דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 25 בינואר 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הפנסיה של הירושלמים נמוכה ב-50% מהתלאביבים

רק 16.2% מהישראלים יודעים מה תהיה גובה הפנסיה כשיפרשו, 84% סובלים מקושי בהתמצאות במרחב הפיננסי

33.jpg

החיסכון הפנסיוני של תושב ירושלים נמוך בכ-50% מתושב תל אביב, כך עולה מנתונים שהוציאה Robin hood app האפליקציה הפיננסית. בעוד בתל אביב סך הצבירה הפנסיוני עומד על כ-820 אלף שקל, בירושלים הוא עומד על 409 אלף שקל בלבד. עוד עולה מהנתונים כי הממוצע הארצי עומד על 493 אלף שקל כך שתושב ירושלים נמוך אף ממנו. החיסכון הפנסיוני הנמוך ביותר נמצא בקרב המגזר הערבי והוא עומד על כ-219 אלף שקל בלבד ואחריו המגזר החרדי עם 254 אלף שקל.

הסיבה לפערים הגדולים נעוצים בפערים ההולכים וגדלים בחברה הישראלית לרבות בין המרכז לפריפריה. על פי נתוני בנק ישראל הבדלי השכר הממוצע בין המרכז לפריפריה עשויים להגיע ל-50%. "הכנסותיו של משק בית פוחתות עם ההתרחקות מתל אביב", קובע בנק ישראל ואף מספק חישוב לפיו כי על כל 100 קילומטרים מרחק מתל אביב ההכנסה יורדת בכ-15%.

המסקנות אינן חד-משמעיות ומפתיעות למדי. יותר מ -40% מתושבי המדינה מתגוררים במרכז הארץ, 17% במחוז תל אביב, שהוא למעשה גוש דן, ועוד 24% במחוזות המקיפים את גוש דן השרון, פתח תקווה, רמלה ורחובות. על פי נתוני משרד האוצר, המידע שהצטבר ברשות המסים, ההכנסה החודשית הממוצעת לנפש במרכז הארץ (מתוקננת) הגיעה ב -2015 ל-13,201 שקל, לפני מס.

"הנתונים האמפיריים שהוצאנו, אחרי 3 חודשי פעילות בלבד, המסתמכים על שווי נכסים של 3.5 מיליארד שקלים, של 10,000 לקוחות, מאששים את העתיד הקודר בו נמצאים למעלה מ-50% מתושבי ישראל", אומר יוסי ירקוני מייסד רובין הוד, "אם לוקחים בחשבון את נתוני המגזר החרדי והערבי הנמצאים בתחתית הרשימה, התמונה נהיית קודרת עוד יותר".

על אף מאמצים גדולים שמשקיע משרד האוצר בהעלאת המודעות לחיסכון הפנסיוני היא נמצאת בשפל מדאיג. רק 16.2% בלבד מהישראלים טוענים כי הם יודעים בדיוק מה תהיה גובה הפנסיה שיפרשו, כאשר 42.3% לא יודעים פרט זה בכלל. 84% סובלים מקושי בהתמצאות במרחב הפיננסי, 35% טוענים שהמוצרים הפיננסים שלהם מנוהלים בצורה לא מקצועית בעוד 90% אינם מרוצים מהניהול בכלל.

לאחרונה החלה לפעול רפורמת קרנות הפנסיה, אחת מהרפורמות הצרכניות הגדולות של התקופה האחרונה, במסגרתה יכולים אזרחים להצטרף לאחת משתי קרנות הפנסיה, להוזיל את דמי הניהול ולהוסיף מאות אלפי שקלים לפנסיה של כל אזרח. רפורמה הזו מצטרפת למהלכים נוספים של משרד האוצר על מנת לדאוג לשוק הפנסיה שנמצא במשבר עמוק. מחד ישנו חוסר הבנה ורצון של הציבור לעסוק בתחום ומאידך, מערכת מיושנת המשרתת את חברות הביטוח וסוכנויות הביטוח יוצרו כשל שוק חמור בנושא חשוב זה.

רובין הוד הוא סטארט אפ ישראלי חברתי המציע לראשונה פתרון מהפכני, יעיל ופשוט, המבוסס על אלגוריתם ייחודי, עליו עמלו קרוב לשנתיים, לתכנון, ניהול ושדרוג כספי הפנסיה, הביטוח והחיסכון. האפליקציה אוספת עבור המשתמש את כלל נתוני הפנסיה שלו, בעזרת המסלקה הפנסיונית של משרד האוצר, ומנפיקה עבור המשתמש, בלחיצת כפתור, את מצבו הפיננסי, בממשק נוח, יעיל ומהיר תוך הצעות לחסכון מיידי המגיע לעשרות ואף מאות אלפי שקלים. הפעולה מבסס את עתידו הפיננסי בצורה בטוחה יותר.

את הרובוט, שפיתחה Robin hood app, הפועל במכשירים ניידים, מנחה אלגוריתם רב ממדי המשווה את ההצעות הקיימות בשוק לצרכיו האישיים של המשתמש. הרובוט הוא אובייקטיבי, נטול אינטרס לחברה כזו או אחרת, כאשר הנתונים מתעדכנים באופן שוטף, הרובוט חי את השוק בזמן אמת. בשונה ממנועים בתוליים הקיימים כבר בשוק, רובין הוד אינה קשורה לספק ביטוח כזה או אחר או סוחרת בנתונים, תפקידה להשוות ולדרג כדאיות המוצרים מתמטית על סמך פרמטרים אובייקטיבים כגון תשואות, רמת סיכון, גודל קרן, מגמות גידול או קיטון, איזון אקטוארי ועוד.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?