דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 06 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

רשת פתאל תקים מלון במבנה הנטוש בכניסה לגבעת יערים

מתוכנן להיות מלון ספא יוקרתי. המבנה הנטוש בכניסה לגבעת יערים

המבנה הנטוש מזה קרוב ל-40 שנה בכניסה למושב גבעת יערים עומד להפוך למלון בניהולה של רשת פתאל, כך פורסם לראשונה בעיתון הכלכלי 'גלובס'. בעל המבנה, הקבלן הירושלמי, מוטי לוי, אישר את הפרטים.

על המבנה הנטוש כבר נכתבו הררי מילים. אין מי שלא עובר בכביש היפהפה שבהרי ירושלים ולא תוהה מדוע המבנה עדיין עומד בשממונו. ובכן, יש חדש. רשת פתאל הודיעה כי חתמה הסכם עם בעל המבנה להפעלת מלון במקום למשך 25 שנה.

המלון הנטוש בצומת גבעת יערים נבנה כיוזמה של משפחת בן-חיים מירושלים, שהייתה הבעלים של מלון 'טירת בת שבע' ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים. יזם המלון, מרדכי בן-חיים, היה מלווה בשיירות שנסעו מירושלים לתל אביב בזמן הקרבות על הקסטל, במלחמת השחרור. הטראומה של אש התופת שניתכה על השיירה והגעתו לקריית ענבים, הנטושה כדבריו, השרו עליו רושם שהינצלותו מהאירוע היה נס. בשלב מסוים הוא הצליח לרכוש זכויות לבנייה בשטח עליו ניצב היום מבנה המלון, ובסביבות 1985 הונחה אבן פינה למבנה שנקרא 'מלון גן חיים'. בניית המבנה אפילו לא הושלמה מכיוון שעוד בשלב הבנייה נתקל היזם בקשיים כלכליים, והבנייה נעצרה.

המבנה עמד בשממונו במשך שנים מספר עד שנרכש במהלך שנות ה-80 של המאה הקודמת על ידי קבוצת משקיעים שווייצרית שביקשה להקים במקום מלון ספא, שישמש גם כמבנה יוקרתי לדיור מוגן. עם פרוץ האינתיפאדה הראשונה והמשבר בענף המלונאות הרעיון גווע.

בדצמבר 2005 נמכר המבנה לקבוצת רוכשים בראשות חברת בוני התיכון והאחים עזריאל תמורת 5 מיליון דולרים. היזמים תכננו להקים בו מלון מרפא וספא על השטח המשתרע על 24 דונמים. התקציב המקורי עמד על 35 מיליון דולרים. מסיבות שונות גם רעיון זה לא צלח.

בתחילת 2017, רכש הקבלן הירושלמי, מוטי לוי, את הזכויות במתחם. ל'בקיצור' הוא סיפר אז כי בכל פעם שראה את המבנה הנטוש. “זה דיגדג לי לקנות אותו ולעשות איתו משהו". התכנית המקורית של לוי הייתה להקים במקום שני מלונות עם בריכת שחייה וספא עד שנת 2022.

לפי התכנית הנוכחית, הקרקע והמבנה יישארו בידי לוי, שישקיע כ-100 מיליון שקל בשיפוץ ובהקמת בית המלון, המתוכנן להיות מלון ספא יוקרתי. רשת פתאל תשכור את המבנה לתקופה של 25 שנים בסכום המוערך ב-7 מיליון שקל לשנה.

באזור הסמוך לגבעת יערים פועלים כיום כמה מלונות שפונים לנישת היוקרה, ובהם מלון 'כרמים' של ישרוטל בקריית ענבים, מלון הבוטיק גורדוניה במעלה חמישה, מלון הבוטיק 'אלגרה' בעין כרם. כמו כן, פועל מלון 'צובה' בקיבוץ צובה הסמוך.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?