דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 05 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הגננות: אנחנו מרגישות כמו ברווזים במטווח

תלונה כנגד גננת מחבל עדולם הציפה מצוקה חמורה של גננות במטה יהודה, שהתייצבו בהפגנת תמיכה בגננת החשודה

מרגישות חשופות לכל איום או השמצה. הפגנת הגננות ברחבת המועצה האזורית מטה יהודה

עשרות הורים ממושב בחבל עדולם חתמו על עצומת תמיכה בגננת, אשר נעצרה בשבוע שעבר בחשד שטילטלה ילדים בגן במושב. בעצומה מביעים ההורים אמון בגננת ומסרבים להאמין בחשדות שבגינן נחקרה. במקביל, התייצבו (20.12) גננות מכל רחבי מטה יהודה בחזית המועצה האזורית מטה יהודה כדי להביע תמיכה בגננת. מנגד, יו"ר ועד האגודה במושב יצא נגד "משפט השדה הציבורי" שנערך לסייעת ותובע את מיצוי החקירה.

תחילת הפרשה ביום שני בשבוע שעבר (12.12), אז הוזמנה גננת של אחד מגני הילדים במושב (שמה שמור במערכת) לחקירה במשטרה, לאחר שסייעת בגן התלוננה וטענה, כי הגננת, לכאורה, מטלטלת את הפעוטות שבגן המיועד לגילאי 3 שנים. בתום החקירה שוחררה הגננת ההמומה למעצר בית בתנאים מגבילים.

למחרת, לאחר שהתאוששה מעט, פנתה הגננת לעורך דין כדי שייצג אותה והוא הגיש בקשה לבית המשפט לבטל את ההגבלות שהוטלו עליה. בדיון בבית המשפט, טען בא כוחה של הגננת כי הגן מרושת במצלמות שמהן עולה כי אין תשתית ראייתית לפגיעה פיזית במי מהילדים או טלטול כפי שטענה הסייעת בתלונתה. "התלונה כנגד הגננת הינה תלונה מופרכת ביסודה, ומקורה כנראה בנסיונה של הסייעת לפגוע בגננת המוערכת", טען בא הכוח של הגננת לפני השופט. בית המשפט קיבל את הטענות והחליט לשחרר את הגננת ממעצר הבית ומהתנאים המגבילים.

 

גננת מסורה ומקצועית

במקביל התארגנו הורים של הילדים בגן, שטענו כי מדובר באשת חינוך מסורה וכי התלונה היא עורבא פרח ושנעשה לה עוול גדול. השבוע חתמו עשרות הורים על מכתב המופנה למשרד החינוך ובו הם משבחים את הגננת.

"אנו, הורים לילדים ולילדות שזכו בה. כגננת בשנים האחרונות, מבקשים להביע את הערכתנו לעבודתה...זאת ללא כוונה לשבש הליכי חקירה או לנקוט עמדה, אלא לזקוף לזכותה את הטוב שנתנה לילדינו. חווינו את ר. כגננת מקצועית, מסורה, שמעל לכל אוהבת את הילדים בגן ואוהבת את עבודתה, רגישה לילדים ולהורים ופעלה לטובתם, לקידום הילדים ולרווחתם".

גורמים מקורבים לפרשה מסרו כי הם מטילים ספק בתלונה של הסייעת המתלוננת. “הגננת ר. ריחמה על הסייעת הזו ונמנעה מלפטר אותה, למרות שההורים העירו על כך שהסייעת מתבטאת באופן לא ראוי לפני הילדים. לר. יש הרבה אמפטיה ורגישות גדולה לאנשים. לאחרונה התקינו מצלמות בגן והגננת דיווחה כי התנהגותה של הסייעת השתפרה מאוד וזה לאחר שבמשך חודשים התפקוד שלה היה לקוי".

לטענת מקורבים לפרשה יש סכסוך מתמשך בין הסייעת לבין הגננת, עוד מחודשי הקיץ, על רקע זה סירבה הגננת להתיר לסייעת לעשות קייטנה בגן. בנוסף, יש בין שתי הנשים מטען קשה על רקע אישי רגיש מאוד, אותו לא ניתן לפרסם בשלב זה.

 

הגננות חשופות לאיומים

"יש מקרים שבהם ילדים משתוללים ופוגעים בילדים אחרים והגננת נמצא בדילמה, האם להחזיק את הילד המשתולל או לעמוד מהצד ולראות כיצד ילד חף מפשע נפגע מהאלימות”, אמרו השבוע קרובים של גננות במטה יהודה, “מספיק שיקחו צילום כזה ויערכו אותו ויוציאו אותו מהקשרו – והגננת כבר נמצאת תחת איום. גננות נמצאות לבד עם הסייעת ועם 35 ילדים ואין להן לאן לשלוח ילד שמתפרע”.

"בתחושה של הגננות, שמכירות את ר. כבר שנים ארוכות, לא היו דברים מעולם. הגננות מרגישות כמו ברווזים במטווח. הורים או סייעות על סכסוך אישי יכולים להעליל עליהן עלילה כדי לנקום”, אמרו קרובי משפחה של הגננות, “לגננות אין שום הגנה. אף אחד לא שומר עליהן, והן מרגישות שהקרקע נשמטת מתחת הרגליים. במיוחד על רקע העובדה שהן חיות במקום קטן שבו כולם מכירים את כולם. הן מחנכות ונותנות את הנשמה ובקלות אנשים יכולים להתנקם בהן".

כאמור, ביום שלישי (20.12) הגיעו לרחבת המועצה כ-20 גננות מכל רחבי מטה יהודה ובידיהן שלטים התומכים בגננת ר. ומחזקים את רוחה.

 

למצות את החקירה

במקביל יו"ר ועד האגודה של המושב שבו פועל הגן, שהוא עו"ד במקצועו, פרסם הודעה, שבה קרא למצות את החקירה המשטרתית כנגד הגננת ודרש מההורים לכבד את זכותה של הסייעת להתלונן.

"מי הסמיך את המושב לסגור דברים 'בפנים' בניגוד לחוק", כתב יו"ר ועד האגודה לתושבים, “האם סבור אדם כי משרד החינוך היה מעז לבצע בדיקה עצמאית משלו בניגוד לחוק, ונמנע מלהורות לסייעת להגיש מיידית תלונה כנדרש בחוק?”.

"במקום לאפשר את מיצוי החקירה בידי הגורמים המוסמכים, כבר ערכנו משפט שדה לסייעת, מצאנו אותה אשמה בעדות

בשיחה עם "בקיצור" הוסיף יו"ר הועד את הדברים הבאים: “אני מכיר את הגננת ואת הסייעת ושתיהן, לדעתי, עשו עבודה מצוינת. אני לא לוקח שום צד. מערכת החוק צריכה לעשות את העבודה שלה ולגלות מה קרה. מישהו הגיש תלונת שווא יש למצות איתו את הדין. זו דעתי האישית, שבאה גם על רקע לחץ אדיר על המועצה".

ממשרד החינוך נמסר, האחראי על העסקת הגננת נמסר: "הנושא נמצא בחקירת משטרה ועל כן אנו מנועים מלהתייחס מעבר לכך”.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?