דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המחוזית אישרה את תכנית השיקום של קיבוץ הראל

שכונת הקראווילות שהוקמה בקיבוץ הראל לאחר השריפה ב-2019

הוועדה המחוזית ירושלים אישרה את תכנית השיקום של קיבוץ הראל הכוללת תוספת יחידות דיור בצד עיבוי וחידוש רקמת הבינוי של הקיבוץ. הוועדה נימקה את החלטתה בכך שהתכנית מציעה שימושי קרקע תוך התחשבות בערכיות הקרקע ובתנאים הטופוגרפיים, וצפויה לתרום לחיזוקו של המרחב הכפרי בכלל וקיבוץ הראל בפרט.

כזכור, בחודש מאי 2019 השתוללה שריפת ענק בקיבוץ הראל אשר גרמה לנזק נרחב לקיבוץ: חמישה בתים נשרפו כליל, חמישה בתים נוספים נפגעו קשות, נגרם הרס כמעט מוחלט של תשתיות החשמל, המים, הגז והביוב, המבנים העיקריים של ענפי החקלאות נהרסו ויבולים רבים הושמדו, מחסנים שבהם אוחסנו מלאי של מוצרים שונים נשרפו כליל, ואיכות האוויר בקיבוץ נפגעה באופן חמור כתוצאה משריפה של גגות אסבסט. תושבי הקיבוץ נאלצו לנטוש את בתיהם ולהתגורר בבתי מלון ובתי קרובי משפחה במשך כמה שבועות והיקף הנזק הוערך בעשרות מיליוני שקלים. תכנית השיקום הנוכחית נועדה להתמודד עם הצורך בשיקום הקיבוץ ובהתפתחותו העתידית.

לפי תכנית המתאר הארצית (תמ"א 35) מתוכנן קיבוץ הראל לגדול להיקף של 350 יח"ד. הוועדה מדגישה כי תוספת יחידות הדיור תיעשה בצמידות לשטחי הבינוי הקיימים והמאושרים, בצפיפות בינוי גדולה יותר מאשר ביישוב הקיים, תוך ריכוז מגרשי המגורים בצמוד ללב היישוב ולבינוי הקיים כיום, ובכפוף להנחיות של תמ"א 35. כמו כן, הוועדה מציינת כי יש לקדם תמהיל יחידות דיור בגדלים שונים, במטרה לייצר מגוון של יחידות דיור תוך מתן מענה למגוון של סוגי האוכלוסייה.

הוועדה מאשרת את ההצעה להקים בלב הקיבוץ מתחם שיכלול מבני ציבור מסחר ומתקני ספורט ונופש. גם כאן, ייקבעו הנחיות לשלביות ביצוע, אשר יבטיחו את הקמת מבני הציבור במקביל לפיתוח השימושיים המסחריים שבמתחם המרכזי.

בחלק הקשור לתעסוקה, קובעת הוועדה כי השטח המוצע בתכנית, בהיקף של 37 דונם, אינו תואם לגודל האוכלוסייה ביישוב, וכי השימושים המוצעים בו אינם מתאימים ואינם מותרים ביישוב כפרי. בהתאם לכך, הוועדה קובעת כי יש לצמצם את היקף תאי השטח המוצעים למלאכה ולתעשייה וכן לצמצם את השימושים המותרים בתאי שטח אלה.

הוועדה מתנה את קידום אזור התעסוקה בפינוי המבנים הקיימים המשמשים כיום
לאחסנה שלא בהתאם לתכנית המאושרת. הוועדה קובעת, כי תנאי להיתר בנייה באזור המלאכה והתעשייה העתידי יהיה מנגנון שיבטיח את הריסתם של המבנים הללו. כמו כן, הוועדה ממליצה לבחון אפשרות לתכנון מוקד רעיה בצמידות לאזור התעסוקה המתוכנן.
בקיבוץ הראל פועל יקב 'קלו דה גת'. מתחם היקב ממוקם בשוליים המזרחיים של הקיבוץ, וכולל מבנים היסטוריים הראויים לשימור. הוועדה ממליצה כי על אף שמדובר במתחם שאינו צמוד דופן לבינוי הקיים, ראוי לאפשר בו פעילות של תיירות חקלאית, לרבות יקב והשימושים הנלווים לפעילות היקב כגון מרכז מבקרים, וכן מסחר נלווה בהיקף מצומצם. הוועדה ציינה כי הפעילות ביקב מבוססת על דרכים קיימות וכי לא נדרש לסלול דרכים נוספות לקיום הפעילות וכמו כן, שלא תתאפשר הוספת שטחי בנייה במתחם התיירותי מעבר לשטח הקיים כיום במבנים ההיסטוריים.

אבי פליישמן

הוועדה מציעה לשמר את המבנה הנטוש המכונה "בית הקשתות", אשר נודע כמקום שבו במהלך מלחמת השחרור בשנת 1948, נערך משפט השדה של קצין צה"ל, מאיר טוביאנסקי ז"ל, שהואשם במסירת מידע לבריטים, נמצא אשם והוצא להורג. מאוחר יותר טוהר טוביאנסקי מכל ההאשמות והפרשה נותרה ככתם על התנהלות גורמי שירות המודיעין של ההגנה שעמדו מאחורי ההאשמות.

אבי פליישמן, חבר הנהלת הקיבוץ ונציג הקיבוץ במליאת המועצה האזורית מטה יהודה, אמר כי החלטת הוועדה המחוזית מהווה הישג לאמונה בצדקת הדרך של הקיבוץ, אשר חלק מהתשתיות שלו הן משנת 1948 ועליו להתפתח באמצעות קליטת משפחות צעירות עם ילדים.

"אני מלווה את ההתדיינות מול מוסדות התכנון מזה 10 שנים לפחות", מוסיף פליישמן, "הקיבוץ הוציא המון אנרגיה שלא לדבר על הוצאה כספית אדירה אשר היא נטל כלכלי לא פשוט עלינו. כחלק מהתהליך שעבר הקיבוץ הגענו להסכמה ולהבנה שיש להאזין, להקשיב ולהפנים את דרישות מוסדות התכנון שיש להם אחריות כוללת על השטחים הציבוריים במדינה. השמירה על הירוק חשובה אך היישוב צריך להתפתח".

פליישמן ביקש להודות לראש המועצה, ניב ויזל, ולמהנדסת המועצה, מיכל נאור-ורניק: "...שנוהגים בנו כהורים הדואגים לילדיהם, וכידוע ילדים יכולים מדי פעם גם לעצבן...אני ממליץ ליישובים אחרים להשתמש במשאב הזה של המועצה האזורית, ובכך להגדיל את הסיכוי להגיע לתוצאות טובות בהתמודדות עם אתגר התב"ע וגורמי הממשל...בגישה נכונה ובהידברות ניתן להגיע להישגים ולתת מענה לצורך של היישוב להתפתח ולתת מענה הולם לילדינו שרוצים להקים את ביתם במקום שבו גדלו ועל כך באנו על שכרנו...".

לדברי פליישמן המשפחות שייקלטו בקיבוץ יצטרפו בסטטוס של חברות מלאה והשתתפות של המתיישב החדש בניהול היישוב ובגורלו.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?