דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 21 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הסכם הממון לא מנע מהאישה זכויות בנכס המשותף

פסק דין: הבעל ביקש ליישם הסכם ממון ולמנוע מאשתו את חלקה בוילה במושב בטענה שהמגרש היה בבעלותו מלפני הנישואין. בי"המש קבע שלאשה יש זכויות בבית המגורים

פסק דין תקדימי ומעניין ניתן בימים אלה בסכסוך גירושין סוער, בו נאבקו בני זוג על גורל וילה ויחידת דיור במושב מבוסס בשפלה, שערכו נאמד ביותר מ-4 מיליון שקלים.

הבעל דרש מבית המשפט שאשתו לא תקבל כל זכויות בבית וביחידת הדיור, מפני שהן נבנו על קרקע שהייתה בבעלותו עוד מלפני החתונה, ומפני שהכספים ששימשו למימון המשכנתא לבנייתן ניתנו במזומן, לטענתו, על ידי אביו, ולאישה אין כל חלק בהם.

עוה"ד אבי גפן, שייצג את האישה, ביקש מבית המשפט להורות על הענקת מחצית מהזכויות בבית וביחידת הדיור לאישה.

עו"ד גפן טען כי המשכנתא אותה נטלו בני הזוג לבניית הנכסים, ניטלה מחשבון הבנק המשותף לשניהם, ומומנה מהכנסותיהם החודשיות – דבר המעיד על כוונת שיתוף.

בנוסף, טען עו"ד גפן, כי הבית היה מיועד למגוריהם המשותפים, וכי האישה הייתה מעורבת מאד בכל שלבי התכנון, העיצוב והפיקוח על בניית הנכסים – ועל כן יש להעניק לה כמחצית מהבעלות עליהם.

השופטת מירית פולוס, שדנה בתיק, פסקה כי אין להתחשב בהסכם הממון בין השניים – מפני שלא נחתם ולא אושר על ידי בית המשפט כדין. כמו כן, השופטת דחתה את גירסת הבעל בנוגע למקור הכספים ששימשו למימון המשכנתא.

אמנם לאישה אין כל חלק במגרש, כתבה השופטת פולוס בפסק הדין, אך יש לה זכויות בוילה וביחידת הדיור, שבמימונם ובבנייתם נטלה חלק והם משקפים השבחה בסך כ-1.8 מיליון שקל, בניכוי ערך הקרקע וחוב המשכנתא שעדיין לא שולמה.

"אין הבעל יכול לעשות שימוש בכספים ובמשאבי זמן ומאמץ של אשתו, לצורך השבחת נכס בבעלותו, ולאחר מכן בעת פירוד תצא האישה לדרכה ללא כל פיצוי ותשלום בגין השקעתה, ובגין ההשבחה הברורה שצמחה לבעל מהשקעתה זו" קבעה השופטת פולוס.

בהתחשב בכך קבעה השופטת כי על הבעל להעביר לאשתו באופן מיידי 600 אלף שקלים - ובתמורה הבית ויחידת הדיור המניבה יעברו לבעלותו. בנוסף, קבעה השופטת פולוס כי הילדים יגודלו במשמורת משותפת, והאב ישלם דמי מזונות חודשיים ע"ס 2,750 שקלים בחודש, אשר יצטמצמו ל-2,000 שקלים בחודש כאשר ימלאו לילדיהם שש שנים.

כמו כן, יישא האב ב-65% מההוצאות החינוך והבריאות של הילדים – בעוד האישה תישא ב-35% מהן בלבד.

פסק הדין התקבל בבית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון ואושר לפרסום ללא פרטים מזהים.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?