דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 10 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ביהמ"ש: הרכב נשרף בזמן שחנה - המוסך ובעל הרכב ישלמו פיצוי

פרשה שהסעירה את בית הספר תיכון הר טוב לפני כשנתיים הגיעה לסיומה בבית המשפט. באותה פרשה עלו באש כארבעה כלי רכב בחנייה של בית הספר, חלקם של מורים בבית הספר.

בחודש מאי 2015 התחוללה דרמה במגרש החניה של תיכון הר טוב. וכך מספרת התובעת, יפעת מוזס פינקלשטיין: “אז הייתי מורה בתיכון הר טוב. במהלך השיעור לקראת 14:00 באו לקרוא לי תלמידים שיש שריפה בחוץ. יצאתי וראיתי... ארבעה רכבים שעלו באש". פינקלשטיין, טענה כי לרכב שלה נגרמו נזקים משמעותיים ותבעה 5973 שקל בגין הנזקים.

כוחות כיבוי שהוזעקו למקום גילו כי מקור הדליקה הוא בחלקו הקדמי של אחד מכלי הרכב השרופים. חשדות ראשוניים על הצתה התבררו כמוגזמים, וסיבת הדליקה נקבע כהתחממות במנוע של אחד מכלי הרכב, אשר גרמה להצתת כלי הרכב שחנו בסמוך לו.

בעל הרכב שגרם לשריפה, נחמיה אברהם, סיפר על האירוע לבית המשפט: “ב-14:01 יצאתי מהמוסך...החניתי את הרכב, הלכתי לתת את המפתחות לאשתי. הרכב הושאר בחניית ביה"ס. אני השארתי אותו נתתי לאשתי מפתחות ונסעתי עם הרכב השני. ב-14:10 לפי השעון, אשתי אמרה שהרכב עולה בלהבות. חזרתי לביה"ס וראיתי את הרכב עולה בלהבות וזה מתא המנוע הקדמי. לא נתנו לי להתקרב לרכב כי אמרו שיכול להיות שהוא יתפוצץ".

לטענת נחמיה אברהם הוא לא נושא באחריות לשריפה שפרצה בתא המנוע ואת האשמה יש להטיל על המוסך שבו טופל הרכב לפני האירוע. “לא גרמתי לשריפה של הרכב או משהו כזה. השריפה נבעה מכשל, ע"פ חוקר שריפות של כיבוי אש...זה היה כשל חשמלי והרכב טופל במוסך באותו יום. אין לי אחריות". מנגד, בעל מוסך "מוטי ויוני" שבו טופל הרכב לא הצליח להסביר מדוע הרכב עלה באש אך טען שהמוסך אינו אחראי.

רשם בכיר בבית המשפט לתביעות קטנות בבית שמש, בנימין בן סימון, שדן בתביעה, קבע כי האחריות על הפגיעה ברכב מוטלת על בעל הרכב ועל המוסך המטפל, “שקלול הנתונים לעיל מביא אותי לחשוב כי מקור השריפה והאשמה בה נעוץ בשניים, הן במוסך והן בנחמיה, במשותף".

בית המשפט קיבל את התביעה וקבע כי סכום הפיצוי בסך 5973 שקל ישולם בחלוקה שווה על ידי המוסך ובעל הרכב ובנוסף הטיל על נחמיה אברהם לשלם הוצאות משפט בסך של 2000 שקלים ועל המוסך בסך 1000 שקל. 

מקור השריפה במוסך ובבעל הרכב. מוסך (אילוסטרציה)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?