דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 22 במאי 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

כמו צמח בר

חלומו של חוקר הצמחים, ניסים קריספיל, להקים מוזיאון ליהדות מרוקו במושב תירוש, לא התחשב ברשויות החוק. כנגד המבנה קיימים מספר צווי הריסה, חברת החשמל תובעת 140 אלף שקל בגין גניבת חשמל והמשטרה גילתה על גג המבנה חממה ענקית לגידול קנאביס

בחזונו ראה עצמו נסים קריספיל כמי שבא להציג את תרבות יהודי מרוקו ואת אורח החיים שלהם, שהיה משופע בצבעים, טעמים, ריחות תבשילים ומנהגים מסורתיים. אך בדרכו הוא התעלם לחלוטין מרשויות החוק. החזון שעבורו הקים במושב תירוש את "הבית המרוקאי" מתמודד כיום עם מציאות קשה: כנגד המבנה שהוקם קיים צו הריסה נרחב משנת 1999 וצו הריסה נוסף משנת 2003, חברת החשמל תובעת מקריספיל 140 אלף שקל על גניבת חשמל במשך יותר מ-14 שנים. בנוסף, קריספיל עצמו מתמודד בשנה האחרונה עם חשד כי טיפח וגידל מאות צמחי קנאביס על גג הבית.

מתנכלים לי. נסים קריספיל

חממת קנאביס

 

בחודש נובמבר 2016 נודע כי המומחה לצמחי מאכל ומרפא, ניסים קריספיל, נעצר בחשד כי הפך את גג ביתו במושב תירוש לחממה ענקית לגידול קנאביס. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בשבוע ימים בטענה כי מצאה בביתו מעבדה לגידול סמים בהיקף גדול ובה כ- 500 שתילי סם מסוג מריחואנה בגדלים שונים אותם גידל בתנאי מעבדה משוכללים וקנאביס בשווי המוערך בין 1.5-3.5 מליון שקל.

בדבריו לבית המשפט טען קריספיל כי מעשיו בוצעו ממניעים טהורים, מתוך רצון לסייע לחולים סופניים ולהציע להם את הגידולים לצורכי מרפא. "זה היה מעשה אלטרואיסטי לחלוטין", טענה בשמו עו"ד טליה רם מהסנגוריה הציבורית, "הוא ביקש לעשות מחקר כדי לראות את ההשפעה של הזן הזה על אותם חולים סופניים שידוע שמקבלים את המריחואנה, אין לו שום קרבה לשום גורם עברייני...הוא לא התכוון למכור ולו גרם אחד, הוא חי בצנעה ומסתפק במועט, וכוונותיו רחוקות מאוד מהכנסות המיליונים שהיה יכול לעשות ממכירה לפי מה שמייחסת לו המשטרה".

אולם, מסתבר כי קריספיל חוזר וטוען בבתי המשפט כי מעשיו מגיעים ממניעים טהורים וכוונותיו הן אלטרואיסטיות ונקיות, וזאת בשורה ארוכה של דיונים משפטיים בכתבי אישום ותביעות אזרחיות שהוגשו כנגדו במרוצת השנים. כך למשל, הוא מסרב לבצע צווי הריסה שהוצאו כנגדו בשנת 1998 ובשנת 2003 ולכן ישב בכלא וביצע עבודות שירות, וחברת החשמל טוענת כי גנב חשמל בהיקף של למעלה מ-140 אלף שקל. בכל המקרים מציג עצמו קריספיל כמי שסובל מהתנכלות של רשויות החוק, או מהתנכלות של תושבי מושב תירוש ושל הוועד המקומי של המושב, וגם מהתנכלות של חברת החשמל.

 

מתעלם מצווי הריסה

 

קריספיל, 70, עלה לישראל ב-1954 ממרוקו, גדל במגדל העמק ושירת בגולני וכקצין בחיל הקשר. לאחר שהשתחרר היה שותף לייסוד מושב חמרה שבבקעת הירדן. בין השנים 1977 ל־1988 שימש כמדריך בבית ספר שדה הר גילה של החברה להגנת הטבע. במהלך עבודתו בחברה להגנת הטבע ערך מחקר מקיף אודות צמחי הרפואה והתועלת של ארץ ישראל. הוא נחשב לאחד המומחים הבולטים לצמחי ארץ ישראל למרות שמעולם לא למד באוניברסיטה ואת השכלתו רכש באופן עצמאי. הוא כתב ספרים ומאמרים רבים. בשנים 1994 עד 2002 ערך מחקר שדה מקיף במרוקו אודות פריסת היישובים היהודיים ולאחר מכן התיישב במושב תירוש שבחבל עדולם, בו ייסד את “הבית המרוקאי”, מעין מרכז מורשת המנציח את עלייתם, קליטתם ופועלם של עולים מהרי האטלס שבמרוקו.

הקמת "הבית המרוקאי" הייתה מלווה בעבירות בנייה נרחבות. בכתב אישום שהגישה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה כנגד קריספיל בחודש אוגוסט 2016 מצויין כי כבר בשנת 1999 הורשע קריספיל בעבירות בנייה בבית שרכש במושב תירוש, לאחר שנמצא כי בשנת 1997 הרס את שטח הבית הישן ובנה עליו מבנה בשטח 217 מ"ר ומרפסת מקורה של 21 מ"ר. בגזר הדין נקבע כי על קריספיל להרוס את המבנה שבנה עד חודש ספטמבר 2000.

בשנת 2003 ביצע קריספיל עבודות בנייה נוספות בהן הוסיף קומה למבנה בשטח 220 מ"ר ויצק יסודות בטון לגדר. פקחי הוועדה המקומית מטה יהודה שהגיעו למקום הוציאו צו הפסקת עבודה אך קריספיל התעלם ממנו. בשנת 2007 הוא הורשע שוב, הוא נדון ל30 ימי מאסר בפועל ו-90 ימי מאסר בעבודות שירות וגם הפעם הוצא צו הריסה לתוספות הבנייה שהקים.

לטענת הוועדה המקומית מטה יהודה, קריספיל התעלם מצווי ההריסה שהוצאו כנגד המבנה וכנגד תוספות הבנייה והגדר וממשיך לעשות בהם שימוש רצוף משנת 1997. היקף עבירות הבנייה מסתכם במאות מטרים רבועים: בית מגורים בשטח 440 מ"ר (קומת הקרקע משמשת למגורים והקומה העליונה משמשת כאולם אירועים), מרפסת מקורה בשטח 21 מ"ר, גדר באורך של 50 מטר, מרפזת דק עץ בשטח 35 מ"ר, מדרגות חיצוניות בשטח 8 מ"ר, שירותים על הגג בשטח 20 מ"ר, שירותי אורחים בשטח 5 מ"ר ומבנה נוסף בשטח 70 מ"ר.

בכתב התביעה מוצגים שורה של פסקי דין שהתקבלו כנגד קריספיל במרוצת השנים ובהם הוא חוזר ומתחייב להסדיר את עבירות הבנייה. כך למשל, בפסק דין של השופטו שמעון שטיין משנת 2007 , התחייב קריספיל שלא לעבור על חוקי התכנון והבנייה במשך שנתיים וחתם על התחייבות בסכום של 50 אלף שקל.

במהלך ההתדיינויות המשפטיות חזר קריספיל על הטענה כי הוועד המקומי של מושב תירוש מתנכל לו. בפרוטוקול של הדיון המשפטי שהתקיים בעניינו בשנת 1998 הוא טען כי בגלל המבנה החברתי של המושב מתעלמים מעבירות בנייה רבות שעושים התושבים ומקפידים דווקא בעניינו. כבר אז הוא הגיש מכתב חרטה לשופטת, אך בא הכוח של הוועדה המקומית מטה יהודה טען מנגד שקריספיל "מקרין תחושה שבגלל שהפלו אותו, מגיעה לו התחשבות. זה מעיד שלא הפנים אתמה שעשה ולא הכיר שמדובר בעבירה שמגיע עליה עונש". בשיחה עם "בקיצור" שהתקיימה השבוע חזר קריספיל על הטענה, כי רבים במושב תירוש ביצעו עבירות בנייה אך רק אליו "נטפלו".

"תושבי תירוש מעידים שבמקום התקיימו אירועים בקצב של שניים בשבוע”. "הבית המרוקאי" של קריספיל במושב תירוש

גניבת חשמל נרחבת

 

כעת מתברר כי גם לחברת החשמל יש טענות חמורות כנגד קריספיל. בתביעה שהוגשה כנגד קריספיל בחודש אוקטובר 2014 טוענת חברת החשמל שקריספיל גנב חשמל בהיקף שמוערך ב-140 אלף שקל.

במסגרת סיכומי התביעה שהוגשו לבית המשפט נאמר כי החל משנת 1999 קריספיל הוא הבעלים הרשום של מונה חשמל חד-פאזי שסיפק חשמל למבנה קטן שבבעלותו במושב תירוש. בהמשך לפנייה של קריספיל להתקין בביתו מונים נפרדים, ביקר במקום נציג של חברת החשמל בתאריך 1.1.2014 וגילה כי במקום קיים חיבור תלת-פאזי לא חוקי שחובר באופן פיראטי ישירות לקווי החשמל.

חברת החשמל ממשיכה וטוענת כי במעמד הביקור הודה קריספיל בפני עובד חברת החשמל כי הבית כולו נבנה ללא היתרים וכי קיים צו הריסה למבנה. בנוסף טען קריספיל כי בנה את הבית ללא חוזה כתוב וכל הבנייה נעשתה ללא קבלות וללא חשבוניות.

קריספיל סיפר לעובד חברת החשמל כי את החיבור הפיראטי ביצע גימלאי של חברת חשמל. לטענת קריספיל החיבור בוצע רק בשנת 2013 אך בחברת החשמל דוחים את הטענה משום שאותו גמלאי נפטר בשנת 2006.

מסיכומי התביעה עולה, כי בבירור שביצעה בשנת 2014 עובדת של חברת החשמל במושב, סיפרו תושבים רבים כי בביתו של קריספיל מתנהל עסק של אירועים מזה 13 שנים לפחות, בקצב ממוצע של שני אירועים בשבוע. לפי הערכת העובדת גניבת החשמל של קריספיל נמשכה כ-14 שנים והיקפה עומד על למעלה מ-211 אלף קוט"ש ששווים עומד על למעלה מ-141 אלף שקל. חברת החשמל הציעה לקריספיל להביא מסמכים או עדים שיסתרו את ההערכה הזו אך הוא נמנע מכך.

 

הונאה ותרמית

 

"קשה שלא לראות במסכת כולה תמונה ברורה של אדם שמעשיו נגועים בהונאה ובתרמית של רשויות החוק...לזאת מתווספת העובדה שעדותו של הנתבע הייתה באופן בולט עדות של אדם ערמומי ומתוחכם", טוענת חברת החשמל.

בכתב ההגנה שלו טוען קריספיל כי הדרישה לתשלום החוב בגין צריכת החשמל הגיעה אליו כ"רעם ביום בהיר" וכי חברת החשמל נוהגת כמונופול חסר רגישות. לדבריו, אירוח אירועים פרטיים ב"בית המרוקאי" החל רק משנת 2008 ואילך בקצב של אחת לשבועיים בממוצע. לטענתו, השימוש הבלתי חוקי בחשמל נעשה רק בקומה העליונה, וזו החלה להיבנות רק בשנת 2003. כהוכחה לדבריו הוא מציג את צו הפסקת העבודה של הוועדה המקומית מטה יהודה. 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?