דלג לתוכן העמוד
יום שני, 21 באוקטובר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דדון: הגיע הזמן להשוות את גודל הנחלה החקלאית בין היישובים השיתופיים למושבים

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, מקדם מהלך להגדלת תקן הנחלה החקלאית של המושבים במטה יהודה והעמדתה על 50 דונם לכל יחידת משק חקלאי. המצב כיום הוא שנחלה חקלאית במושב, מקבלת קרקע בהיקף של 28 דונם ואילו יחידת משק בקיבוץ או במושב שיתופי, נהנית מקרקע בהיקף של 50 דונם.

המצב הנוכחי ביישובי מטה יהודה מציג עיוות היסטורי, אמר דדון לחברי מליאת המועצה. “קביעת תקן הנחלה באזור מטה יהודה, נעשה בעבר ללא בדיקה בפועל של מצאי הקרקע באזור, אלא לפי הערכות של אחזקת הקרקע שהושפעה מצורת ההתיישבות. יש לציין, כי תקן הנחלה במטה יהודה, הינו הנמוך ביותר בארץ ומגביל את היכולת לפתח חקלאות ראויה".

דדון ציין כי כתוצאה מהשגיאות ההיסטוריות שנעשו בעבר, נמצאים כיום יישובים במטה יהודה, כדוגמת הקיבוצים הראל ונחשון, תחת דרישה של מינהל מקרקעי ישראל להחזיר את הקרקעות החקלאיות שהם מחזיקים.

סגן ראש המועצה, נימי יפה, שהוא מקיבוץ נתיב הל"ה, אמר כי בבדיקה שנערכה על ידי המועצה, התגלה כי ישנם קיבוצים המחזיקים 80 דונם לנחלה ויש מושבים שמחזיקים "הרבה פחות", כדבריו.

יפה אמר כי יש לבצע רפורמה ולחלק מחדש את מצאי הקרקע בין היישובים במטה יהודה באופן שוויוני וזאת בתנאי שכל היישובים יעבדו את הקרקע החקלאית שברשותם. יפה ציין כי 95% מהאדמות החקלאיות של מטה יהודה, מעובדות.

המהלך שבו פתחה מטה יהודה, הינו סבוך ביותר, במיוחד לאור האופן שבו מנהלת כיום מינהל מקרקעי ישראל את מלאי הקרקע שברשותו וצפוי לזכות בהתנגדות משמעותית גם מצד חלק מן היישובים.

במטה יהודה מבקשים להתחיל במהלך של הגדלת תקן הנחלה החקלאית, כפיילוט בשלושה מושבים. דדון: “המטרה העיקרית היא לערוך סדר...זה מאבק לא פשוט של המועצה מול היישובים. יבוא יום שנצטרך להכריע. אנחנו צריכים להציג פתרון למנהיגי היישובים, שיבינו את חשיבות הנושא... המועצה תשקיע את כל המשאבים לקדם את הפרויקט".

יו"ר ועד במושב אורה, יגאל אבדר, בירך על היוזמה: “הצעד הוא צעד חזק שאנחנו צריכים לגבות את המהלך, הכל על מנת להגיע לשוויון. כולם צריכים להבין את המשמעות והמהות של המהלך ולגבות את ראש המועצה והנהלתו. עודף קרקע יילקח על ידי המינהל". גם נציג קיבוץ הראל תמך במהלך.

מליאת המועצה אישרה את המהלך.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?