דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 11 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

לחיי המעשים הטובים

אומרים לפעמים שאדם שרואה כתמים בסביבה הקרובה לו, צריך פשוט לנגב את הלכלוך שדבק בעדשות משקפיו. אם תתבוננו סביבכם, תראו גם את המעשים הטובים, ואפשר לקטוף אותם על הדרך.

בלפור חקק

אמרתי "על הדרך" והתכוונתי פשוטו כמשמעו: על הדרך. יצאתי לדרך עם אשתי תפארת, כי נקבע לו אשפוז יום לצורך טיפול רפואי. כבר בראשית הנסיעה, כשאני בדרכי לשער המערבי של צור הדסה, שמעתי רעש מגלגלי הרכב. המשכתי לנסוע עוד קצת כדי למצוא מקום לחנות, אך זו הייתה טעות: היה נקר (פנצ'ר) בגלגל ימני קדמי, והנסיעה קדימה הרעה את המצב (וגרמה לכך שנאלצתי להחליף צמיג). עצרתי בצד הדרך בתחושה קשה: דווקא ביום שעליי להסיע את אשתי לטיפול רפואי בהדסה, הרכב מושבת בצד הדרך.

לתקן פנצ'ר אינני יודע וגם לא מיומן בעבודות כאלה. הידיים שלי נועדו לדברים עדינים יותר, וצריך לקבל זאת. צלצלתי לחברת הביטוח, ומיד התקשר אליי אחר כך נציג חברת התיקונים והגרירה. הוא הודיע לי שיגיע בעוד שעה. אשתי יצאה לכיוון בית החולים בטרמפים, דווקא ביום שבו עליה להגיע לטיפול רפואי !

 

מעשה טוב ראשון: שוטר

 

זמן קצר לאחר שעצרתי בצד הדרך, עצר לידי רכב משטרתי של הרב"ש של צור הדסה ,דני כהן. הוא שאל על מצב הרכב והסברתי לו שאני מחכה לתיקונ' צ'יק של חברת הביטוח, כדי לתקן את הפנצ'ר בגלגל. שיר הילדים הידוע אומר: "לאוטו של מוישה יש פנצ'ר בגלגל / נתקן אותו בחתיכת מסטיק". במציאות זה לא עובד כך... דני כהן נחלץ מיד למשימה מעבר להיותו רכז ביטחון שוטף של צור הדסה. הוא יצא מרכבו והודיע לי שהוא מתקן את הפנצ'ר. מיד הודעתי לתיקונ'צי'ק שהיה בדרך, ששוטר מתקן את רכבי ואין טעם שיגיע...הוא ביקש שאעדכן אותו אם הכול בסדר, ואמר שהוא יצא ליעד אחר.

דני כהן השקיע מאמץ פיזי רב בחילוץ הצמיג הפגוע, ובהרכבה של הגלגל הרזרבי. לאחר שסיים מלאכתו, ביקש ממני לנסוע לתחנת מילוי אוויר בצמיגים בתחנת דלק מבוא ביתר הקרובה, כדי להיות בטוח שלחץ האוויר בגלגל הרזרבי תקין. הוא לא שכח להתרות בי להגיע עוד היום לפנצ'ריה ולדאוג שיהיה גלגל רגיל תקין . ואכן נהגתי כעצתו: מילאתי אוויר בגלגל הרזרבי, ומיד עם יצאתי מבית חולים "הדסה" נסעתי מיד לפנצ'ריה.

 

מעשה טוב שני: איש פרחים

 

מתברר שזה לא כל הסיפור: אשתי אמנם יצאה בטרמפים בדרך להדסה, אך הגיעה גם היא בדרך של מעשה טוב ל"הדסה". היא התקשרה תחילה לנהג מונית בצור הדסה, אמנון ראובן, שהוא שכן שגר ברחוב רכסים. הוא יצא מירושלים לעברה. אך מיד הזדמן מעשה טוב נוסף: בעל החנות "ציפור ופרח", רוני יחזקאל, הבחין באשתי העומדת ליד השער המערבי, והוא זיהה אותה. הוא עצר את רכבו ומששמע את הסיפור על מה שקרה, מיד הודיע לה "אני לוקח אותך עד בית חולים הדסה". תפארת התקשרה מיד לאמנון ראובן שיחזור בדרכו כי היא בדרך ל"הדסה" להגיע במועד לתור שלה. ואכן, רוני יחזקאל הסיע אותה עד פתח המרפאה.

מגיע זר פרחים כתוב גם לרכז הביטחון דני כהן, וגם לאיש הפרחים רוני יחזקאל. יישר כוח לשניהם.!

 

ועוד שני מעשים טובים:

ואם התחלתי במעשים טובים של אנשים, הנה עוד שני מעשים שנתקלתי בהם ורוממו את רוחי:

1. הלכתי בירושלים לחנות של מכשירי טכנולוגיה, מכונות חישוב וכו'. בצד העיסוק בטכנולוגיה, בעל החנות גם נתן שירות של שכפול מפתחות. לכן הגעתי אליו מדי פעם.

הופתעתי כשבאתי אליו לשכפל מפתחות והוא אמר לי: כאן לא רחוק ברחוב סלומון בשכונת נחלת שבעה פתח אדם חנות למנעולים ומפתחות והוא משכפל מפתחות. הוא נכה גפיים וזו כל פרנסתו. אני מבקש שתלך אליו, שתהיה לו פרנסה. ואכן עשיתי כך, אך הייתי מופתע מגדלות הנפש שידע לוותר על רווחים כספיים למען אדם אחר. לאחרונה, התברר לי שמשכפל המפתחות הנכה נפטר והודבקה מודעת אבל על דלת חנותו. זה הזמן לפרסם את המעשה.

2. ביום כיפור ישבתי בבית הכנסת בצור הדסה, ובזמן התפילה דפדפתי בספרים בכוננית של בית כנסת שהייתה לצידי. ראיתי שם ספרים רבים שנתרמו על ידי אדם שלא ציין את שמו במדבקה על הספרים. הוא גם לא ביקש שהספרים יהיו לעילוי נשמה של קרובי משפחה שלו , כמו שמקובל אצל אחרים. על כל מדבקה היה כתוב: "לעילוי נשמת הגלמודים, שאין מי שיאמר עליהם קדיש. תהי נשמתם צרורה בצרור החיים".

שוב הופתעתי שאדם רכש ספרים בכספו ללא כל תמורה לעצמו וגם ללא קרדיט (מזכה) לעצמו, אלא דאג לעילוי נשמת אנשים שאין להם קדיש.

לחיי המעשים הטובים !

 

בלפור חקק

balfourh@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?