בפסק דין של בית משפט השלום בפתח תקווה (ת.א. 61975-08-18), נדחתה תביעת רשות מקרקעי ישראל (להלן: רמ"י) לחייב בעל נחלה במושב נווה ימין בתשלום דמי שימוש ראויים בסך של 154,000 שקל עבור קרוואן שהוצב בתחום המשק ללא היתר ואשר פונה לאחר הגשת התביעה.

בפסק הדין קבע בית המשפט, כי למרות שרמ"י הוכיחה שבעל הנחלה הציב בתחום הנחלה קרוואן שבו התגורר בנו ללא קבלת אישור מרמ"י ולמרות שהצבת הקרוואן ללא היתר, מהווה הפרה של הסכם המשבצת ומצדיקה את פינוי הקרוואן או הריסתו, הרי שלאור העובדה שרמ"י ביססה את תביעתה בעילה של "עשיית עושר ולא במשפט", אין היא זכאית לתשלום דמי שימוש ראויים.

בית המשפט נימק את קביעתו הנ"ל בכך שממילא קיימת לבעל הנחלה זכות לבנות שני מבנים בנחלה בשטח של 160 מ"ר כ"א וזאת ללא תשלום כלשהו לרמ"י וכי אילו בעל הנחלה היה חפץ בקבלת האישור להציב את הקרוואן הרי שהאישור היה ניתן לו ללא כל חיוב בתשלום ולפיכך, העובדה שלא ניתן אישור בפועל להציב את הקרוואן בנחלה אין בה משום התעשרות שלא כדין.

בפסק הדין ציין בית המשפט, כי במקרה זה, אכן בעל הנחלה הפר את הסכם המשבצת - דבר המאפשר הגשת תביעה חוזית לפינוי הקרוואן או הריסתו וכן תביעה בגין נזקים שנגרמו לרמ"י כתוצאה מהצבת הקרוואן (ככל ונגרמו נזקים). אולם, לאור העובדה שהקרוואן פונה זה מכבר ולאור העובדה כי רמ"י לא טענה וממילא לא הוכיחה כי נגרמו לה נזקים בגין הפרת הסכם המשבצת, הרי שהיא לא זכאית לתשלום כלשהו בגין הצבת מבנה הקרוואן.

במסגרת הדיון, טענה נציגת רמ"י כי כיוון שבעל הנחלה לא פנה לקבל אישור מרמ"י עבור הצבת הקרוואן הרי שגביית דמי השימוש הינה בבחינת "עונש". בית המשפט דחה טענה זו וקבע כי בהיעדר מקור חוקי לכך, רמ"י אינה זכאית "להעניש" את בעל הנחלה ולהטיל עליו סנקציה כעונש כספי בשל התנהגותו ועל כן, לאור העובדה שרמ"י לא הוכיחה שבעל הנחלה התעשר מעל גבה בכך שבקרוואן התגורר בנו, הרי שאין מקום לחייב את בעל הנחלה לשלם דמי שימוש ראויים מכח עילת "עשיית עושר ולא במשפט".

הערת המחבר: פסק הדין הנ"ל אינו חלוט שכן רמ"י הגישה עליו ערעור לבית המשפט המחוזי. יחד עם זאת המסקנה אליה הגיעה בית המשפט הינה הגיונית שכן, רמ"י הינו גוף אזרחי וככל וקיימת אפשרות להציב ו/או לבנות מבנה ללא חובת תשלום כלשהו לרמ"י הרי שלא ברור ממה נובעת דרישת רמ"י לתשלום. אציין כי פעמים רבות רמ"י מתנה את אישורה להעברת הזכויות ו/או חתימתה על תכניות להיתר בנייה ו/או רישום משכנתא בתשלום דמי שימוש ראויים על מבנים שממילא היה ניתן להם אישור ללא תשלום. ככל ותתקלו בדרישה או התנאה כזו מצד רמ"י וככל ואי תשלום יעכב את ביצוע הפעולה המבוקשת, אמליץ לשלם את דמי השימוש בצירוף הודעה כי התשלום הינו "תחת מחאה" ולאחר התשלום לבחון אפשרות להגיש תביעה להשבת הכספים ששולמו.

האמור לעיל, מתייחס לרכיב תביעה מסוים בתוך פסק הדין, נאמר בתמציתיות ובכלליות ואין לייחס לו משום ייעוץ משפטי, והבוחר לעשות זאת, עושה זאת על אחריותו בלבד. לכל מקרה ספציפי, יש לקבל ייעוץ משפטי מתאים.

אבירם בווני, עו"ד, נוטריון ומגשר

מתמחה בדיני מושבים, אגודות שיתופיות, משקים חקלאיים, בנים ממשיכים, צוואות, ירושות, משפחה, מקרקעין ותחום האזרחי המסחרי. ליצירת קשר: רח' הרצל 5 בית שמש טל: 077-2110185 פקס: 077-2110186 נייד: 050-3752033 דוא"ל: abavani.law@gmail.com

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?