דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 20 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הפיגוע בגרמניה: בעיר תאומה של מטה יהודה

העיר וירצבורג שבמדינת בוואריה בגרמניה נמצאת בלב אזור וירצבורג המקיים עם מטה יהודה יחסי עיר תאומה מזה למעלה מ-20 שנה

הפיגוע שהתרחש הבוקר בעיר וירצבורג בגרמניה עורר דאגה במטה יהודה: מדובר בעיר המחוז של המועצה האזורית וירצבורג שהיא עיר תאומה של מטה יהודה מאז שנות ה-90. במטה יהודה מיהרו להתקשר לוירצבורג ולהתעניין בשלומם. 

הפיגוע התרחש בעת שצעיר בן 17 חמוש בסכין השתולל ברכבת עירונית כשהוא קורא "אללה אכבר". מההתקפה נפצעו ארבעה באורח אנוש ו-17  פצועים ברמות שונותשוטרים שהגיעו למקום האיר

הפיגוע שהתרחש הבוקר בעיר וירצבורג בגרמניה עורר דאגה במטה יהודה: מדובר בעיר המחוז של המועצה האזורית וירצבורג שהיא עיר תאומה של מטה יהודה מאז שנות ה-90. במטה יהודה מיהרו להתקשר לוירצבורג ולהתעניין בשלומם. 

הפיגוע התרחש בעת שצעיר בן 17 חמוש בסכין השתולל ברכבת עירונית כשהוא קורא "אללה אכבר". מההתקפה נפצעו ארבעה באורח אנוש ו-17  פצועים ברמות שונות. שוטרים שהגיעו למקום האירוע ירו בתוקף למוות. מאוחר יותר התברר שהתוקף הוא מהגר אפגני. 

היחסים בין המועצה האזורית וירצבורג עם מטה יהודה החלו בשנת 1990 והיו בעיקר חילופי משלחות נוער בין שתי הרשויות, מאז החילופים מתקיימים לסירוגין, מידי שנה בשנה (שנה בישראל ולאחריה בגרמניה – וכך הלאה).

המועצה האזורית וירצבורג כוללת 28 יישובים ובה כ- 170,000 תושבים הנמצאים מסביב לעיר וירצבורג (כ – 100 ק"מ דרום מזרח מפרנקפורט). עד לפני מלחמת העולם השנייה חיו כמה אלפי יהודיים ביישובים אלה. בשנים האחרונות הקהילה היהודית בעיר וירצבורג הולכת ומתפתחת והגיעו אליה יהודים רבים ממדינות חבר העמים (לשעבר). ב – 2006 הסתימה בנית מרכז יהודי מהודר שנקרא "מרכז אירופה" אשר כלול גם אכסניה.

בשנת 1997 מוסדו יחסים אלה ונחתם בין שתי הרשויות הסכם ברית ערים תאומות אשר סללו את הדרך לחיזוק קשרי התרבות והנוער. מאז 2004 מבוצעים החילופים בין תלמידים של בי"ס מוירצבורב וביה"ס  המקיף עין כרם עם פעילויות מיוחדות של שיפוץ בתי עלמין יהודים, עבודות מחקר על חיי היהודים לפני מלחמת העולפ השניה, כולל הכנת תיעוד של מחקרים אלה.

מאז 1997 ובעיקר בשנים האחרונות בעקבות התפתחותם של יחסיים אישיים בין חברים ממטה יהודה לחברים בוירצבורג, מתקיימים (נוסף לחילופי משלחות הנוער) גם חילופי משלחות של נבחרים, נציגי ציבור,עובדים בכירים וסתם אזרחים של שתי הרשויות, כל זאת על מנת להעמיק את הקשרים החשובים הללו.

סגן ראש המועצה, בני אלירז, אמר בתגובה: "אנו מזדהים וכואבים את כאבם של תושבי וירצבורג רבתי, משתתפים בצער משפחות הנפגעים בפיגוע הטרור הנפשע ומאחלים החלמה מהירה לפצועים. וירצבורג היא חלק בלתי נפרד ממטה יהודה ובין שתי הרשויות קיימת ברית של שנים ושותפות אמת. לי עצמי יש קשר אישי והדוק עם ראש המועצה האזורית של וירצבורג, מר נוס ואני מאחל להם שאירוע כזה לא יחזור עוד". 

בשבוע הבא יוצאת משלחת ממטה יהודה בראשות מ"מ ראש המועצה, ניב ויזל, לביקור גומלין במועצה האזורית וירצבורג. 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?