דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 10 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"הרופא הורה לחולת אסטמה להגיע לבית החולים והיא נהרגה בתאונה"

תביעה נגד קופ"ח כללית: קיבוצניקית עם התקף אסטמה חמור נשלחה ללא טיפול לבית החולים, ובדרכה קיבלה דום לב ונהרגה

אילוסטרציה

האם האישה נפטרה כתוצאה מתאונת דרכים, או כתוצאה מרשלנות רפואית? שאלה זו עומדת במרכזה של פרשיה משפטית נדירה שהגיעה אל משרד עורכי הדין דוד פייל העוסק ברשלנות רפואית ודיני נזיקין.

חברת קיבוץ בת 66 הייתה ידועה כחולת אסתמה עם התקפים חוזרים ונשנים, שהצריכו אשפוזים בבתי חולים שונים. ביום התאונה, כך עולה מכתב התביעה, הגיעה האישה למרפאה בקיבוץ והתלוננה על קושי בשינה בלילה, עקב קוצר נשימה. האישה נבדקה ע"י אחות שציינה ברשומה הרפואית כי האישה זקוקה לתמיכה נשימתית והיא הופנתה לרופא אחר במרפאה של שירותי בריאות כללית הפועלת במושב הסמוך, וזאת ללא כל סיוע נשימתי.

בכתב התביעה נטען, כי הרופא במושב הורה לאשה להגיע בדחיפות לבית החולים לצורך אשפוז מיידי. באין אפשרות אחרת החלה האישה לנהוג במכוניתה הפרטית לכיוון בית החולים. במהלך הנסיעה, כך נראה, היא פיתחה מצוקה נשימתית חריפה ביותר אשר גרמה לירידה במצב ההכרה ולדום לב שהוביל בהמשך לתאונת דרכים שבה היא נהרגה.

מומחה לרפואה פנימית מטעם התביעה, ד"ר אליהו כץ מ"פורום רופאים", קבע בחוות דעתו כי מדובר במקרה מצער אשר התנהלותו נוגדת כל פרקטיקה רפואית מקובלת. ד"ר כץ טוען כי על פי הנחיות משרד הבריאות, לאחות המטפלת הייתה סמכות לתת אינהלציה לאישה, כך שהפנייתה לרופא ללא טיפול ראשוני מהווה מחדל כשלעצמו.

יתרה מזו, האחות שילחה את האישה, ללא ציון של טיפול כלשהו, אל המרפאה במושב, מרחק של כ-8 קילומטר ועשר דקות נסיעה, וזאת מבלי שהאישה קיבלה טיפול כלשהו לשיפור מצב נשימתה.

ד"ר כץ קובע בחוות דעתו כי במהלך נסיעתה של האישה לקבלת טיפול רפואי במסגרת אשפוז יום, היא פיתחה ככל הנראה מצוקה נשימתית חריפה ביותר אשר יכלה לגרום לירידה במצב ההכרה ואף לדום לב שהוביל בהמשך לתאונת דרכים.

בדו"ח מד"א מיום התאונה נרשם: "כבת 60, רקע רפואי לא זמין, ככל הנראה תאונה קלה בעקבות איבוד הכרה". מאוחר יותר באותו היום היא נפטרה מפצעיה.

לדברי עוה"ד פייל ומושקה-פרדל, הם החליטו לתבוע את קופת חולים כללית ולא את חברת הביטוח וזאת משום שבמקרה הנוכחי, הראיות אינן חד משמעיות, ולא ניתן לקבוע ללא דיון משפטי ממושך, האם מצבה הרפואי של האישה הוא שגרם לתאונת הדרכים, או להיפך – שהתאונה היא זו שהחמירה את מצבה ותרמה למותה ללא עת. "במקרה בו בית המשפט לא ישתכנע כי קיימות ראיות חותכות לכך שמדובר בתאונת דרכים – הוא עלול שלא לפסוק פיצויים כלל".

לעומת זאת, טוענים עורכי הדין, התנהלות הצוות הרפואי שטיפל באישה ערב מותה מנוגדת באופן מובהק לפרקטיקה הרפואית המקובלת – ועל כן הוחלט לתבוע את קופת חולים כללית, ולא את חברת הביטוח של הרכב.  

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?