דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בית המשפט: הסכם בע"פ להעברת זכויות בנחלה – תקף

אילוסטרציה

סכסוך משפחתי סביב זכויות מגורים וירושה בנחלה חקלאית הסתיים בהחלטה מעניינת של בית המשפט לענייני משפחה בירושלים, אשר קבע, כי הבטחה בע"פ שניתנה בנוגע לזכויות הירושה והמגורים בנחלה היא בעלת תוקף. החלטת בית המשפט מדגישה את החשיבות שיש להבטחות ולהתחייבויות של בעלי נחלה חקלאית לילדיהם ואת העובדה שגם אם ניתנו בע"פ יש להן תוקף משפטי.

הסכסוך המשפחתי נגע לתביעה של בת להכיר בזכויותיה בנחלה חקלאית במושב באזור ירושלים וזאת על בסיס הבטחות שקיבלה מאמה.

המדובר באם שהתאלמנה מבעלה בשנת 2004 והפכה להיות בעלת זכויות במשק חקלאי, אשר רבצו עליו חובות בהיקף של כ-600 אלף שקל. האלמנה אשר עבדה כעוזרת גננת, לא יכלה לעמוד בפירעון החוב, פנתה לילדיה לשם קבלת סיוע בסילוק החוב, תוך שהיא מבטיחה כי מי מהילדים שיירתם לעזרתה בכיסוי החובות, יקבל את הזכויות במשק.

בתה של האם, אשר לא יכלה לעמוד מנגד, נרתמה לסייע לאימה בכיסוי החובות הרובצים על המשק, זאת לאחר שהאם הבטיחה לבת, כי תהיה לה זכות מגורים בלתי מוגבלת ביחידת הדיור הנוספת שבמשק. האם הוסיפה והבטיחה לבת, כי בבוא היום, לאחר פטירתה, תהיה הבת זכאית לקבל את מלוא הזכויות במשק החקלאי, למעט מגרש בגודל של חצי דונם, אשר יועד לבנה האחר של האם.

לאור הדחיפות שצצה לסילוק החובות ונוכח החשש כי ימונה למשק כונס נכסים ובהסתמך על הבטחת האם, פעלה הבת למכור את ביתה, שהיה במקום אחר במושב, במחיר נמוך ממחיר השוק. לאחר מכן ביצעה הבת שיפוץ נרחב ביחידת הדיור שבנחלה, על מנת להביאה למצב ראוי למגורים, ובתום המהלך, בשנת 2005, עברה לגור במשק יחד עם בן זוגה וילדיה.

במקביל, לאחר מו"מ שניהלו הבת ובן זוגה עם הנושים, הצליחה הבת להפחית את סכום החוב לסך של כ- 90 אלף שקל בלבד. זמן קצר לאחר המעבר למשק, התגרשה הבת מבן זוגה, וזאת לאחר שביצעו איזון משאבים ביניהם במסגרתו התחשבנו על כיסוי החובות וההשקעה בשיפוץ יחידת הדיור.

לאחר הגירושין, המשיכה הבת להתגורר במשק יחד עם ילדיה באופן רציף וזאת בהתאם להסכם שכרתה עם אימה.

לימים נתגלע סכסוך בין האם לבת על רקע התנגדותה של הבת לקשר זוגי של האם, דבר אשר הוביל את האם להגיש תביעת פינוי כנגד הבת מיחידת הדיור בה התגוררה. מנגד, הבת הגישה כנגד האם תביעה כספית ותביעה למתן פסק דין הצהרתי, לפיו היא זכאית להמשיך ולהתגורר בנחלה ואף לקבל את הזכויות במשק לאחר פטירת האם, וזאת לאור ההתחייבויות (בע"פ) של האם כלפיה.

מנגד, האם טענה, כי כלל לא הייתה זקוקה לסיוע של הבת, שכן זכתה בכספי ביטוח החיים אחר מות בעלה, וכי היא איפשרה לבת להתגורר בנחלה רק מטוב-ליבה, ולכן היא רשאית לדרוש את פינויה מהנחלה בכל עת שתחפוץ. האם טענה, כי הבת מכרה את ביתה משום שהוא היה קטן, וכי השיפוץ שעשתה הבת בנחלה היה מיותר. לסיכום, טענה האם, כי לא נחתם הסכם בכתב בינה ובין הבת, וכי התחייבות בע"פ אינה ברת תוקף משפטי.

בפסק דין שניתן בחודש שעבר במסגרת הדיון בתיק (22336-10-17) קיבל השופט אלכס גורדצקי, את טענותיה של הבת וקבע כי גרסתה של האם, שלפיה הבת מכרה את ביתה רק משום שהיה קטן, אינה הגיונית, כמו גם הטענה שהשיפוץ היה מיותר. הוא הוסיף וקבע כי עצם העובדה שהבת מתגוררת בנחלה למעלה מעשור, מלמדת כמאה עדים על כך שהייתה הסכמה מפורשת בין האם לבין הבת שלפיה הבת תתגורר בנחלה עד לאחר מותה של האם, בדיוק כפי שטענה הבת.

באשר לטענת האם על היעדר הסכם בכתב, קבע בית המשפט, כי נוכח הראיות הרבות שהובאו במהלך ההליך המשפטי התומכות בטענת הבת, כמו גם נוכח העובדה כי מדובר בחוזה משפחתי, הרי שלאור עקרונות של צדק, שוויון והרצון להגן על התא המשפחתי, קיימת גמישות יתר ואין הכרח כי ההסכם בין הצדדים מחייב להיות בכתב.

לסיכום קבע השופט, כי "הסכמים צריך לקיים" וכי הוכח בפניו כי מחד, הבת קיימה את ההסכם ומאידך האם הפרה את ההסכם.

נוכח עמדת רשות מקרקעי ישראל (להלן: רמ"י) בהליך המשפטי, לפיה, העברת הזכויות בחיים טעונה את הסכמת רמ"י ונוכח העובדה כי לאחר פטירת האם יחול סעיף 114 לחוק הירושה, קיבל בית המשפט את תביעת הבת באופן חלקי וקבע כי היא רשאית להמשיך ולהתגורר ביחידת הדיור לצמיתות ללא תשלום דמי שכירות ובכפוף לתשלום ההוצאות השוטפות (מים, חשמל ארנונה) וכי ככל והאם תהיה מעוניינת לפנות את הבת מיחידת הדיור, יהיה עליה לפצותה בסכום ריאלי שישקף את שווי הבית בו מתגוררת הבת בהתאם להערכת שמאי. בנוסף, בית המשפט חייב את האם בהוצאות המשפטיות של הבת בסך של 70 אלף שקל.

הערה: פסק הדין רובו ככולו נתמך על ראיות חיצוניות באמצעותן הצליחה הבת לשכנע את בית המשפט, כי קבלת תביעת האם תקפח אותה ותעשה איתה אי צדק. מקרה זה, אך ממחיש את החשיבות והנחיצות של עריכה בכתב של הסכמים בכלל והסכמים פנים משפחתיים בפרט, אשר יתנו ביטוי לרצון הצדדים ויגרמו למניעת מלחמות משפטיות מיותרות.

אבירם בווני, עו"ד ונוטריון

הכותב היינו עו"ד ונוטריון המתמחה בדיני מושבים, אגודות שיתופיות, משקים חקלאיים, בנים ממשיכים, צוואות, ירושות, משפחה, מקרקעין ותחום האזרחי המסחרי.

ליצירת קשר: רח' הרצל 5 בית שמש טל: 077-2110185 פקס: 077-2110186 נייד: 050-3752033 דוא"ל: abavani.law@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?