דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ביהמ"ש: לבעלי הנחלות אין זכות לקבוע זהות תושבי ההרחבה

בית המשפט פסק, כי בכל הנוגע למתן זכות ההמלצה לרוכשי מגרשים בשכונת ההרחבה, אין מקום לתת עדיפות לבעלי הנחלות על פני בעלי משקי העזר שאינם חברי אגודה

שכונת הרחבה בנווה אילן. (צילום: ד"ר אבישי טייכר, פיקיוויקי)

בפסק דין תקדימי שניתן בבית משפט המחוזי בחיפה במסגרת ה"פ 34767-03-19 (קמרי ואח' נ' מושב לימן) קבע השופט מנחם רניאל כי גם במושבים שבפריפריה, בעלי נחלות חברי האגודה לא יכולים לקבוע את זהות המומלצים לזכות במגרשים בהרחבת המושב וכי החלטת האסיפה הכללית אשר נתנה זכות למגרש בהרחבה רק לחברי אגודה הינה לא שוויונית ועל כן היא פסולה.

בעבר בכל המושבים ברחבי הארץ ניתנה זכות לחברי האגודה בעלי הנחלות לקבוע את זהות המומלצים "לזכות" במגרש בהרחבה. בחלוף הזמן, זכות זו בוטלה למושבים במרכז הארץ ונותרה למושבים בנגב ובגליל וזאת על מנת לעודד את דור ההמשך להמשיך להתיישב ולהימנע מנטישת הדור הצעיר את הפריפריה.

 

עדיפות לבני מקום

 

בפסק הדין הנ"ל, עתרו לבית המשפט בעלי משקי עזר וילדיהם (להלן: "העותרים") כנגד אגודה שיתופית חקלאית של מושב לימן שבגליל המערבי (להלן: "האגודה") וכנגד חברי האגודה בעלי הנחלות במושב, בדרישה לבטל את החלטת האסיפה הכללית של האגודה להקצות את המגרשים בהרחבה רק למומלצים מטעם בעלי הנחלות.

לטענת העותרים, מדובר בהרחבה שניה של המושב והואיל והחלטה 1547 של מועצת מקרקעי ישראל נותנת עדיפות ל "בני המקום", הרי שאף שהעותרים אינם מחזיקים בנחלה, מעמדם הוא "בני מקום" לעניין הזכות להמליץ על קבלת מגרש בהרחבה. הם הוסיפו וטענו, שרשות מקרקעי ישראל אפשרה למושבים להקצות ללא מכרז מגרשים בשכונת ההרחבה, כדי לענות על הצורך ליישב את כלל בני המקום וזאת ללא הבחנה בין בעלי נחלות ובין בעלי משקי עזר שאינם חברי אגודה.

העותרים הוסיפו וטענו כי החלטת האסיפה הכללית של האגודה לוקה בחוסר סבירות קיצוני, נעדרת תום לב, חורגת מסמכות ומהווה אפליה פסולה של העותרים אל מול חברי האגודה וילדיהם המועמדים לקבלת המגרש ללא מכרז.

 

פגיעה בבעלי הנחלות

 

מנגד, האגודה טענה כי בשנת 1998 פוצלו המשקים במושב כך, שכל משק חולק לשניים ולצורך כך ויתרו בעלי הנחלות הוותיקות על מחצית משטחן וכי הנחלות החדשות נמסרו למומלצים מטעם בעלי הנחלות הוותיקות והם התקבלו כחברי אגודה לכל דבר ועניין. כחלק מההסכמה לפיצול הנחלות, הצהירו והתחייבו בעלי הנחלות החדשות, כי זכות ההמלצה על הרוכשים במגרשי ההרחבה החדשה תיוותר אך ורק לבעלי הנחלות הוותיקות.

לפיכך, אם לבעלי הנחלות החדשות, אשר הינם חברי אגודה, אין כל זכות להמליץ על תושב להרחבה, הרי גם לבעלי משקי העזר, אשר אינם חברי אגודה, אין זכות כזו, טענה האגודה השיתופית. האגודה ציינה כי משקי העזר מעולם לא החזיקו בשטחים החקלאיים של האגודה, עליהם הוקמה ההרחבה, ולא שילמו תשלומים כלשהם כהשתתפות בהשקעות האגודה ונכסיה לאורך השנים.

בנוסף טענה האגודה, כי במידה ותיאלץ להקצות מגרשים ללא מכרז למומלצים מטעם העותרים ייפגעו בעלי הנחלות הוותיקות דבר העלול להכניס את האגודה לסחרור של תביעות משפטיות שעלול לגנוז את התכניות לקידום ההרחבה.

המושב הוסיף וטען כי כי תביעת העותרים הוגשה בשיהוי ניכר שכן, חלפו למעלה מארבע שנים מהמועד בו החל תכנון ההרחבה ונתקבלה ההחלטה של האסיפה הכללית בדבר הזכות להמלצה.

 

זכות השוויון למגרש

 

בית המשפט קיבל את עיקר התביעה ופסק, כי בכל הנוגע למתן זכות ההמלצה, אין מקום לתת עדיפות לבעלי הנחלות על פני בעלי משקי העזר שכן הדבר מהווה פגיעה בעקרון השוויון.

בית המשפט קבע, כי אין כל נימוק המצדיק את עדיפות בעלי הנחלות על בעלי משקי העזר שגם הם "בני המקום" וכי החלטת האסיפה הכללית המבחינה בין חברי האגודה בעלי הנחלות לבעלי משקי העזר אשר גם הם נכנסים לגדר "בני המקום" אינה שוויונית ואין לה כל בסיס בדין.

בהמשך פסק הדין, הדגיש בית המשפט כי תפיסת הבעלות על הקרקעות החקלאיות של בעלי הנחלות שגויה שכן, הקרקעות נמסרו לאגודה החקלאית לשימוש חקלאי ומשהוחלט על שינוי ייעודם למגורים, הזכויות בקרקע חוזרות לרשות מקרקעי ישראל וכפופות לכללים שנקבעו על ידה.

לסיכום קבע בית המשפט, כי החלטת האסיפה הכללית המעניקה לבעלי הנחלות הוותיקים זכות המלצה בלעדית בפטור ממכרז בטלה וכי על המושב לקבל החלטה אחרת שתעניק לעותרים זכות דומה להמליץ על מתיישב במגרשי ההרחבה.

הערת המחבר: פסק דין זה בא וממחיש את הקונפליקט שבין בעלי הנחלות חברי האגודה ובין בעל משקי העזר או הבתים המקצועיים אשר בד"כ אינם חברי אגודה בכל הנוגע לשימוש והחזקה בשטחי המשבצת של האגודה. לעניות דעתי המילה האחרונה בעניין זה טרם נאמרה ולא מן הנמנע כי האגודה על פסק דין זה יוגש ערעור לבית המשפט העליון.

 

האמור לעיל, נאמר בתמציתיות ובכלליות ואין לייחס לו משום ייעוץ משפטי, והבוחר לעשות זאת, עושה זאת על אחריותו בלבד. לכל מקרה ספציפי, יש לקבל ייעוץ משפטי מתאים.


 

אבירם בווני, עו"ד, נוטריון ומגשר

מתמחה בדיני מושבים, אגודות שיתופיות, משקים חקלאיים, בנים ממשיכים, צוואות, ירושות, משפחה, מקרקעין ותחום האזרחי המסחרי.

ליצירת קשר: רח' הרצל 5 בית שמש טל: 077-2110185 פקס: 077-2110186 נייד: 050-3752033 דוא"ל: abavani.law@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?