דלג לתוכן העמוד
יום שני, 30 בנובמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הר-טוב חגגה פעמיים

ותיקי המושבה הר-טוב ציינו 120 שנה להקמתה ותלמידי הר-טוב זכו בפעם השנייה בפרס גלילי על חקר המושבה

"צאצאי המושבה אמרו תודה, תודה על שמישהו שזוכר, מנציח ולא שוכח". פעילות במוזיאון חי הר-טוב

מאות תושבים ואורחים השתתפו ביום רביעי, 9 בדצמבר, באירוע המרכזי לציון 120 שנה להיווסדה של המושבה הר-טוב, חלוצת ההתיישבות העברית הציונית באזור בית שמש, בבית העם במושב נחם.

אירועי היום המיוחד בסיור בעקבות תולדות המושבה הר-טוב במלחמת העצמאות. במהלך הסיור שמעו המשתתפים על ראשיתה של המושבה, על השיירות ליישוב בראשית המלחמה, על פינוי היישוב מיד לאחר קום המדינה ועל כיבושו מחדש במהלך קרבות עשרת הימים. משם המשיכו לבית שמש לסיפור קרבות 'המשלט המשותף', בהם נפל אהרון שמי (ג'ימי), סגן מפקד הגדוד החמישי של הפלמ"ח. הסיור הסתיים בדיר אל האווה (הר יעלה), בו לחמו לוחמי הגדוד הרביעי של הפלמ"ח כחלק ממבצע כיבוש ההר.

המושבה שנשכחה

האירוע המרכזי לציון 120 שנה למושבה הר-טוב, התקיים במעמד ראש המועצה משה דדון, יו"ר הוועד המקומי, אורלי נגר, יושב ראש ועד האגודה, בני דוד, ותיקי המושבה ומכובדים.

במקום הוצגה תערוכה בעקבות ראיונות שנעשו עם ותיקי היישוב, בהם יהודה בן בסט וחיים לוי, שסיפרו את סיפור המושבה. בתערוכה הוצג גם פועלו של יצחק לייב גולדברג, הנדיב הלא ידוע, שרכש שליש מאדמות הר-טוב ב-1910 ובנה חווה חקלאית שתרמה רבות לקיומה של המושבה. הוצגו תמונות מהתקופה ההיא, וכן תחקיר על ורדה זמיר, הלוחמת שליוותה את שיירת הר-טוב שהותקפה באירוע בו נהרגו שלושה לוחמים, וסיפור ל"ה הלוחמים. בין המברכים באירוע הייתה גם ד"ר מרים ברקת, נינתו של יצחק לייב גולדברג.

בהמשך נערכה הרצאה של נציג משפחות המושבה הר-טוב, יהודה בן בסט, שפונה מהמושבה בהיותו ילד בזמן מלחמת השחרור וסיפר על זכרונותיו מאותה תקופה. פרופ' יוסי בן ארצי, היסטוריון וצאצא למשפחות הר-טוב דיבר על המאמר המדעי הראשון שכתב בעקבות המושבה שנשכחה בהרי יהודה.

האירוע נמשך עם הדלקת נר רביעי של חנוכה, מופע של מקהלת 'קולות שלובים', הקרנת סרט על המושבה הר-טוב שהפיק אגף מידע ותקשוב, וקטעי דרמה עם השחקן חביב מזרחי, שחקן ויוצר ירושלמי, שהציג קטע על שיעור בעברית בבית הספר בהר-טוב ברוח אותה תקופה, וציין שמות של תלמידים שלמדו אז בבית הספר, ונכחו באירוע כוותיקי המושבה. באירוע לקח חלק גם עמרי שלמון, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, ששדרגה את מוזיאון המושבה והפכה אותו זמין למבקרים. בסיום הערב חולקו תעודות הוקרה לוותיקי המושבה ולצאצאי המושבה הנרגשים.

"מטה יהודה משמרת את המורשת", בירך ראש המועצה משה דדון. "ותיקי המושבה הר-טוב, בני דור המייסדים, תרמתם רבות לתקומתה של המושבה, של המועצה, של המדינה. זוהי זכות גדולה עבורי, עבורנו, לקיים אירוע הוקרה, ואנחנו מברכים לעוד שנים רבות של עשייה ובניית קהילה שחיה את ההווה, מביטה אל העתיד, אך לעולם לא שוכחת את עברה".

בפעם ה-2: פרס גלילי לתלמידי חט"ב הר-טוב

לצד ציון חגיגות 120 שנה למושבה 'הר-טוב', קיבלו בחודש שעבר מורי חטיבת הביניים הר-טוב והתלמידים את פרס גלילי על פרויקט המוזיאון החי שהקימו במושבה הר-טוב. זו פעם שניה שבית הספר זוכה בפרס, לאחר שזכה בו כבר ב-2013.

על הבמה במוזיאון הפלמ"ח בתל אביב עלו קרן בובמן ורחל עופר-זיו, נציגות התלמידים, וקיבלו את הפרס מידי ד"ר נעם אבן ושר החינוך לשעבר, גדעון סער. הבנות סיפרו לאורחים על הפרויקט ועל המושבה 'הר-טוב' שעל שמה נקרא בית הספר.

"הרגשנו חיבור למקום ולקהילה בה אנו חיים", ציינה בובמן. "חקרנו את המקום שאנו חיים בו, למדנו על הרקע של התקופה מבחינה היסטורית וגיאוגרפית. כל כיתה חקרה נושא אחר הקשור למושבה. כשפגשנו את צאצאי המושבה הם פנו אלינו עם דמעות בעיניים ואמרו תודה, תודה על מישהו שזוכר, מנציח ולא שוכח. הם שמחו על כך שנתנו להם את הזכות לזכור ולא לשכוח וזה מבחינתם היה שווה הכל".

"היה מרתק לחקור על היחסים בין אנשי המושבה לערבים, על החינוך במושבה, על שיירת הל"ה אשר יצאה מהמושבה אל מסעה", הוסיפה עופר-זיו. "את הלמידה הזו שילבנו עם צעדת הל"ה השנתית, כאשר כל השכבה צעדה בגאווה וכן בטקס שהכנו לחטיבת אלכסנדרוני".

"אנו מברכים את בני הנוער האיכותיים שצומחים בחטיבת הביניים עם זכייתו של בית הספר במקום הראשון עם פרויקט הר-טוב", אמרה ריקי מגריסו, מנהלת חטיבת הביניים, "זו זכייה יוקרתית בתוכנית מחקרי תלמידים בביטחון ישראל, פרויקט גלילי, על שם רב אלוף דוד (דדו) אלעזר".

"זה חוזקו וחוסנו של בית הספר הר-טוב", הוסיף מנהל בית הספר חן אהרון, "שותפות עם הקהילה, עשייה, למידה וערכים הם נר לרגלי הצוות החינוכי והתלמידים".

ראש המועצה משה דדון סיכם ואמר, כי "השבוע חגגה המושבה הר-טוב פעמיים – גם את יום הולדתה ה-120 וגם את זכיית תלמידי הר-טוב בפרס גלילי. התלמידים כיבדו בנוכחותם את האירוע לציון היווסדה של המושבה, והקשר הבין דורי חזק מתמיד".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?